wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieZ Napoleonem w tle. Część I

Rok 1813 to czas wojen napoleońskich toczonych na terenach niemieckich. Po nieudanej kampanii przeciw Rosji, Napoleon Bonaparte stara się utrzymać swoje zdobycze w Prusach. Walki przetaczają się przez Śląsk i Łużyce, nie omijając naszego małego miasteczka.


Jest 5 czerwca 1813 r. We Lwówku Śląskim stacjonują wojska Napoleona pod dowództwem marszałka McDonalda. Trwa zawieszenie broni pomiędzy wielkimi armiami.

Wleń leży tuż przy linii demarkacyjnej i znajduje się w nim kilka oddziałów francuskich. Miasto zgodnie z postanowieniami zawieszenia broni należało wraz z przedmieściem do Francuzów. Pododdziały rozlokowane zostają w domach mieszczan, gdzie czasami przebywało od 70 do 80 żołnierzy. Już 9 czerwca ze Lwówka Śląskiego przyjeżdża komisarz wojenny Severoli, który nakłada rekwizycje w mieście takie jak: 700 funtów chleba, 160 kwart wódki oraz zboża i mięsa. 12 czerwca zajęty zostaje na potrzeby kwatery Wleński Gródek przez dowódcę jednej z brygad dywizji Charpentier gen. Meuniera. Posiadłość ta cały czas jest obciążona różnymi rekwizycjami nakładanymi przez Severoliego, co skutkuje tym, że w sierpniu zostaje w nim jedynie 6 kur. Generał Meunier żąda od miasta Wleń i sąsiedniej wsi Radomice 230 talarów w celu zaopatrzenia własnego stołu. Kolejnym żądaniem staje się zaopatrzenie obozu pod Lubomierzem w 630 kop drewna i desek w ciągu 24 godzin. Sam generał Meunier po przeniesieniu się do Lubomierza przysyła do Wleńskiego Gródka swoje oddziały, by ściągnęły różnego rodzaju rekwizycje. W końcu cały powiat lwówecko - bolesławiecki zostaje obłożony kontrybucją w wysokości 400 000 franków. Wleń z własnej kasy musi zapłacić 515 talarów, a Wleński Gródek 950 talarów. Ściąganiem należności zajęli się francuscy żandarmi, którzy regularnie najeżdżali folwark i nękali właściciela (był nim wówczas landrat von Tempsky, który w tej kampanii stracił jedynego syna). 10 sierpnia we Wleniu obchodzono hucznie urodziny Napoleona, udekorowano miasto, a wieczorem wykonano iluminacje.

Względny spokój na polu walki, jak i ciągłe rekwizycje trwały do połowy sierpnia. Wtedy obie armie serią potyczek rozpoczęły kolejny etap tej kampanii. Nie będę się rozpisywał na tematy strategii i celów, które przyświecały obu stronom.

W nocy z 15 na 16 sierpnia Rosjanie z awangardy Pahlena pod dowództwem gen. Kaisarowa uderzają na rozłożone we Wleniu francuskie forpoczty z 36 Dywizji Piechoty gen. Charpentiera. O godzinie 4 rano w ciemnościach, 200 kozaków zaatakowało Francuzów. Szybko rozległ się alarm i na pomoc przez most ruszył batalion lekkiej piechoty z 14 Pułku Piechoty Lekkiej. Kozacy wycofali się na okalające prawobrzeżny Wleń wzniesienia (dawniej Kleppelsdorf). Strzały słyszane były do ok. godziny 6, a do godz. 10 Francuzi wycofali się do Wlenia. Przychodzi wówczas rozkaz spalenia mostu na Bobrze. Nie przeszkadza to jednak Rosjanom, którzy pokonując Bóbr coraz bardziej atakują tyły wojsk francuskich. Nowe ataki Rosjan skierowane są na Wleński Gródek, w rejonie którego toczonych jest wiele krwawych potyczek. W wyniku sprawnej akcji Rosjanie przełamują obronę Francuzów i po przekroczeniu Bobru wdzierają się do Łupek i Marczowa.

 

Images: mou.jpg

Generał Meunier (1812 Jacques-Louis David)


Opracowano na podstawie książki M. Olczaka „Kampania 1813 Śląsk i Łużyce”


Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Nick:2 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl


Biblioteka poleca...
Shoutbox
Nick:

Wiadomość:
9 + 1:
Pomoc

Table 'aa39593_portal.ep_shoutbox' doesn't existTable 'aa39593_portal.ep_shoutbox' doesn't existTable 'aa39593_portal.ep_shoutbox' doesn't exist
Brak postów.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
O G Ł O S Z E N I A
darmowe ogłoszenia
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

XI Gminny Przegląd Recytatorski
XI Gminny Przegląd Recytatorski
XI Gminny Przegląd Recytatorski


j2374 weeks
Administrator342 weeks
tender342 weeks
jasiek343 weeks
admin344 weeks
gisia345 weeks
jordan346 weeks
enisia346 weeks
lekul346 weeks
Maskonp346 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12216282 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.