wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnie



Kliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Biblioteka Poleca
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wleń im. Adama Mickiewicza
ul. Chopina 2, 59-610 Wleń
Biblioteka czynna:
Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od godz. 10:00 do 18:00
Sobota - nieczynne
P O L E C A:



Pere Romanillos „Wielkie błędy człowieka”

Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz głupota ludzka, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej. (Albert Einstein)

Pech, absurdalne pomyłki, banalne zbiegi okoliczności, brak wyobraźni i nieprawdopodobne konsekwencje... Ludzkie błędy – to one tak naprawdę rządzą historią! Często stawką są zdrowie, majątek, w skrajnych przypadkach życie, czasem nawet całego narodu. Wprost nie mieści się w głowie, jak banalne przyczyny mogą pociągnąć za sobą niewyobrażalne skutki – plagi, wojny, katastrofy czy światowe kryzysy. Większości z nich można uniknąć, zachowując odrobinę zdrowego rozsądku i wyciągając wnioski z raz już popełnionego błędu.

(Wydawnictwo Naukowe PWN)


Grażyna Jagielska „Miłość z kamienia”

Od dwudziestu lat przygotowuję się na śmierć mojego męża, jestem prawie gotowa.

Pięćdziesiąt trzy wojny. Dla niego pełnia życia, przygoda, adrenalina, nagradzane na całym świecie reportaże.
Dla niej samotność, niewyobrażalna tęsknota, paniczny strach. I kilkumiesięczny pobyt w klinice stresu bojowego, chociaż nigdy nie była na wojnie. To jego stres. Zawsze obarczał ją wszystkimi swoimi problemami.
Książka Grażyny Jagielskiej to opisany przepięknym językiem przejmujący obraz związku z najbardziej znanym polskim korespondentem wojennym. Najważniejszą wojnę – wojnę o miłość, rodzinę i życie – musieli stoczyć między sobą.

(Wydawnictwo Znak)


Margaret Leroy „Kolaborantka”

Na niebie nagle rozsypują się ptaki; wzdrygam się, serce podchodzi mi do gardła. Na drobiazgi reaguję jak na coś brutalnego. I w tym momencie podejmuję decyzję.
1940, Guernsey.
Vivienne de la Mare czeka w napięciu, aż spadną bomby. Zamiast tego następuje cicha kapitulacja i łagodna z pozoru okupacja. Nic nie jest już bezpieczne.
Mąż Vivienne walczy na froncie, a jej maska idealnej żony zaczyna pękać. W tym nowym życiu wróg mieszka po sąsiedzku. Drobne akty życzliwości ze strony jednego z niemieckich oficerów wydają się zdradą. Ale jak można nienawidzić wroga, jeśli znasz jego imię, jeśli sprawia on, że czujesz, że żyjesz, gdy wszystko wokół ciebie umiera?
Vivienne toczy swoją prywatną wojnę. Z jednej strony bezpieczny, sekretny, pełen miłości świat, który mogłaby zbudować ze swoim kapitanem; z drugiej cnotliwa samotność i niebezpieczeństwo. Czas, żeby Vivienne wybrała: kolaboracja albo opór?
Margaret Leroy zgłębia problem zakazanych związków w tym przerażającym czasie. W najmroczniejszych chwilach historii żaden wybór nie jest łatwy.

(Oficyna Gola)


J.K. Rowling „Trafny wybór”

Barry nie żyje. Ta niespodziewana śmierć pogrąża Pagford w chaosie. Na jaw wychodzą tajemnice mieszkańców. Urocze miasteczko z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem już nigdy nie będzie takie jak dotąd.
Wybucha wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Kto przejmie władzę po Barrym? Jak daleko się posunie w tym zaciekłym konflikcie?
Pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku.

(Wydawnictwo Znak)

Iwonna Buczkowska „O Doboszu drewnianym ludku, który mieszkał w ogródku”

Opowieść o ogrodowym drewnianym ludku, który przez całe lato stał dumnie na klombie, a na zimę został schowany do szopy wraz z niepotrzebnymi sprzętami. Samotny i niepewny swego losu Dobosz może liczyć tylko na towarzystwo rodziny rozbrykanych myszek, na które zawsze spoglądał z góry. Teraz jednak dzięki nim uczy się bliskości, współodczuwania, rozumienia innych, dzielenia się i pomagania w potrzebie. Uczestnicząc w przygodach, radościach i smutkach mysiej rodziny, poznaje przyjaźń, dzięki której jego życie znów staje się piękne.

(Wydawnictwo BIS)


Hanna Kowalska-Pamięta „Ewa i idealna opiekunka”

Ewa ma dwa wielkie marzenia: mieć w domu zwierzę i chodzić do szkoły bez opiekunki, pani Asi, która nie wzbudza jej zaufania. Niestety, nie zanosi się na to, by którekolwiek z tych marzeń miało się spełnić.
Podejrzane zachowanie opiekunki, pręgowany kot na tarasie, niewidoma staruszka i tajemniczy Marek oraz cała seria kryminalnych zdarzeń, których Ewa stanie się uczestnikiem – wszystko to zaprowadzi nas do zaskakującego rozwiązania.

