JAKA BYŁAŚ RADO? Czyli subiektywne podsumowanie kadencji.
Dodane przez j23 dnia Październik 14 2014 21:51:27
Cztery lata temu z nowo wybraną Radą Miasta wiązaliśmy ogromne nadzieje. Wiele osób wierzyło, że nowi radni, pan Koczarski, pan Birulo, pan Rybiałek,, "młodzi"- pani Wójcik pan Markowski i pan Skrobuk wniosą do pracy tego gremium dynamizm i chęć zmian. Czy ta rada sprostała wyzwaniom wobec których stanęła?
Rozszerzona zawartość newsa
Cztery lata temu z nowo wybraną Radą Miasta wiązaliśmy ogromne nadzieje. Wiele osób wierzyło, że nowi radni, pan Koczarski, pan Birulo, pan Rybiałek, pan Markowski, "młodzi"- pani Wójcik i pan Skrobuk wniosą do pracy tego gremium dynamizm i chęć zmian. Czy ta rada sprostała wyzwaniom wobec których stanęła?
Radni, pani Przewodnicząca Kotołowska bardzo szybko pokazali, że idea samorządności jest im obca. Chyba po raz pierwszy w powojennej historii Wlenia radni zabronili na sesjach zabierania głosu przez mieszkańców gminy. Co ciekawe żaden z radnych nie zaprotestował przeciwko tej decyzji zgodnie ją aprobując.
Kolejnym „osiągnięciem” tej rady był kompletny chaos przy wdrażaniu ustawy śmieciowej. Przypomnę, że Rada Miasta uchwaliła niewykonalne w praktyce prawo, które po opublikowaniu w dzienniku urzędowym zaczęło obowiązywać na terenie gminy, a które potem ze wstydem trzeba było zmienić.
PISAŁEM O TYM: DEKLARACJA = BUBEL = KOMPROMITACJA RADY MIASTA !
Przy biernej postawie wszystkich radnych doszło do ogromnego zadłużenia i niegospodarności w KZOM. W wyniku czego Zakład Komunalny został zlikwidowany, a kilkaset tysięcy złotych długu obciążyło konto gminy. Mimo, że od likwidacji minęło ponad pół roku rada nadal nie podjęła decyzji o zagospodarowania terenu i budynków po Zakładzie.
Jedną z najbardziej kuriozalnych decyzji radnych było podjęcie uchwały o podwyżkach cen wody i ścieków w 2013 roku. Rada Miasta wysłuchała informację prezesa IZER na temat przejęcia KZOM, w tym gospodarki wodno ściekowej. Następnie na wniosek burmistrza Bogdana Mościckiego przyjęła nowe wyższe taryfy cen wody i ścieków przedstawione przez dyrektora KZOM, obciążając mieszkańców dodatkowymi kosztami. Zaledwie trzy miesiące później pierwszego stycznia decyzją Burmistrza woda i ścieki zostały przekazana do ZUK Izery w Lubomierzu, który stał się faktycznym beneficjentem podwyżek cen wody uchwalonych przez radnych.
Tłumacząc bardzo dosadnie G.... zostaje we Wleniu, kasa płynie do Lubomierza.

Czym zajmowali się Radni na sesjach? Jakie problemy poruszali?
Wszystkie wypowiedzi zamieszczone poniżej zostały zebrane z protokołów z ostatnich dwóch lat. Większość spraw zgłaszanych przez radnych można załatwić na przysłowiowy „telefon”. Smutne jest to, że żaden z radnych nawet nie próbował wyegzekwować rozwiązania problemów, które zgłaszał na sesji, a odpowiedzi Burmistrza w pełni satysfakcjonowały pytającego. Dlatego pytania na przykład o remont ulicy Chopina, przepustów w Łupkach przewijały się na kolejnych sesjach, a przedmiot interwencji pozostawał niezałatwiony. Pytania o koszt sterylizacji kotów w gminie mogą śmieszyć, ale „sorry taką mamy Radę”
Ciekawostką jest to, że chyba wszystkie punkty sesji dotyczące zaciągnięcia kredytów, inwestycji i zmian w budżecie łączy jeden charakterystyczny zwrot:
„Wobec braku dyskusji Przewodnicząca Rady poddała pod głosowanie projekt uchwały”.
Katarzyna Kotołowska
Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Wleń
Została wybrana do Rady Miasta z listy Burmistrza Mościckiego. W radzie zasiada 8 lat.
Przez ostatnie dwa lata nie zabrała głosu na sesjach Rady Miasta w sprawach dotyczących mieszkańców.
Stanisław Mikulicz
Zastępca Przewodniczącej Rady Miasta i Gminy Wleń.
Został wybrany do Rady Miasta z listy Burmistrza Mościckiego. W radzie zasiada 8 lat.
Zgłosił problem przepustu na drodze Bystrzyca - Przeździedza, a także
wygłosił opinię, że gmina podejmuje się nowych, wcześniej nie przewidywanych inwestycji do których trzeba dopłacać, a planowane od lat remonty ciągle pozostają niewykonane. Poprosił o wyjaśnienie dlaczego dla drugiej grupy odbiorców wzrost taryfy za wodę wynosi aż 25%.
