Wleń perłą "Doliny Bobru"?
Dodane przez j23 dnia Styczeń 30 2009 19:54:56
Lähn nazywany był perłą doliny Bobru. Mieszkańcy tych terenów ciężko musieli sobie na to miano zapracować. Czy nasz Wleń ma szanse powrócić do dawnej świetności? Czy tak jak oni będziemy potrafili promować swoje miasto?

Rozszerzona zawartość newsa
Wleń przez dziesięciolecia był nazywany Perłą Doliny Bobru. Złożyło się na to kilka przyczyn. Najważniejszą była aktywizacja gospodarcza regionu realizowana przez państwo pruskie. Stąd miedzy innymi budowa zapory wodnej w Pilchowicach, budowa linii kolejowej z Jeleniej Góry do Lwówka Śl,. dzięki czemu Wleń uzyskał połączenie z Wrocławiem, Berlinem i innymi ośrodkami miejskimi. Doceniono również walory turystyczne regionu i już w trakcie budowy tamy i linii kolejowej starano się zainteresować potencjalnych turystów. Stąd tak wiele kartek pocztowych z tego okresu. Jednak nie udałoby się to bez aktywności i przedsiębiorczości mieszkańców. Już w drugiej połowie dziewiętnastego wieku powstawały lokalne grupy zajmujące się propagowaniem turystyki oraz przygotowanie tras i punktów widokowych. Ich resztki do dzisiaj możemy odnaleźć w leśnej gęstwinie. Wydawano nie tylko foldery reklamowe, ale również rozprowadzano drobne gadżety i pamiątki zachęcające do odwiedzenia naszych okolic.
Czy jak napisał jeden z internautów „lepiej już było”? Czy jesteśmy skazani na marazm i trwanie zamiast rozwój? Mam nadzieję, że nie. 12 stycznia na terenie gminy Wleń z inicjatywy osób prowadzących gospodarstwa agroturystyczne oraz pensjonaty odbyło się spotkanie ze starostą Lwóweckim Panem Arturem Zychem oraz zastępcą burmistrza Miasta i gminy Wleń. Celem spotkania było znalezienie sposobów aktywizacji turystycznej Wlenia i okolic. Uczestnicy mieli wiele pomysłów, które mogłyby zachęcić  do odwiedzenia naszej miejscowości oraz sprawiły, że turyści pozostaliby u nas na dłużej. Przedstawiciel Starosty przedstawił sposoby pozyskania środków na takie przedsięwzięcia.
Miejmy nadzieję, że tym razem inicjatywa ta przyniesie efekty, A tymczasem na zdjęciach poniżej możemy zobaczyć jak za pomoca drobnych pamiątek mieszkańcy Lä
hn promowali swoją miejscowość ponad pół wieku temu.


Zdjęcia: Kazzik