(Wydawnictwo Skrzat)


Biblioteka Poleca...Eben Alexander à
„Dowód: prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył niebo”

Przez tydzień pozostawał w głębokiej śpiączce z minimalnymi szansami na wyleczenie. Jego mózg praktycznie przestał funkcjonować, a ciało nie reagowało na żadne bodźce. Kiedy jego świadomość utonęła w mroku, stało się coś, czego jako naukowiec nigdy nie mógł się spodziewać. Odkrył Niebo.
Eben Alexander, znakomity neurochirurg, szanowany wykładowca Harvardu, przez lata pozostawał sceptyczny wobec zagadnień wiary. Życie poświęcił nauce i ufał jedynie faktom. Pod wpływem dramatycznego zdarzenia musiał jednak przewartościować swoją racjonalną wizję świata.
(Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)


Barbara Kosmowska
„Ukrainka”
Biblioteka Poleca...
Współczesna Warszawa. Do miasta przyjeżdża Iwanka Matwijenko, młoda wiolonczelistka, jest Ukrainką. W Polsce chce zarobić na dom, który dzielić ma ze swoim ukochanym - Mykołą, również muzykiem. Jej narzeczony już od jakiegoś czasu przeciera polskie szlaki - mieszka w stolicy, za dnia rozwozi pizzę, a wieczorami gra w knajpie. Iwance także marzy się zajęcie zgodne z jej wykształceniem, ale oczywiście, będąc Ukrainką, może co najwyżej zarabiać jako sprzątaczka lub gosposia…
Miłość i marzenia o lepszym życiu. Złudzenia, zazdrość i pogarda. „Ukrainka” mówi więcej o życiu emigracji zarobkowej w Polsce niż raporty socjologów i dziennikarzy.

(Wydawnictwo W.A.B.)

Biblioteka Poleca...Adam Wajlord Wojtowicz à
„Okiem młodego alkoholika”

Okiem młodego alkoholika to opowieść autora o własnych problemach z nałogiem. Począwszy od dnia, w którym pierwszy raz doznał objawów abstynencji, z czego jeszcze wtedy nie zdawał sobie sprawy. Celem autora było udowodnienie, że problem alkoholowy jest wszechobecny, i może dotknąć każdego człowieka, bez względu na wiek czy status społeczny. Książka umożliwia nam poznanie praw, jakimi rządzi się alkoholizm. Obnażenie, poniekąd wstydliwych, faktów z życia pijaka, skrzętnie ukrywanych przez większość ludzi dotkniętych nałogiem, pozwala zrozumieć proces pogłębiania się uzależnienia oraz towarzyszącej mu depresji.
(Wydaw. Innowacyjne Novae Res)


Richard Lourie
„Wstręt do tulipanów”
Biblioteka Poleca...
Historia chłopca, który wydał Annę Frank.
Wiele lat po wojnie do Joopa powraca koszmar, o którym na zawsze chciał zapomnieć. Tylko on nosi w sobie odpowiedź na pytanie, które dręczy ludzi na całym świecie. Tylko on zna tajemnicę śmierci Anny Frank.
Przed oczami Joopa stają obrazy z dzieciństwa. Uśmiech matki na widok kostki jaśminowego mydła. Bracia walczący o zabawkę – opaskę z gwiazdą Dawida. Ojciec, o którego miłość i akceptację tak desperacko zabiegał. Jaka jest cena ojcowskiej miłości? Gdzie leży granica poświęcenia dla ukochanych osób? Historia Joopa to poruszająca opowieść o miłości dziecka, okrucieństwie wojny i koszmarach przeszłości.

(Wydawnictwo Znak)
Biblioteka Poleca...Marta Osaà
„Owce, barany i gminne szykany”

Nic w życiu nie dzieje się bez powodu. Utrata pracy, może domu, tajemniczy grób w ogrodzie, skryty pomiędzy krzakami porzeczek, nowi ludzie, starzy wrogowie, nowe kłopoty, stara tajemnica, skarb… a w końcu - nowe życie ze starą miłością. Co jeszcze może nas w życiu spotkać? Olka, lekko zakręcona artystka, pomaga przyjaciółce Lukrecji w okiełzaniu dużego sadu i ogrodu. Podczas tych prac natrafiają na tajemnicze szczątki, których historia prowadzi do skarbu i zaskakujących odkryć. Te wydarzenia wyznaczają oś intrygi, w którą zostaną wplątani mieszkańcy spokojnej do tej pory wsi – policjant, ksiądz, zastępca wójta...
(Wydawnictwo Zysk i S-ka)


Marcin Pałasz
„Sposób na Elfa”
Biblioteka Poleca...
Pewnego dnia ze schroniska do mieszkania pisarza i jego syna trafia Elf – pies o wielkich uszach i równie wielkim sercu. Chociaż przeraża go dywan na trzepaku, papierowe ręczniki i inne Śmiertelnie Groźne Rzeczy, nie jest tchórzem. Stawia czoła dzikiemu zwierzowi i ratuje z opresji Czesława, a gdy na osiedlu pojawia się złodziej, niespodziewanie ujawnia swój instynkt tropicielski. Wciąż jednak tęskni za swoją siostrą Erką, która została w schronisku. Nawet spacery z Młodym i spotkania z piękną Karą i jej pupilką Lindą nie pozwalają mu o tym zapomnieć... To wzruszająca, a zarazem pełna humoru historia miłości psa do człowieka, i człowieka do psa. Po przeczytaniu tej książki już zawsze będziesz inaczej patrzeć na swojego psa!
(Wydawnictwo Skrzat)

Biblioteka Poleca...Helga Weissovà
„Dziennik Helgi”

Wśród pozycji literatury obozowej „Dziennik Helgi” to książka szczególna. Obok „Dziennika” Anne Frank to jedyne, tak obszerne spisane wspomnienia dziecka z pobytu w obozie koncentracyjnym.
Helga zaczyna pisać pamiętnik w 1938 roku. Ma wtedy osiem lat i mieszka z rodzicami w Pradze. Rodzina Helgi jest ofiarą pierwszej fali nazistowskiej inwazji – jej ojciec traci pracę, przed dziewczynką zamykają się drzwi szkoły. Wkrótce dochodzi do pierwszych deportacji; zaczynają znikać przyjaciele i bliscy Helgi. Ona sama, wraz z rodzicami, trafia do obozu w Terezinie, skąd po trzyletnim pobycie jej ojciec zostaje wysłany do Auschwitz. Niedługo potem Helga i jej matka również. Dziewczynce i jej matce cudem udaje się przeżyć zarówno pobyt w obozie, jak i tułaczkę ostatnich dni wojny. Ostatecznie wracają do Pragi. Tam Helga uzupełnia dziennik o niespisane wspomnienia.
(Wydaw. Insignis Media)