Waldemar Birulo
Członek Rady W radzie zasiada 4 lata.
Został wybrany do Rady Miasta z listy pani Iwony Kobiereckiej.
Zapytał czy policja może wpłynąć na Rejon Dróg Powiatowych w kwestii uprzątnięcia piasku oraz załatania dziur. Oznajmił, że od ubiegłego roku nic się nie dzieje w Łupkach w kwestii uregulowania strumienia za schroniskiem , drogi koło Wosia, barierki przy drodze powiatowej i nie są pomalowane przejście dla pieszych. Droga w Modrzewiu w kierunku Czernicy jest już całkowicie nieprzejezdna. Zgłosił problem ciągle niewykonanych remontów dróg w Łupkach . po raz kolejny wystąpił z zapytaniem odnośnie wyremontowania przepustów na strumyku w Łupkach. Droga do Tarczyna grozi całkowitym zarośnięciem, powtórnie poruszył sprawę uszkodzonego przepustu w Łupkach, a także drogi w Modrzewiu na którą wyrzucono, lecz nie ułożono wielkie płyty.
Andrzej Czapski
Członek Rady. W radzie zasiada 12 lat.
Został wybrany do Rady Miasta z listy Burmistrza Mościckiego.
Przez ostatnie dwa lata nie zabrał głosu na sesjach Rady Miasta w sprawach dotyczących mieszkańców.
Marek Koczarski
Członek Rady. W radzie zasiada 4 lata.
Został wybrany do Rady Miasta z listy pana Artura Zycha.
Zapytał o drogę dojazdową do pałacu we Wleniu. Zapytał kto zajmuję się wycinką gałęzi na terenie miasta i zwrócił uwagę na brak jakichkolwiek zabezpieczeń terenu robót i samych robotników .Zwrócił się da radnych o podjęcie uchwały w sprawie zakazu sprzedaży terenu i budynku po kościele ewangelickim i pozostawienie tego obiektu do zagospodarowania przez gminę. Zapytał o plany remontowe na ulicy Piastowskiej. Zadał pytanie odnośnie oświetlenia w Strzyżowcu. Poprosił o informację w kwestii dalszego istnienia i funkcjonowania Komunalnego Zakładu Obsługi Mieszkańców we Wleniu. zgłosił konieczność zamontowania progu zwalniającego na ulicy przy
szkole. Poinformował o osuwających się kamieniach na drodze na zaporę Pilchowicką. Przypomniał o konieczności naprawienia ogrodzenia ujęcia wody koło cmentarza komunalnego i zapytał jaką kwotą gmina dofinansowała sterylizację kotów. Powiedział, że opłata abonamentowa jest przeznaczona na zakup liczników i zapytał jaka kwota została wykorzystana na ten cel. Zwrócił się o wyjaśnienie szczegółów umowy dotyczącej przekazania
wody i ścieków dla spółki Izery. Zwrócił się o wyjaśnienie problemu z remontem drogi z Tarczyna do Bystrzycy, który był zgłaszany wcześniej przez pana Osieckiego. Zapytał o krawężniki na ulicy Piastowskiej, wizję lokalną drogi zgłaszanej przez pana Osieckiego oraz czynności podjęte w sprawie wyceny majątku po likwidowanym zakładzie budżetowym. Zapytał co się dzieje w sprawie terenu po KZOM o zabezpieczenie terenu wokół remontowanego ratusza na czas obchodów jubileuszu miasta, jaka jest ściągalność należności mieszkańców pozostałych po
zlikwidowanym KZOM.
Stanisław Kwolik
Członek Rady. W radzie zasiada 12 lat.
Został wybrany do Rady Miasta z listy pana Bogdana Szeffsa
Zadał pytanie dotyczące braku postępu w pracach przy wykończeniu terenu wokół budynku ośrodka zdrowia. Zapytał dlaczego w rewitalizowanym budynku na ul. Kościuszki we Wleniu, który w całości jest własnością gminy, wymieniono okna na korytarzu, a w mieszkaniach już nie. Zakomunikował, że sanepid zwrócił uwagę na porzucone wycięte wierzby przy ujęciu wody w Kleczy.
Zbigniew Lebiedź
Członek Rady.
Został wybrany do Rady Miasta z listy burmistrza Bogdana Mościckiego.
Zasugerował, aby w sytuacji nasilających się kradzieży na wsiach uczulić
mieszkańców, aby wykazywali większą dbałość w zabezpieczaniu swojego majątku, a także zwracali uwagę na obce pojazdy poruszające się po wsiach, zwrócił się z propozycją , aby Powiatowa Komenda Straży Pożarnej zmobilizowała firmy kominiarskie do przeprowadzania przeglądu i czyszczenia kominów, skierował dwa postulaty o dyrektora KZOM we Wleniu. Jeden dotyczy uporządkowania placu przy wodociągach na górze, a drugi to usunięcie kamienia z dachu budynku naprzeciw urzędu, który zagraża bezpieczeństwu przechodniów. Zasygnalizował konieczności przypomnienia starostwu o zaniedbaniach w utrzymaniu dróg, apelował, że pisma wysłane przez komisję gospodarki ze wskazaniem usterek i pilnych prac drogowych nadal pozostają bez jakiegokolwiek odzewu.
