Czy gmina jest przygotowana na nadchodzącą zimę?
Dodane przez j23 dnia Grudzień 16 2017 19:01:09
Wraz z opadami śniegu i przymrozkami nadciągają do nas problemy z zimowym utrzymaniem dróg gminnych, a tych w tym sezonie może być naprawdę sporo, bo gmina Wleń po raz pierwszy w historii wchodzi w okres zimowy zupełnie nieprzygotowana.
Artur Zych rozwiązanie problemu widzi w przebudowie samochodu pożarniczego na odśnieżarkę. Problem w tym, że nastąpi to najwcześniej za kilka miesięcy. A do tej pory radźmy sobie sami albo do szpitala.

Rozszerzona zawartość newsa
Wraz z opadami śniegu i przymrozkami nadciągają do nas problemy z zimowym utrzymaniem dróg gminnych, a tych w tym sezonie może być naprawdę sporo, bo gmina Wleń po raz pierwszy w historii wchodzi w okres zimowy zupełnie nieprzygotowana. Doświadczyli tego zaledwie kilka dni temu mieszkańcy Marczowa.

W tej spawie na ostatniej sesji interweniowała radna Wieława Białucka i sołtys Andrzej Sibirski

Radna Wieława Białucka – Czy prawdą jest, że nie został ogłoszony przetarg na odśnieżanie?
Burmistrz  – Przetarg został ogłoszony i do przetargu nikt nie przystąpił.

Radna Wieława Białucka – No i co dalej?

Burmistrz  – Jesteśmy ustnie umówieni, że do końca roku będą odśnieżały Marczów  IZERY. W tej chwili czynimy starania żeby kupić jeszcze w tym roku ciągnik który pozwoli nam na to, żeby zamontować pług, żeby można było samemu odśnieżać.

No i druga rzecz którą będziemy na pewno robili, bo to już jest postanowione! będziemy przerabiać samochód pożarniczy który już nie jest potrzebny w tej chwili OSP Pilchowice na samochód skrzyniowy. Ten samochód będzie dozbrojony w piaskarkę i pług i będzie odśnieżał praktycznie całą gminę łącznie z posypywaniem.(...) Na dzień dzisiejszy zabezpieczenie pod tym względem jest.

Radna Wieława Białucka  - W niedzielę to mieliśmy tragedię!
Wypowiedz pani radnej potwierdził sołtys Marczowa pan Andrzej Sibirski


Burmistrz  – My też nie możemy robić takiej sytuacji, przyzwyczajać wszystkich do tego, że drogi będą sypane i że będzie reakcja w ciągu dwóch trzech godzin to jest nierealne w naszym przypadku(…)

Sołtys Marczowa pan Andrzej Sibirski – Panie burmistrzu, ale jeżeli auta już toczą się z góry, to już jest zagrożenie komunikacyjne. Jeżeli by ktoś by tam szedł to mógłby zginąć. A my już też nie jesteśmy chłopcy do bicia tylko dlatego, że jesteśmy na pierwszej linii!

Burmistrz – będziemy się starali sytuację unormować. Natomiast na dzień dzisiejszy sytuacja jest taka jaka jest.

Sołtys Marczowa pan Andrzej Sibirski – Droga powiatowa była odśnieżana! Gminne zalodzone nie!

Burmistrz - W Austrii się jeździ po dragach które są białe i nikt nie sypie. Jakość odśnieżania będzie lepsza jak będziemy mieli ten samochód.

Radny Zbigniew Berdzik - Może co 200 metrów podsypać piasku.
Radna Wieława Białucka - To co kawałek miałabym stawać i posypywać .

Radny Zbigniew Berdzik - Albo chcesz jechać do szpitala albo dasz sobie radę!


Przedsmak tego co może nas czekać tej zimy mieszkańcy Wlenia mogli poczuć dzisiejszego ranka, gdy po nocnym spadku temperatury drogi i chodniki pokryły się cienką warstwą lodu. W tym czasie drogi powiatowe były posypane piaskiem. Burmistrz uspokaja i widzi rozwiązanie problemu już za kilka miesięcy. Oby zdążył przed wiosną!ODSŁUCHAJ NAGRANIE AUDIO DYSKUSJIOBY DO WIOSNY(NAGRANIE Z 2015 ROKU)ANDRZEJ JAŚKIEWICZ