Magdalena Witkiewicz
„Ballada o ciotce Matyldzie”
Biblioteka Poleca...
Wszystko zaczęło się od tego, że ciotka Matylda postanowiła umrzeć. Joance trudno się pogodzić z tą stratą, do tego los postawił przed nią jednocześnie tyle wyzwań… Macierzyństwo, kłopoty małżeńskie i tajemniczą firmę w spadku – tego doprawdy zbyt wiele. Na szczęście Joanka nie jest sama, ma Olusia i Przemcia, dwóch osiłków o gołębich sercach, i ukochaną ciotkę, która z nieba śledzi poczynania siostrzenicy.
Ciepła i pełna humoru książka o sile kobiet, które potrafią walczyć o swoje szczęście. Historia o przyjaźni, która przychodzi niespodziewanie, i miłości, której trzeba się uczyć na nowo. Powieść o tym, że jedni odchodzą, żeby zrobić miejsce innym, i że dobrych ludzi na świecie nie brakuje.

(Wydawnictwo Nasza Księgarnia)


Biblioteka Poleca...Helena Rogal
„Moja córka narkomanka”

„ Nic dodać, nic ująć ‐ taka jest ta książka.
W drodze przez „piekło” uzależnienia swoich dzieci rodzice przeżywają niedowierzanie, ZAPRZECZANIE, zagubienie, wstyd, osamotnienie, rozpacz, żal i niechęć do własnych dzieci za życie, które na nas ściągają. Autorka pisze szczerze i z serca, przez to książka może być pomocą i podporą. A także wsparciem w konsekwencji, uważności i szczerości w relacjach z dziećmi, w dążeniu do niezaniechania, szczególnie w chwilach słabości, w podtrzymywaniu wiary i trudnej, ale nieustającej miłości. Autorce dziękuje za napisanie tej książki. Życzę Jej i Ali zdrowia i dobrego życia ”. - Basia mama śp. Marcina
(Wyd. Lissner Studio)


Maria Ulatowska
„Całkiem nowe życie”

Biblioteka Poleca...
To opowieść o uczuciach. O miłości. Tej trudnej, niszczącej, złej. Tej największej: matczynej. I tej na pozór dobrej, zwyczajnej, która jednak może doprowadzić do tragedii. O nienawiści, która pojawiła się zupełnie bez powodu, może jedynie z zazdrości. A także o przyjaźni między kobietą i mężczyzną.
Jest rok 1968. Franciszka Janusiak, niespełna dwudziestoletnia dziewczyna z małego miasteczka, pierwszy raz w życiu wyjeżdża na wczasy. Znajduje tam męża. Porzuca dotychczasowe życie i mozolnie buduje nowe. Musi wywalczyć sobie prawo do upragnionej pracy, bycia matką, do niezależności. Udaje jej się, bo zdobywa to, co najcenniejsze. Wiarę w siebie i przyjaciół, którzy pomagają jej przetrwać wszystkie przeciwności i zrealizować marzenia.


(Wydaw. Prószyński i S-ka)


Biblioteka Poleca...Ewelina Kłoda
„Niezapominajki”

Początek wakacji jest dla Izabeli czasem wielkich zmian - po śmierci matki musi wyprowadzić się z ukochanego Krakowa do swego dziadka, z którym od lat nie utrzymywała kontaktów. Buntownicza natura osiemnastolatki i młodzieńczy upór, despotyzm starszego pana oraz żale z przeszłości sprawiają, że niełatwo im żyć pod jednym dachem. Dziewczyna nie traci nadziei na odnalezienie ojca, którego nie miała szansy poznać. Niezapominajki to napisana w formie pamiętnika zabawna, a zarazem głęboko poruszająca powieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej drogi, historia przyjaźni i miłości, które są w stanie pokonać każdy lęk. To książka zarówno dla tych, którzy wkraczają w dorosłość, jak i dla wszystkich, którzy pragną powrócić wspomnieniami do czasów własnej młodości i odkryć, jak wiele z tych przeżyć w nas pozostało.
(Wydawnictwo Zysk i S-ka)


Ruth Symes
„Mała czarownica”

Biblioteka Poleca...
Zbliżają się urodziny Klary. Dziewczynka nie może się doczekać hucznej czarodziejskiej imprezy. Jeszcze bardziej cieszy ją to, że dostanie piękny grymuar - pamiętnik i księgę czarów w jednym.
To w nim Klara odnajdzie niezwykłe zaklęcia, którym nie zdoła się oprzeć. Natrafi też na pewną upiorną tajemnicę...

(Wydaw. Hachette Polska)

Biblioteka Poleca...Robin Skynner i John Cleese
„Żyć w rodzinie i przetrwać”

Jeśli myślicie, że są sprawy, do których nie da się podejść z humorem mylicie się! Słynny psychoterapeuta Robin Skynner i nie mniej słynny komik John Cleese z wdziękiem dowodzą, że nie ma problemu bez rozwiązania, a rozwiązanie najczęściej znajduje się... tuż pod ręką. Żyć w rodzinie i przetrwać to znakomita lektura nie tylko dla tych, którzy potrzebują skutecznej porady, ale także dla tych, którzy po prostu lubią dobrą, skrzącą się dowcipem literaturę. Ta książka sprawi, że świat wraz z zamieszkującymi go sześcioma miliardami człekokształtnych oraz nasza własna rodzina dadzą się znieść!
(Wydawnictwo Czarna Owca)


