Policyjna "Akcja Pieszy"
Dodane przez j23 dnia Grudzień 05 2011 20:40:39
Piesi to grupa uczestników ruchu drogowego, która w przeciwieństwie do kierowców pozbawiona jest jakiejkolwiek ochrony przed uderzeniami przez pojazdy, co jednocześnie stawia ich na pozycji poszkodowanych i bardzo często kończy się obrażeniami ciała lub śmiercią. Dlatego jutro lwóweccy policjanci przeprowadzą akcję "Pieszy".
Rozszerzona zawartość newsa
Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię ruchu pieszych i pojazdów. Większość pieszych przepisy zna, przynajmniej te podstawowe, jednak o tym, że nie wszyscy się do nich stosują mówią policyjne statystyki. Taki stan wynika nie tylko z niewłaściwych zachowań na drodze pieszych czy też rowerzystów, ale również niezgodnych z przepisami ruchu drogowego zachowań kierujących pojazdami stosunku do nich.

Bez wątpienia do zwiększenia liczby wypadków w tym okresie przyczyniają się między innymi zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, szybko zapadający zmierzch, opady, silny wiatr, zalegające na jezdni liście itp. Często piesi poruszają się w ciemnych ubraniach, które w porach wieczorowo-nocnych czynią pieszych niewidocznymi. Stosowanie elementów odblaskowych przez tę grupę uczestników ruchu drogowego niewątpliwie zwiększa ich bezpieczeństwo. Przede wszystkim poprawia ich widoczność, co pozwala na bezpieczne wykonywanie manewrów takich jak wyprzedzanie i wymijanie przez inny pojazd. Ponadto rowerzyści i motorowerzyści poprzez właściwe oświetlenie swoich pojazdów oraz korzystanie z kasków ochronnych również sami dbają o swoje bezpieczeństwo.

W związku z tym policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim 02 grudnia 2011 roku w godz. 06.00 - 22.00 przeprowadzą działania pod kryptonimem "Pieszy", mające na celu poprawę bezpieczeństwa tych osób. Tego dnia funkcjonariusze będą przede wszystkim egzekwować od pieszych elementarne zasady ruchu drogowego.

Przypominamy, że piesi również obowiązani są do przestrzegania przepisów.
Pieszy, który wtargnie wprost pod nadjeżdżający pojazd na przejściu dla pieszych lub innych miejscach może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł.
Bardzo często piesi lekceważą sygnalizację świetlną i przechodzą na czerwonym świetle. W takim przypadku pieszy może zostać ukarany mandatem w wysokości 250 zł.

Oficer Prasowy
KPP Lwówek Śląski
asp. szt. Marek Madeksza