Od 10 stycznia przyjmuje pacjentów Dolnośląskie Centrum Onkologii w Jeleniej Górze.
Dodane przez j23 dnia Styczeń 12 2017 21:01:32
Nie tylko w szpitalu w Zgorzelcu do którego niebawem będzie należał wleński Ośrodek Zdrowia ale również w pobliskiej Jeleniej Górze twa rozbudowa bazy leczniczej. Od 10 stycznia  przyjmuje pacjentów Dolnośląskie Centrum Onkologii w Jeleniej Górze. Koszt całej inwestycji szacuje się na około 30 mln zł. Należy podkreślić, że filia dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do radioterapii.
Rozszerzona zawartość newsa
Od 10 stycznia  przyjmuje pacjentów Dolnośląskie Centrum Onkologii w Jeleniej Górze. Więcej w materiale video.


fot. AK


Otwarto nowoczesny ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze! (zobacz video)

 


 

 


Rusza jeleniogórska filia Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu

Budowa filii Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze rozpoczęła się we wrześniu 2015 roku. Prace zakończyły się w sierpniu 2016 roku.

Filia jest częścią Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Jest to druga filia DCO na Dolnym Śląsku – pierwszą uruchomiliśmy w Legnicy.

Koszt całej inwestycji szacuje się na około 30 mln zł. Należy podkreślić, że filia dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do radioterapii.

 

Leczenie

Na parterze nowego ośrodka zaplanowaliśmy strefę diagnostyczną z tomografem i akceleratorami oraz gabinety lekarskie i zabiegowe. Na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia techniczne i socjalne.

Ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze będzie przyjmował około 800 pacjentów rocznie. Będzie leczył chorych onkologicznie za pomocą promieniowania jonizującego z pól zewnętrznych, czyli teleterapii.

Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu: - Będziemy leczyć nowotwory prostaty, piersi, mózgu, żołądka, odbytnicy, odbytu, płuca, głowy i szyi, nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki.

We współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii chcemy prowadzić tzw. leczenie skojarzone, co znacząco poprawia wyniki terapii.

 

Pacjenci będą leczeni w nowym ośrodku ambulatoryjnie. Część z nich, w razie potrzeby może przebywać w wyznaczonych, bezpłatnych hostelach.

Wszyscy chorzy - w ramach planowania leczenia – będą mieli wykonywaną tomografię komputerową, na podstawie której są tworzone indywidualne, zgodne z anatomią pacjenta plany leczenia.

 

Iga Skrzypczyńska, kierownik filii DCO w Jeleniej Górze: - Stosujemy m.in. techniki radioterapii konformalnej, IMRT, a także technikę terapii łukowej (RapidArc). Każdy chory będzie miał w trakcie leczenia wykonywane kontrolne zdjęcia weryfikujące zgodność z planem leczenia. A pacjenci z nowotworami prostaty dodatkowo będą mieli wszczepiane znaczniki do gruczołu krokowego, aby poprawić jakość napromieniania.

 Wyposażenie

 Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu: - To jeden z najnowocześniejszych systemów w kraju. Opracowanie go trwało kilka lat, ale samo zainstalowanie zajęło nam kilka miesięcy.

Filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze wyposażona jest w zintegrowaną linię terapeutyczną, w skład której wchodzą dwa wysokoenergetyczne akceleratory liniowe, tomograf komputerowy z funkcją wirtualnej symulacji oraz system zarządzania i weryfikacji z bezpośrednim podłączeniem do serwerów znajdujących się w ośrodku macierzystym we Wrocławiu.

 Nowoczesny ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze zapewni wysokospecjalistyczne leczenie chorym na raka. Filia wspólnie z ośrodkami - we Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy – w pełni zaspokoi potrzeby pacjentów onkologicznych w zakresie radioterapii w całym regionie.

Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO: - Należy podkreślić, że we Wrocławiu, Legnicy czy Wałbrzychu nie ma kolejek do oddziałów radioterapii. Chciałbym zapewnić pacjentów, że podobnie będzie w Jeleniej Górze.


24jgora.pl