Irving Wallace
„Cud”
Biblioteka Poleca...
Watykan ujawnia treść odnalezionego pamiętnika Bernadety, z którego wynika, że Maria Dziewica pojawi się w Lourdes, by dokonać cudu uzdrowienia chorych. Wybucha powszechny entuzjazm. Do Lourdes ściągają tysiące pielgrzymów, by doznać objawienia Matki Boskiej. Prawda czy manipulacja? Ci którzy przybyli do uświęconego miejsca mają swoje marzenia, cele i plany związane z tym niesamowitym wydarzeniem – nie zawsze czyste. Losy wszystkich pielgrzymów splatają się na kilka dni. Na czym naprawdę polega cud, o którym pisała święta Bernadeta?.
(Wydawnictwo Albatros)


Biblioteka Poleca...Virginia C. Andrews
„Kwiaty na poddaszu”

Wciągająca opowieść o rodzinnych tajemnicach i zakazanej miłości.
Szczęśliwą z pozoru rodzinę Dollangangerów spotyka tragedia - w wypadku samochodowym ginie ojciec. Matka z czwórką dzieci zostaje bez środków do życia i wraca do swego rodzinnego domu. Niezwykle bogaci rodzice mieszkający w ogromnej posiadłości, wyrzekli się córki z powodu jej małżeństwa z bliskim krewnym, a narodzone z tego związku dzieci uważają za przeklęte. W tajemnicy przed dziadkiem rodzeństwo zostaje umieszczone na poddaszu, którego nigdy nie opuszcza. Dzieci żyją w ciągłym strachu, a odkrycie, jakiego dokonuje najstarszy brat, stawia rodzeństwo w obliczu nieuniknionej katastrofy.
(Wydawnictwo Świat Książki)


Sarita Mandanna
„Tygrysie Wzgórza”

Biblioteka Poleca...
Pozwól się oczarować historii zakazanej miłości, która naznacza całe życie. Koniec XIX wieku, południowe Indie. Nad brzegiem strumienia zjawiskowo piękna Dewi i jej przyjaciel Dewanna beztrosko się bawią. Są nierozłączni niczym ziarenka kardamonu.
Kilka lat później Dewi poznaje Maću, sławnego pogromcę tygrysa. Ta chwila zmienia wszystko. Dziewczyna już wie, że nie pokocha nikogo innego. Kiedy w sercu Dewanny budzi się uczucie do Dewi, sprawy przybierają tragiczny obrót…
Zapierające dech w piersiach opisy nieprzeniknionej dżungli, łagodnych wzgórz i plantacji kawy tworzą egzotyczne tło sagi o sile namiętności i przeznaczenia.


(Wydawnictwo Amber)


Biblioteka Poleca...Gena Rosołowska
„Baju, baju, baj…”

Prawdziwa, dobra bajka ma to do siebie, że nie starzeje się, kiedy my sami posuwamy się w latach” - Ryszard Bukowski.
Sercem pisane bajki o różnej tematyce, rymowane, okraszone morałem, czyli krótką mądrością podpowiadającą, co jest w życiu ważne i co trzeba robić, żeby inni ludzie nas lubili. Poruszają problemy bliskie tym, z którym dzieci spotykają się na co dzień.
Wierszyki poetki promują ideały jak pracowitość, posłuszeństwo, rozwaga, uczciwość i solidność, dobroć dla ludzi i zwierząt. Poetka rozumie dzieci i sposób widzenia świata przekazuje naturalnym, codziennym językiem.
(Wydawnictwo Poligraf)


Wieszcze wieszczą
„Najpiękniejsze wiersze dla dzieci”

Biblioteka Poleca...
Tato nie wraca; ranki i wieczory We łzach go czekam i trwodze; Rozlały rzeki, pełne zwierza bory I pełno zbójców na drodze”.

Nie ma w polskiej literaturze bardziej przejmujących, głęboko przez nas zapamiętanych w dzieciństwie strof. Słuchaliśmy ich z wypiekami na twarzy, gdy rodzice czy dziadkowie czytali nam „Powrót taty". Wróćmy do samych źródeł, do największych skarbów naszej literatury - czytajmy dzieciom poezję najwyższych lotów, to ładunek piękna i dobra na całe życie!

(WSpołeczny Instytut Wyd. Znak)

Biblioteka Poleca...Małgorzata Sokołowska
„Myć się czy wietrzyć? : dramatyczne dzieje higieny od starożytności do dziś”

Dylemat: myć się, czy wietrzyć, gnębił ludzkość przez wieki: starożytni Rzymianie do łaźni chodzili i po kilka razy dziennie, jeszcze w średniowieczu bardzo ceniono sobie wspólne kąpiele, ale w wiekach oświeconych stało się we Francji popularne przysłowie: „im bardziej kozioł śmierdzi, tym bardziej kochają go kozy”, a u nas w 1692 roku ks. jezuita Wojciech Tylkowski pisał: „Czemu człowiek ma bardziej tępe powonienie niż inny zwierz? By nie miał przykrość sam od siebie wąchając dymów, które zewsząd idą przez skórę jego nieprzyjemne”.
Nie było do tej pory na naszym rynku książek, mówiących o europejskich dziejach higieny, w których by poruszono także sprawy polskie. W dostępnych opracowaniach Europa kończy się na Francji i Niemczech. Tu natomiast są opisane także nasze higieniczne obyczaje oraz najważniejsze miasta.
(Oficyna Wydawnicza Verbi Causa)


Małgorzata Kalicińska, Basia Grabowska
„Irena”
Biblioteka Poleca...
Jagoda odnosi sukcesy zawodowe, jednak dla jej matki, Doroty, nie są one sukcesami, tylko zgodą na korporacyjne zniewolenie. Wolałaby, żeby córka wyszła wreszcie za mąż. Jagoda źle znosi brak akceptacji, ale domyśla się, że prawdziwa przyczyna konfliktu tkwi głębiej. Kobiety oddalają się od siebie, w końcu Jagoda postanawia odciąć się od toksycznej matki. Wtedy do akcji wkracza Irena „babka”, świeża wdowa…
Poruszający portret trzech kobiet, z których każda znajduje się na życiowym zakręcie.

