PAMIECI DOROTHEI ROHRBECK.
Dodane przez j23 dnia Luty 14 2015 22:09:48
14 lutego to miłe i wesołe święto zakochanych, kiedy ludzie wymieniają życzenia i słowa miłości. Niestety jest to także smutna rocznica tragedii w Pałacu Książęcym. Przypomnę, że 14 lutego 1921 roku o godzinie 12:30 została zamordowana w pokoju gościnnym pałacu szesnastoletnia Dorothea Rohrbeck. Ufundowany ku jej pamięci dzwon przetrwał zawieruchę wojenną i lata powojenne. Przeniesiony ze zniszczonej świątyni ewangelickiej do kościoła katolickiego brzmiał na chwałę Bożą skrywając tajemnicę dawnej zbrodni.

Rozszerzona zawartość newsa
14 lutego to miłe i wesołe święto zakochanych, kiedy ludzie wymieniają życzenia i słowa miłości. Niestety jest to także smutna rocznica tragedii w Pałacu Książęcym (Schloss Kleppelsdorf).

 Przypomnę, że 14 lutego 1921 roku o godzinie 12:30 została zamordowana w pokoju gościnnym pałacu szesnastoletnia Dorothea Rohrbeck – jedyna właścicielka wielomilionowej fortuny- oraz jej młodsza kuzynka Urszula Shade. Domniemanym motywem zbrodni była żądza przejęcia majątku. Podejrzany o zbrodnię ojczym Urszuli Peter Grupen został osądzony i skazany na śmierć.

Ufundowany ku jej pamięci dzwon przetrwał zawieruchę wojenną i lata powojenne. Przeniesiony ze zniszczonej świątyni ewangelickiej do kościoła katolickiego brzmiał na chwałę Bożą skrywając tajemnicę dawnej zbrodni.  Ksiądz proboszcz Krzysztof Madej zgodził się aby dzwon poświęcony jej pamięci co roku przypominał biciem o tym wydarzeniu.

14 lutego 2013 roku specjalnie na tą okazję z Niemiec przyjechała pani Doris Baumert oraz pan Hartmut Knobloch. W sobotę 14 lutego 2015 roku po raz kolejny dźwięk dzwonu Dorothei upamietnił tragiczne wydarzenia sprzed lat.
OBEJRZYJ WIDEO


PRZECZYTAJ WIĘCEJ:

Tragedia w Pałacu Książęcym - Sławomir Osiecki

Komu nie bije dzwon

90 rocznica tragedii w Schloss Kleppelsdor

Dzwon Dorothei.
SŁAWOMIR OSIECKI
ANDRZEJ JAŚKIEWICZ
MAREK DRAL