wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieZamek Lenno w opałach!

Jest rok 1428, na Śląsku ponownie pojawiają się wojska husytów, którym przewodzi Prokop Wielki. Po niezbyt udanej próbie zdobycia Jeleniej Góry i spaleniu przedmieść tego miasta Czesi ruszyli doliną Bobru w stronę Lwówka Śląskiego. Padające nieustannie ulewne deszcze zmusiły armię husycką do poruszania się wzdłuż lewego brzegu Bobru, którego wody bardzo wezbrały. Trasa przez wsie Pasiecznik, Maciejowiec, Radomice i Kleczę prowadziła wprost pod zamek Lenno. 


Miejscowa ludność w popłochu z całym dobytkiem kryła się po lasach. Palone wsie, masakry i wielkie potworności towarzyszące najazdom wojsk czeskich skutecznie przemawiały do ludzi. Rok wcześniej krwawo spacyfikowano Lubań, Mirsk oraz spalono całkowicie Leśną. Nie oparł się także nawale czeskiej Gryfów Śląski. 

Opracowano wówczas, jak podają kroniki, system alarmowy ostrzegający przed husytami. Polegał on na zapalaniu na wzniesieniach w nocy żerdzi owiniętych słomą. Choć system sprawdzał się świetnie nie był w stanie uchronić przed spaleniem poszczególnych wiosek.


26 maja 1428 roku husyci stają pod murami zamku Lenno. Obroną dowodził graf Tristram von Reder, do którego należał zamek. Obsadę zamku wzmocnili mieszkańcy Wlenia, którzy wraz z rodzinami i dobytkiem opuścili miasto. Na domiar złego Wleń zalały wody wezbranego Bobru, a puste miasto było łatwym łupem dla najeźdźców.

Rozpoczęło się oblężenie zamku. 

Mimo licznych prób husyci nie byli w stanie pokonać dzielnie bronionej twierdzy. Ofiarność obrońców i znakomite dowodzenie grafa von Redera kruszyły każdy atak. Nie wiadomo ile czasu trwało oblężenie, kroniki milczą na ten temat. Animuszu husytom dodawał fakt, iż w zamku nie było stałego źródła wody. Jedyne zapasy wody, które pozostały obrońcom to dwie cysterny. Sytuacja stawała się coraz cięższa i widoki na udaną obronę stawały się coraz bardziej mgliste.

W całej tej beznadziejnej sytuacji obrońcy miasta wykazali się nie lada pomysłowością. Chcąc zniechęcić husytów posłużyli się fortelem. Rozpuścili w szeregach nieprzyjaciela plotkę jakoby na terenie zamku znaleziono nowe źródło wody i na dowód tego podczas kolejnego ataku bronili się nie tylko gorącą smołą, ale także wrzącą wodą. Czesi widząc, iż zamek “posiada” duże rezerwy wody odstąpili od oblężenia. Wycofali się w kierunku pustego Wlenia, który spustoszyli i spalili. Szczególnie pastwili się na kościele Św. Mikołaja.

Ówcześni kronikarze niepowodzenie oblężenia przypisywali nie tylko wspaniałej obronie załogi zamku, ale także w głównej mierze niekorzystnemu ukształtowaniu terenu, przez co husyci nie mogli w pełni wykorzystać swojej najgroźniejszej broni jaką była artyleria.

Tak oto zamek wleński stał się jedną z nielicznych warowni, która oparła się nawale husyckiej.

Wojny husyckie charakteryzowało nieludzkie wręcz okrucieństwo. Śląsk bardzo długo leczył rany po tej zawierusze. Na marginesie dodam, że także Lwówek Śląski nie został zdobyty. Jednak w przypadku tego miasta odegrały rolę potężne umocnienia, które nie zachęcały do długotrwałych oblężeń.

Dziś na nasze miasto spoglądają ponure ruiny zamku. Są one milczącym świadkiem tamtych zdarzeń i przypominają o ważnej roli jaką kiedyś odgrywał zamek Lenno.
Opracowano na podstawie „Wojenne tajemnice Dolnego Śląska” R. Primke i M. Szczerepa.

Komentarze
CedricTib dnia stycznia 22 2014 09:32:23
Wszyscy mamy różne ścieżki w życiu, ale bez względu na to, gdzie idziemy, bierzemytrochę od siebie wszędzie Więc piszę to na sercu. Że każdy dzień jestnajlepszy dzień w roku. Szczęśliwego Nowego Roku.


http://member.my-addr.com/uploads/images/1246.jpg
Dodaj komentarz
Nick:4 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl


Biblioteka poleca...
Shoutbox
Nick:

Wiadomość:
6 + 3:
Pomoc

Table 'aa39593_portal.ep_shoutbox' doesn't existTable 'aa39593_portal.ep_shoutbox' doesn't existTable 'aa39593_portal.ep_shoutbox' doesn't exist
Brak postów.
Statystyka
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
O G Ł O S Z E N I A
darmowe ogłoszenia
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Turniej
Turniej
Turniej


j23232 weeks
Administrator500 weeks
tender500 weeks
jasiek501 weeks
admin501 weeks
gisia502 weeks
jordan503 weeks
enisia503 weeks
lekul503 weeks
Maskonp504 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
17390422 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.