(Wydawnictwo W.A.B.)


Biblioteka Poleca...Richard Paul Evans
„Podarunek”

Natan Hurst, cierpiący na Syndrom Tourette`a pracownik działu ochrony sieci sklepów muzycznych, nienawidzi Bożego Narodzenia. Choinka i prezenty od lat przypominają jedynie o tragicznych wydarzeniach, które zniszczyły mu dzieciństwo. Kolejne zbliżające się święta spędziłby zapewne samotnie, gdyby nie zamieć śnieżna, odwołany przedświąteczny lot i przypadkowe spotkanie z młodą kobietą i jej dziećmi.
„Podarunek” to nie tylko opowieść o miłości i trudnej sztuce przebaczania, to przede wszystkim historia niezwykłego chłopca, który zmienił życie bliskich mu osób, pomagając im zrozumieć siebie i świat. To książka pełna ciepła, zrozumienia i nadziei.
(Wydawnictwo Sonia Draga)


Ninni Schulman
„Dziewczyna ze śniegiem we włosach”

Biblioteka Poleca...
Värmland, najbardziej malowniczy zakątek Szwecji. Sylwestrowe popołudnie… Dziennikarka Magdalena Hansson wraca po spokój do rodzinnego miasteczka…
Szesnastoletnia Hedda wychodzi na zabawę sylwestrową...
Nikt jej już więcej nie zobaczy…
A potem zostaje znalezione ciało nagiej dziewczyny. Czy to Hedda?
Magdalena Hansson wróciła do Hagfors z adoptowanym synkiem, wyczerpana i załamana po trudnym rozwodzie. Ma nadzieję, że spokój rodzinnego miasteczka przywróci jej radość życia i poczucie bezpieczeństwa. A pisanie artykułów dla lokalnej gazety nie będzie tak stresujące jak praca w sztokholmskim dzienniku. Nie wie, jak bardzo się myli…
Przypadkiem angażuje się emocjonalnie w sprawę zaginięcia Heddy. Zaczyna prowadzić samodzielne, niezależne od policji śledztwo. Narażając życie, dociera do okrutnej prawdy. Porządni, uczciwi mieszkańcy kryją mroczne tajemnice.


(Wydawnictwo Amber)


Biblioteka Poleca...Richard Platt
„Uwierzyłbyś, że… w XVI w. buty na koturnie były zakazane?!”

Książki z tej serii to spojrzenie na życie codzienne na przestrzeni wieków – ale w zupełnie nowy sposób! Znajdziesz tu wiele zagadnień przedstawionych w formie intrygujących ciekawostek. Niektóre wprawią cię w zachwyt, inne wywołają zdziwienie.
Chcesz wiedzieć, kiedy należało nosić futra oraz gdzie na świecie 600 kobiet użyło makijażu do uśmiercenia swoich mężów? Interesuje cię, kto wynalazł stanik i które kobiety są najcieńsze w talii? Wiesz, jaka tkanina była cenniejsza od złota? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi, czytaj dalej.
(WWydaw. National Geographic)


Carlo Collodi
„Małpiszonek Pipi”

Biblioteka Poleca...
Pipi to małpiszonek inny niż wszystkie małpki: ma różowe futerko i przypomina psotnego chłopca. We wszystkim naśladuje dorosłych, płata figle zwierzętom i nie zawsze mówi prawdę. Przeżywa niesamowite przygody po tym, jak przypadkowo traci ogonek. Ze wstydu postanawia nie wracać do domu. Trafia na zamek panicza Alfreda, na którym będzie musiał przebrać się za człowieka, zostaje porwany przez zbója, spotyka gromadę małp, które obwołują go cesarzem… Czy po tych wszystkich perypetiach odnajdzie wreszcie swoje miejsce i prawdziwych przyjaciół?
(Wydawnictwo W.A.B.)

Biblioteka Poleca... Maja i Jan Łozińscy
„Historia polskiego smaku: kuchnia, stół, obyczaje”

„Co jadano w Biskupinie? Jaka była ulubiona potrawa królowej Jadwigi? Czym podejmował gości Bolesław Bierut? Co to są chucherka? Albo Maćkowa jucha? Setki podobnych ciekawostek znajdziemy w Historii polskiego smaku, lecz to tylko jedna z wielu jej zalet. W oparciu o różnorakie źródła, od archeologicznych po gazetowe, autorzy sporządzili fascynujący przegląd polskich kulinarnych upodobań i uwarunkowań, napisali jedyną w swoim rodzaju książkę.
Historia polskiego smaku to nie tylko dzieje kultury materialnej, lecz naszych odczuć, wierzeń i przesądów na temat tego, co utrzymuje nas przy życiu, czyli jedzenia. Zdobywanie pożywienia, przyrządzanie potraw, przedstawianie ich w książkach kucharskich i utworach literackich, powstawanie kulinarnych mód i snobizmów ? wszystkie te sprawy Maja i Jan Łozińscy opisują w sposób przystępny i zarazem rzetelny.” - Tadeusz Pióro, smakosz i kucharz domowy, felietonista kulinarny.
(Wydawnictwo Naukowe PWN)


