90 rocznica tragedii w Schloss Kleppelsdorf
Dodane przez j23 dnia Luty 12 2011 22:14:27

14 lutego to miłe i wesołe święto zakochanych, kiedy ludzie wymieniają życzenia i słowa miłości. Niestety jest to także smutna rocznica tragedii w Pałacu Książęcym (Schloss Kleppelsdorf). W tym roku przypada okrągła dziewięćdziesiąta rocznica tajemniczego morderstwa.


Rozszerzona zawartość newsa

90 rocznica tragedii w Schloss Kleppelsdor

14 lutego to miłe i wesołe święto zakochanych, kiedy ludzie wymieniają życzenia i słowa miłości. Niestety jest to także smutna rocznica tragedii w Pałacu Książęcym (Schloss Kleppelsdorf). W tym roku przypada okrągła dziewięćdziesiąta rocznica tajemniczego morderstwa. O szczegółach zdarzenia pisaliśmy wcześniej w artykułach:

http://wleninfo.pl/readarticle.php?article_id=12

http://archiwum.wleninfo.pl/readarticle.php?article_id=24

Przypomnę, że 14 lutego 1921 roku o godzinie 12:30 została zamordowana w pokoju gościnnym pałacu szesnastoletnia Dorothea Rohrbeck – jedyna właścicielka wielomilionowej fortuny- oraz jej młodsza kuzynka Urszula Shade. Domniemanym motywem zbrodni była żądza przejęcia majątku. Podejrzany o zbrodnię ojczym Urszuli Peter Grupen został osądzony i skazany na śmierć. Wyroku nie wykonano, gdyż Grupen popełnił samobójstwo w więzieniu. Wcześniej dwa razy uciekał, a po drugiej ucieczce sam wrócił do więzienia w stanie głębokiej depresji. Do końca nie można być pewnym jego bezpośredniego udziału w zbrodni.

Dorothea była miłą i życzliwą mieszkańcom Wlenia dziewczynką. Dzieciństwo miała radosne, mimo że jej mama zmarła po porodzie. Wychowywała ją wynajęta przez ojca opiekunka, którą Dorothea traktowała jak matkę. Rodzina i znajomi nazywali ją Dörthe (fonetycznie Dorte). Dörthe musiała przedwcześnie dorosnąć. Gdy miała dziesięć lat zmarł jej ojciec. Od tego momentu musiała odpierać mniejsze lub większe ataki na jej majątek. Prawnicy, którzy mieli reprezentować jej interesy zwrócili się przeciwko niej. Ośmielony obojętną postawą rodziny i prawników morderca posunął się do zbrodni.

Wiadomość o tym morderstwie obiegła cały świat. Pisano o tym w prasie na wszystkich kontynentach. Oto parę przykładów:

Kurier Białostocki

The Advertiser Adelaide

The New York Times

De Sumatra Post

L'Ouest-Eclair

Wydano też wiele książek kryminalnych i naukowych poświęconych temu morderstwu lub temu i kilku innym równie głośnym. Przykłady tytułów:

Der Doppelmord auf Schloss Kleppelsdorf (1921) zbiór artykułów wielu autorów

Das Geheimnis von Schloss Kleppelsdorf (1924) Georg Alfredy

Archiv fur Kryminologie (1930) Dr Robert Heindl

Die Treppe zum Salon (1964) Martin Johannson

Los grandes enigmas criminales (1973) Roger Delorme

Meine Herren Geschworenen (1983) Hans Habe

Murderer Whereabouts (1986) J.H.H Gaute i Robin Odell

Mam nadzieję, że ktoś z Państwa w tym radosnym dniu poświęci choć chwilkę zadumy dawnej mieszkance naszej miejscowości i jej kuzynce.
Sławek Osiecki