Czy warto wycinać drzewa w mieście?
Dodane przez j23 dnia Luty 10 2016 21:15:16
Czy warto wycinać drzewa w mieście ? Pyta pan Marek Dral i odpowiada:
Ludzie (urzędnicy, właściciele i zarządcy nieruchomości) muszą odkryć, że wydawanie pieniędzy na drzewa nie jest kaprysem czy pasją „szalonych ekologów”, ale wysoko opłacalną inwestycją, która przynosi konkretne korzyści! „60-cioletnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu ile potrzebują 3 osoby, potrzeba jednak tych 60 lat aby do tego dorosła. Wyrośnięty buk zaspokaja potrzeby 14 osób. Najbardziej skuteczne są duże i stare drzewa. Przykładowo, 100-letni buk „wytwarza” w ciągu godziny 1200 litrów tlenu.

Rozszerzona zawartość newsa
Marek Dral – Często spotykam się z opiniami – szczególnie urzędników – że dorodne drzewa nie powinny rosnąć w mieście, bowiem przysparzają wiele kłopotu, wymagają pielęgnacji, zrzucają liście, które trzeba sprzątać, a gdy właściciele nie dbają o nie i pojawią się suche konary, wówczas zagrażają bezpieczeństwu. Dlatego najłatwiej jest wyciąć wszystkie duże drzewa w mieście. Takie podejście jest również korzystne dla budżetu. Wycięcie drzewa jest bowiem znacznie tańsze niż jego wieloletnia pielęgnacja. Ponadto wycięte drzewo można sprzedać, bądź rozdać np na opał, co spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem (szczególnie tych obdarowanych).

Ludzie (urzędnicy, właściciele i zarządcy nieruchomości) muszą odkryć, że wydawanie pieniędzy na drzewa nie jest kaprysem czy pasją „szalonych ekologów”, ale wysoko opłacalną inwestycją, która przynosi konkretne korzyści!

Wszystkim tym, którzy chcą zamieniać miasta w betonowe pustynie polecam m.in. opracowanie Krystyny Kozikowskiej–Koppel,  wykonane w ramach projektu: „Umiejętność konsultacji społecznych na styku inwestycje-środowisko drogą do zrównoważonego rozwoju” finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poniżej cytuję tylko krótki fragment:
 
„60-cioletnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu ile potrzebują 3 osoby, potrzeba jednak tych 60 lat aby do tego dorosła. Wyrośnięty buk zaspokaja potrzeby 14 osób. Najbardziej skuteczne są duże i stare drzewa. Przykładowo, 100-letni buk „wytwarza” w ciągu godziny 1200 litrów tlenu. Taką ilość tlenu jest w stanie „wytworzyć” dopiero posadzenie około 2700 młodych drzewek. Kiepsko wychodzimy więc na tym, kiedy wycinamy duże drzewo, nawet gdy posadzimy równocześnie 1000 nowych.

Drzewa i krzewy usuwają też z powietrza dwutlenek węgla. Szacuje się, że jedno duże drzewo (25 m wysokości) usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują domy jednorodzinne.

Niewiele osób wie, że rosnące przy drogach, budzące różne kontrowersje drzewa przedłużają żywotność nawierzchni asfaltowych z 7-10 lat do 20-25 lat; zacieniają nawierzchnię, chroniąc ją przed szybkim uwalnianiem związków asfaltowych i pozostawieniem zlepianego przez nie kruszywa bez odpowiedniej ochrony.

Zieleń na palcu zabaw powoduje, że dzieci bawią się bardziej twórczo, łagodzi objawy występującego u dzieci zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi.”


Wygląda na , to we że Wleniu na refleksję jest już zbyt późno. Decyzje zapadły w zaciszu gabinetu i bez udziału społeczeństwa. Tylko w  2015 i 2016 roku z miasta zniknie prawie 100 drzew. Część już została wycięta – stadion, szkoła – kolejne czekają na „podpis”. W zamian mają zostać posadzone młode drzewka. Jednak na  korzyści jakie przyniosą jako  dorosłe drzewa trzeba będzie poczekać kilkadziesiąt lat. Warto o tym pamiętać na wieczornym spacerze.