Khaled Hosseini
„Chłopiec z latawcem”
Biblioteka Poleca...
„Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje się w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok Hasan, służący i towarzysz zabaw. Amir jest świadkiem, kiedy na Hasana napada banda miejscowych chłopaków pod wodzą psychopatycznego Asefa, który gwałci chłopca. Z tchórzostwa i wyrachowania nie staje w jego obronie, a nawet doprowadza do sytuacji , w której Hasan musi opuścić ich dom. Ćwierć wieku później dorosły Amir mieszka w USA, gdzie po wkroczeniu wojsk radzieckich do Afganistanu wyemigrował wraz z ojcem. Ożenił się, jest szczęśliwy, wiedzie dostatnie życie. Został pisarzem. Mimo to nie odstępuje go poczucie winy, świadomość własnej zdrady. I los daje mu szansę, by dokonać zadośćuczynienia. Od ciężko chorego wspólnika swojego zmarłego ojca dowiaduje się, że Hasan nie żyje. Zamordowali go talibowie. To nie jedyna szokująca wiadomość: dawny towarzysz zabaw był w rzeczywistości jego przyrodnim bratem. Amir zdaje sobie sprawę, że musi zdobyć się na odwagę i powrócić do rządzonego przez talibów Kabulu. Chcąc ocalić siebie, musi uratować Sohraba - osieroconego przez Hasana syna...
(Wydawnictwo Albatros)


Biblioteka Poleca... Justyna Polanska
„Pod niemieckimi łóżkami”

Codziennie Justyna Polanska poznaje pikantne sekrety swoich pracodawców. Wie, kto udaje silnego faceta, a śpi pod kołdrą w misiaczki. Kto ma przed domem luksusowy samochód, ale pusto w lodówce. Kto przed własną żoną udaje przykładnego męża, a przed sprzątaczką zdarza mu się opuścić spodnie. Zjadliwe, ironiczne spojrzenie bezlitośnie obalające stereotyp porządnych Niemców.
(Wydawnictwo Świat Książki)


Marta Osa
„I po cholerę mi to było!”

Biblioteka Poleca...
Niemal każdy ma w życiu chwile, w których chciałby zacząć wszystko od nowa. A dlaczego nie? Nie ma uczuć tak zamotanych, żeby ich nie odmotać, nie ma spraw tak zakończonych, żeby nie zmienić im zakończenia. Wszystko da się odkręcić! Jak butelkę metaksy. O tym właśnie jest ta pełna humoru historia. Olka, znerwicowana nauczycielka plastyczka, zupełnie niechcący zmienia swoje życie. Zaczyna od napaści na księdza katechetę, w efekcie której odchodzi ze szkoły, potem postanawia zająć się swoim ogrodem i... sobą. Dołącza do ekipy ogrodników, jednak nie jako ogrodnik. Przewraca też do góry nogami życie swoich przyjaciół i przeżywa z nimi niecodzienne przygody. Desperacko szuka drugiej połowy, co niesie za sobą całą masę krępujących i zabawnych sytuacji. Nieświadomie wkracza w inny świat, zawiera nowe przyjaźnie i odnajduje stare miłości. I mimo upływających lat i straconych okazji kieruje się przekonaniem, że najlepsze wciąż jeszcze przed nią.

(Wydawnictwo Zysk i S-ka)


Biblioteka Poleca... Ewa Mleczko
„Smoczek Marian z Drakosławic”

Wyjątkowy debiut Andrzeja Mleczki i jego córki Ewy. On - po raz pierwszy rysuje dla dzieci. Ona - po raz pierwszy pisze bajki. Razem stworzyli postaci i ilustracje do książki, której inspiracją jest synek autorki i wnuczek rysownika - Mateusz. Jak wszystkie dzieci uwielbia on opowieści na dobranoc. Tak powstały niezwykłe przygody Smoczka Mariana z Drakosławic, w których Ewa Mleczko przekazuje dzieciom pozytywne i uśmiechnięte spojrzenie na świat.
W książce rezolutnemu Mariankowi towarzyszy jego rodzina i przyjaciele - mama Izabela i tata Roman, jaszczurka Lucynka, krokodyl Wiesiek, żółw Szybki Dżony i malutki pająk. Wszyscy zabierają czytelników w kolorową, pełną niespodzianek podróż i uczą czym jest prawdziwa przyjaźń. Dowiemy się jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i co znaczą niektóre słowa.
(Wydawnictwo Prószyński i S-ka)


Agnieszka Stelmaszyk
„Tajemnica klejnotu Nefertiti”

Biblioteka Poleca...
Zaczęło się zupełnie niewinnie od artykułu w gazecie: w Egipcie odkryto nowy grobowiec. Dalej wypadki potoczyły się już lawinowo. Każdy, kto choć trochę interesuje się archeologią, rusza do Kairu. I oto zatłoczone uliczki miasta i bezkresne piaski pustyni stają się świadkami szaleńczego wyścigu. Kto pozna legendę Nefertiti? Kto wyniósł sarkofag z grobowca? Kim jest tajemnicza Cressida Finch? No i najważniejsze ? kto pierwszy dotrze do klejnotu?
Pytań coraz więcej, a czas upływa szybciej niż piasek w klepsydrze?
Tajemnica klejnotu Nefertiti to nie tylko zapierające dech w piersiach przygody piątki przyjaciół. To odkrywanie tajemnic, legend i zapomnianych historii, zaglądanie do zakurzonych ksiąg, tajemniczych komnat i nikomu nieznanych grobowców?

(Wydawnictwo Zielona Sowa)


recenzje archiwalne
rok 2012

Holly Webb
„Zagubiona w śniegu”

Pusia rozpaczliwie pragnie mieć własny dom, tak jak jej bracia i siostry, ale najwyraźniej nikt jej nie chce... A potem na farmie pojawia się Ela. Od razu zakochuje się w Pusi i błaga mamę, by pozwoliła jej zabrać kicię, ale mama jest nieubłagana.
Nie chce w domu kota. Pusia i Ela mają złamane serce... A Pusia jest przerażona. Co się dzieje z kociętami, których nikt nie chce?...
To wzruszająca i ciepła opowieść o przyjaźni wrażliwej dziewczynki z małą kotką Pusią. Ta historia poruszy każde serce. I małe, i duże.

