Nasza DROGA woda. Od 1listopada nowe wyższe ceny wody.
Dodane przez j23 dnia Wrzesień 23 2010 21:41:22

Od pierwszego listopada wchodzą nowe, wyższe o piętnaście procent, ceny wody i ścieków bytowych. Nową taryfę przyjęła Rada Miasta i Gminy na ostatniej sesji.


Rozszerzona zawartość newsa

Od pierwszego listopada wchodzą nowe, wyższe o piętnaście procent, ceny wody i ścieków bytowych. Nową taryfę przyjęła Rada Miasta i Gminy na ostatniej sesji. Dyrektor KZOM Pan Zdzisław Kostka argumentował konieczność podwyżek rosnącymi cenami energii elektrycznej oraz wzrostem kosztów zakładowych i osobowych.

Na wodociągach pracuje dwóch pracowników - dopytywał się radny Zbigniew Songaiło - Co do jednego nie mam żadnych zarzutów, ale ten drugi? Średnia płaca to 2.500,- zł w skali roku daje to 30.000,- zł, to wlicza się w cenę wody.

Na wodociągach są przewidziane dwa etaty, ale są to etaty wykorzystywane wszędzie gdzie jest potrzeba. - Odpowiadał dyrektor

W kalkulacji przedstawionej przez KZOM koszty eksploatacji i utrzymania sieci wodno kanalizacyjnej w 2009 wyniosły 454.705,- zł. W roku 2010 było to 476.911,- zł, a w roku obowiązywania nowych taryf zaplanowano kwotę 616.750,- zł. Skąd wzrost o blisko 140.000,- zł w porównaniu do roku ubiegłego? Skąd się to wzięło? - Dopytywali się radni.

Nie mam wszystkich danych żeby to można było wyjaśnić, skąd ten wzrost się wziął. Nie sądzę żeby to była pomyłka, ale brak mi danych. Tłumaczył się Pan Kostka.

O zatwierdzenie nowych wyższych taryf apelował burmistrz Bogdan Mościcki - To jest bardzo droga woda(...) ona jest dobrej jakości, ale koszt metra sześciennego wzrósł znacznie, (…) ta woda jest trzy razy tłoczona, za miesiąc popłyną ścieki z Pilchowic, jak to zachowa się w kosztach trudno przewidzieć. Rosną również ceny energii elektrycznej - przekonywał radnych. Ostatecznie Rada Miasta i Gminy przyjęła większością głosów nowe taryfy. Ceny wody i ścieków bytowych wyższe o 15 % od dotychczasowych będą obowiązywały od 1 listopada bieżącego roku.


Cena 1 m3 wody dla odbiorców indywidualnych……3,12 zł

Cena 1m3 ścieków bytowych………………………......4,37 zł

                                                                                 Razem 7,49 zł

Dopłaty pozostają na poziomie z lat ubiegłych.