Stanisław Malinowski
Członek Rady. W radzie zasiada 12 lat.
Został wybrany do Rady Miasta z listy pana Bogdana Szeffsa.
Zwrócił się z pytaniem do Pana Starosty dlaczego finansowanie
obwodnicy wleńskiej przez powiat i gminę jest w podobnej wysokości skoro jest to inwestycja powiatowa. Zapytał kiedy ruszą pracy remontowe ulicy Chopina i na ulicy Winiogórskiej. Również mieszkańcy ulicy Skarpowej naciskają na szybkie wyremontowanie drogi, gdyż jest bardzo zdewastowana. Zapytał o remonty ulicy Winiogórskiej , Skarpowej i Chopina we Wleniu. Poinformował o bałaganie pozostawionym po wycince krzewów przy torach. Zapytał jakie są zamiary w stosunku do budynku kolejowego na ulicy Chopina we Wleniu. Zwrócił uwagę, że od strony nowej obwodnicy należy usunąć zgromadzone śmieci , a także rozwiązać problem znajdującego się tam i bardzo widocznego rejonu spotkań osób spożywających alkohol. Pobocze obwodnice jest bardzo zanieczyszczone odchodami psów, zapytał kiedy rozpoczną się prace remontowe na ulicy Chopina. zapytał kiedy rozpoczną się prace remontowe na ulicy Chopina. Zapytał do kogo należy zwracać się w kwestii utrzymania porządku na ulicach miasta.
Łukasz Markowski
Członek Rady. W radzie zasiada 2 lata.
Poinformował, że przepływ wody pod mostem w Marczowie blokuje ogromne drzewo.
Spytał kiedy zostanie przeprowadzone obkaszanie i odkrzaczanie dróg. Po wczorajszym deszczu droga od Mazurków znów spłynęła – informował. Pytał co z barierkami na moście w Marczowie? Zwrócił się do rady o jednoznaczne zajęcie stanowiska w kwestii przeniesienia przedszkola do budynku szkoły. Zaproponował, aby przy okazji obchodów 800 lecia Wlenia wyczyścić pomnik gołębiarki.
Maciej Rybiałek
Członek Rady. W radzie zasiada 4 lata.
Został wybrany do Rady Miasta z listy pana Bogdana Szeffsa.
Zwrócił się z pytaniem do dyrektora KZOM jakie kontrole zostały
przeprowadzane w kwestii wyjaśnienia ogromnej rozbieżności w zużyciu wody wykazanej przez licznik główny i liczniki lokatorskie.
Grzegorz Skrobuk
Członek Rady. W radzie zasiada 4 lata.
Został wybrany do Rady Miasta z komitetu „Wleń Nasza Przyszłość”
Zwrócił uwagę na konieczność wyremontowania chodnika koło kina. Zapytał jakie są dotychczasowe koszty dla gminy z tytułu odbioru odpadów. Zapytał o przekazywanie informacji gminnych poprzez sms o wycinkę drzew pod basztą. zgłosił konieczność odremontowania kaplicy cmentarnej we Wleniu, zwrócił się o udzielenie wyjaśnień do opinii RIO dotyczącej odsetek za niewykonanie w terminie zobowiązań.
Grażyna Tomoń
Członek Rady. W radzie zasiada 4 lata.
Została wybrana do Rady Miasta z listy pana Artura Zycha.
Zapytała w jaki sposób będą sprzątane przystanki autobusowe, cmentarze
oraz teren przy świetlicach. ,
Radna Grażyna Tomoń zwróciła uwagę panu Andrzejowi Jaśkiewiczowi , że na stronie portalu WlenInfo napisał nieprawdę twierdząc, że radni wyrazili zgodę na sprzedaż budynku po kościele ewangelickim na prowadzenie działalności rozrywkowej.
(Przynajmniej jedna radna publicznie przyznała, że czyta wleninfo.)
O SPRAWIE ZARZUTÓW PANI RADNEJ PISAŁEM: Radna Grażyna Tomoń atakuje wleninfo.pl!
Marianna Wojdyła
Członek Rady. W radzie zasiada 12 lat.
Została wybrana do Rady Miasta z listy pani Iwony Kobiereckiej.
Zwróciła uwagę na konieczność usunięcia piasku zalegającego na moście
w Pilchowicach.
Ewelina Wójcik
Członek Rady. W radzie zasiada 4 lata.
Została wybrana do Rady Miasta z listy pani Iwony Kobiereckiej.
Przez ostatnie dwa lata nie zabrała głosu na sesjach Rady Miasta w sprawach dotyczących mieszkańców.
Paweł Zamożniewicz
Członek Rady. W radzie zasiada 12 lat.
Został wybrany do Rady Miasta z listy burmistrza Bogdana Mościckiego.
Przez ostatnie dwa lata nie zabrał głosu na sesjach Rady Miasta w sprawach dotyczących mieszkańców.

ANDRZEJ JAŚKIEWICZ