(Wydawnictwo Zielona Sowa)


Krystyna Chiger, Daniel Paisner
„Dziewczynka w zielonym sweterku”
Tytułowy zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu. Dziewczynka to autorka książki, wówczas ośmioletnia Krysia Chiger, której życie w czasie wojny ocalił Leopold Socha - polski kanalarz ze Lwowa, katolik, grzesznik, drobny złodziejaszek.... Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, stało się heroiczną walką o życie ludzkie...
(Wydawnictwo Naukowe PWN)


Guillaume Musso
„Kim byłbym bez ciebie?”

W życiu Gabrielle najważniejsi są dwaj mężczyźni. Jeden jest jej ojcem, drugi – pierwszą miłością. Jeden z nich jest słynnym, nieuchwytnym złodziejem, współczesnym Arsenem Lupinem, drugi – policjantem ścigającym złodziei dzieł sztuki. Zrządzeniem losu tego samego dnia obaj panowie wkraczają w życie Gabrielle, wywracając je do góry nogami. Panowie doskonale się znają i są gotowi walczyć ze sobą na śmierć i życie. Gabrielle nie chce wybierać, pragnęłaby obu zatrzymać przy sobie. Niestety, niektóre pojedynki muszą zakończyć się czyjąś śmiercią...
Utrzymująca czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony powieść z pogranicza świata rzeczywistego i magii, przywracająca wiarę w siłę miłości i poświęcenia.
(Wydawnictwo Albatros)


Alyxandra Harvey
„Księżniczka wampirów”

Romans, w który wgryziesz się z prawdziwą przyjemnością!
Solange jest pierwszą dziewczyną, która przyszła na świat w rodzinie wampirów. Od zawsze wiedziała, że jej przeznaczeniem jest zostać królową wszystkich wampirzych plemion. A to oznacza, że ze wszystkich stron grozi jej niebezpieczeństwo - od wampirów-zalotników pragnących pojąć ją za żonę, po łowców nagród, których zamiarem jest zgładzić Solange i całą jej rodzinę. Kiedy zostaje uprowadzona, jej starszy brat Nicholas i najlepsza przyjaciółka Lucy wyruszają jej na ratunek. Ale czy Lucy oprze się kuszącym spojrzeniom Nicholasa? I jaki los spotka Solange, jeśli odda swoje serce łowcy wampirów, który udzieli jej pomocy w obliczu śmiertelnego zagrożenia?
Daj się porwać przez sekretny świat wampirów, epickich bitew, mrocznego uwodzenia, nieumarłych dramatów i przewrotnego humoru.


(Wydawnictwo Akapit Press)


Holly Webb
„W poszukiwaniu domu”

Grace nie może mieć swojego psa, ale uwielbia wyprowadzać psy z miejscowego schroniska. Zwłaszcza Harry’ego – słodkiego małego teriera.
Harry nie może się doczekać kolejnych odwiedzin dziewczynki i wkrótce zostają parą najlepszych przyjaciół. Potem jednak piesek trafia do nowego domu.
Grace wie, że powinna się cieszyć, bo Harry nareszcie ma swój dom, ale strasznie za nim tęskni...
A biedny Harry nic z tego nie rozumie. Gdzie się podziała jego ukochana Grace?
(Wydawnictwo Zielona Sowa)


Maria Nurowska
„Drzwi do piekła”

Daria kochała męża.
I zabiła go.
Z miłości.
Znacznie od niej starszy Edward był redaktorem naczelnym pisma literackiego. Widział w niej zdolną pisarkę i fascynująca kobietę. Nikt jednak nie znał prawdziwego oblicza ich związku – miłości, która stała się toksyczną i niebezpieczną grą.
Skazana na dwanaście lat za zbrodnię w afekcie Daria trafiła do więzienia. Do piekła, które okazało się dla niej czyśćcem. Drogę do samej siebie odnalazła dzięki drugiej kobiecie…

Materiały do tej powieści zebrałam wiele lat temu w więzieniu dla kobiet. Przywiozłam stamtąd fantastyczny materiał. Ta książka niesie siłę, bo sama mam ją w sobie.
Maria Nurowska

(Wydawnictwo Znak)


Ireneusz Pawlik
„Parada blagierów. Najsłynniejsze mistyfikacje”

Galeria najsłynniejszych hultajów, oczajduszy, spryciarzy, szarlatanów, cwaniaków, fałszerzy i wydrwigroszy.

Z góry przyznajemy, że mamy odrobinę sentymentu i wyrozumiałości dla obwiesiów wszelkiej maści, zwłaszcza, gdy wykażą się twórczym polotem, a kierowała nimi nie tylko niska chęć zysku, lecz robili to także dla zabawy, jak to mówią – just for fun.
Zdajemy sobie przy tym sprawę, że najdoskonalszych przekrętów przedstawić nie możemy, ponieważ po prostu nigdy nie zostały wykryte.
Wiele z najsławniejszych mistyfikacji skonstruowano tak misternie, że nie mogły być bezinteresowne. Niektóre bezpośrednio krzywdziły bliźnich i przynosiły im wymierne straty! Oddamy należną cześć ofiarom i poszkodowanym, ale z wyżyn upływającego czasu, który zabliźnia rany i pozwala spojrzeć na wszystko z dystansem, dostrzegać będziemy raczej rozrywkową i humorystyczną stronę tych figli. Wskażemy brawurę ich organizatorów oraz naiwność wszystkich, którzy dawali się podpuścić. Dla gamoni nie będzie litości, ale pożałujemy dobrodusznych i prostolinijnych, choć łatwowiernych. Nasza księga opowie mniej o przestępstwach, a bardziej o wkręcaniu czy wpuszczaniu w maliny.
(Wydawnictwo Wilga)


Barbara Rybałtowska
„Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”

Biografię Barbary Brylskiej czyta się jednym tchem, bowiem jej życie to gotowy scenariusz na pasjonujący film. Najtrudniejsza rola Barbary Brylskiej napisana została przez życie, reżyserem był los, a widownią są czytelnicy.
  • kulisy życia prywatnego i kariery
  • fascynujące wątki i wielkie emocje
  • unikalne zdjęcia z prywatnego archiwum, filmografia
  • wersja uaktualniona, uzupełniona o nowe rozdziały.

