POLICYJNA MAPA ZAGROŻEŃ DLA WLENIA
Dodane przez j23 dnia Marzec 25 2018 17:56:06

Rozszerzona zawartość newsa
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i jest jest jednym z elementów niezbędnych do  funkcjonowania każdej społeczności. Narzędziem mającym ułatwiać definiowanie i rozpoznawanie różnego rodzaju patologii są tworzone przez policję „Mapy Zagrożeń”.  Narzędzia te są o  tyle cenne i interesujące, że powstają na podstawie zgłoszeń płynących bezpośredni z lokalnego środowiska. 

Jak wygląda taka mapa dla Wlenia?Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policja.pl

ZOBACZ PEŁNĄ WERSJĘJak widać zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Szczególnie dotyczy to północnej pierzei rynku  rynku w okolicy sklepu monopolowego, oraz co może być sporym zaskoczeniem  - terenu szkoły. Większość zawiadomień związanych z naruszenia porządku  dotyczy lat 2016  - 2017. Jak widać jest to problem z którym od dawna nie potrafią sobie poradzić zarówno władze gminy jak i służby porządkowe.

 Osoby spoczywając alkohol w miejscach publicznych nie tylko negatywnie wpływają na wizerunek miasta są również bardzo uciążliwym sąsiedztwem dla okolicznych mieszkańców. Hałas, wulgaryzmy, zanieczyszczone korytarze i klatki schodowe to tylko niektóre z nich.

Niestety problem ten narasta i dotyczy  jak przyznaje burmistrz Artur Zych również sąsiedztwa  baru „Piekiełko”.  Jego rozwiązaniem, w opinii burmistrza będzie montaż krat w bramach kamienic na rynku, otwieranych tylko przez mieszkańców.
Jest to swoiste przyznanie się do porażki i praktyczne oddanie przestrzeni publicznej osobom zachowującym się patologicznie.

W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości która weszła w życie 8 marca tego roku.

Obowiązujące dotychczas przepisy dokładnie precyzowały w których miejscach nie wolno spożywać alkoholu.  Nowelizacja  zabrania picia alkoholu w miejscach publicznych.  Najczęściej przytaczana definicja miejsca publicznego mówi, że jest to miejsce ogólnodostępne. W praktyce oznacza to, że poza wyznaczonymi strefami np ogródkami piwnym, spożywanie alkoholu w przestrzeni publicznej jest wykroczeniem!  Służby porządkowe straż miejska i policja w każdym przypadku stwierdzenia takiego zachowania mają obowiązek podjąć interwencje.

Czy władze gminy są w stanie poradzić sobie z tym problemem? Raczej w to wątpię. Tym bardziej, że burmistrz planuje budowę restauracji. W przypadku gdy na organizowanych w niej imprezach serwowany będzie alkohol, na niewielkim wleńskim rynku będziemy mieli swoisty armagedon, a wtedy już nie tylko kraty w drzwiach ale jeszcze siatki w oknach będą potrzebne.

Wypowiedzi burmistrza z sesji rady Miasta i Gminy we Wleniu.
ANDRZEJ JAŚKIEWICZ