(Wydawnictwo Axis Mundi)


Jan Grzegorczyk
„Niebo dla akrobaty”
Życie to karkołomna akrobacja. Doświadczyli tego bohaterowie najnowszej książki Jana Grzegorczyka. Odsłania się w niej niezwykła galeria wyrazistych postaci - wrażliwych i gburów, profesorów i kloszardów, awanturników i wyrobników codzienności. Każda z nich okazuje się zagadką, której odkrycie wyzwala. Każda szuka miłości i nadziei, bez których nie sposób wykonać najważniejszego salta...
„Niebo dla akrobaty” to porywająca książka o naszych marzeniach, przebaczeniu i sile, jaką człowiek potrafi dać człowiekowi. O tym, że aby pomóc trzeba stać się artystą przyjaźni - nauczyć się trudnej sztuki docierania do drugiego.
„Życia nie da się zmieścić w życiu” - stwierdza jeden z bohaterów, próbując podołać swoim obowiązkom. Grzegorczykowi udało się natomiast w sposób przekonujący pomieścić w jednej książce kilkanaście ludzkich losów, spleść łzy i śmiech, humor i wzruszenie.

(Wydawnictwo Znak)


Katarzyna Michalak
„Rok w Poziomce”

Ewa ma trzydzieści dwa lata, trudne doświadczenia za sobą i... głowę pełną marzeń. Pragnie spokojnego życia w ukochanym białym domku na wsi, dziecka i oczywiście... miłości...Ale jak wszystko w życiu marzenia mają swoją cenę. Ewa, chcąc zarobić na kupno wymarzonego domku, rozpoczyna pracę w wydawnictwie przyjaciela, (w którym się podkochuje) i ma za zadanie wypromować prawdziwy bestseller... I tu zaczynają się przygody...
(Wydawnictwo Literackie)


Charlotte Link
„Dom sióstr”

Gdy Barbara i Ralph, niemieckie małżeństwo prawników, przybywa do samotnego domu w Yorkshire, by spędzić tam idylliczne święta Bożego Narodzenia oraz w ciszy i spokoju świętować 40-te urodziny Ralpha, nie wiedzą, że dwutygodniowy wypoczynek zmieni się wkrótce w koszmar. Szalejąca śnieżyca uszkadza sieci telefoniczne, zrywa linie energetyczne, zasypuje drogi. Barbara i Ralph zostają odcięci od świata w lodowato zimnym domu, niczym w pułapce, bez prądu i jedzenia. Przeszukując stare domostwo w nadziei znalezienia czegokolwiek, co umożliwiłoby im przetrwanie do czasu aż dotrze pomoc, Barbara natrafia na stare zapiski, przedstawiające mroczną, pełną dramatów i nienawiści, miłości i zdrady, historię rodziny Grayów, na której mocno zaważyły dwie wojny światowe.
Czytając jak w transie wyznania ostatniej właścicielki, Westhill House, Barbara poznaje mroczną, skrywaną przez lata za zasłoną milczenia, groźną tajemnicę stojącego na pustkowiu domu. Tajemnicę, która ściągnie na nią ogromne niebezpieczeństwo i radykalnie zmieni jej życie.


(Wydawnictwo Sonia Draga)


Maria Ulatowska
„Domek nad morzem”

Pięćdziesiąt lat życia Ewy i jej przyjaciół obfitowało w wydarzenia wspaniałe i dramatyczne. Są tu narodziny, śmierć, małżeństwa, zdrady, miłości, przyjaźnie, zwątpienia, osobiste tragedie, pragnienia... Gdy los przejmuje inicjatywę, czasem wystarczy mu tylko pomóc, mocno wierzyć i bardzo chcieć, by wszystko się udało.
Opowieść o tym, że mimo przeciwności losu marzenia się spełniają. Czasami, a może nawet właśnie wtedy, gdy już przestajesz w nie wierzyć.
(Wydawnictwo Prószyński i S-ka)


Lisa McMann
„Sen”

Siedemnastoletnia Janie widzi cudze sny. Wciągana w nie wbrew własnej woli, staje się przymusowym świadkiem rozgrywających się w nich wydarzeń. Pewnego dnia do klasy przychodzi nowy chłopak, który potrafi kontrolować sny. Ale nawet on może okazać się bezradny, gdy Janie trafi w środek koszmaru. Po raz pierwszy jest kimś więcej niż obserwatorką czyichś makabrycznych fantazji. Jest ich uczestniczką...
Tom I mrocznej i lirycznej trylogii o miłości dziewczyny i chłopaka naznaczonych zdolnością przeżywania cudzych snów.

(Wydawnictwo Amber)


Agnieszka Frączek
„Babcia bajki opowiada”

Nawet małe króliczki wiedzą, że najpiękniejsze bajki opowiada babcia. Wystarczy ją pięknie poprosić i... pojawiają się wspaniałe opowieści. O piesku Burku, osiołku Guciu, kurczątkach, strachu na wróble, echu mieszkającym w studni i wielu, wielu innych bohaterach. Zapraszamy!
(Wydawnictwo Wilga)


Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia



SPŁYW NA BYLE CZYM.


j23215 weeks
Administrator484 weeks
tender484 weeks
jasiek485 weeks
admin485 weeks
gisia486 weeks
jordan487 weeks
enisia487 weeks
lekul487 weeks
Maskonp488 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
16923727 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.