Burmistrz uchyla się od odpowiedzi na pytanie o stan finansowy KZOM.
Dodane przez Administrator dnia Luty 23 2014 20:09:12
Kilkanaście dni temu zamieściłem filmik pokazujący do czego doprowadziła niekompetencja w zarządzaniu Zakładem Komunalnym. Teraz Burmistrz Bogdan Mościcki uchyla się od odpowiedzi na pytanie o stan finansowy KZOM. Co przed mieszkańcami próbuje ukryć Mościcki? Dlaczego w przeddzień podjęcia uchwały o likwidacji Zakładu Komunalnego burmistrz boi się opublikować dane o zadłużeniu Zakładu?
Rozszerzona zawartość newsa
Kilkanaście dni temu na wleninfo zamieściłem filmik pokazujący do czego doprowadziła niekompetencja w zarządzaniu Zakładem Komunalnym. Walące się budynki, sterty śmieci i gruzu,  brud i niechlujstwo. Wówczas publikację usiłował powstrzymać były pracownik zakładu, a jednocześnie radny gminy Stanisław Kwolik.
 
Dzisiaj burmistrz Bogdan Mościcki uchyla się od odpowiedzi na pytanie o stan finansowy KZOM. Co przed mieszkańcami próbuje ukryć Mościcki? Dlaczego w przeddzień podjęcia uchwały o likwidacji Zakładu Komunalnego burmistrz boi się opublikować dane o zadłużeniu Zakładu?
  

O nadchodzącym bankructwie KZOM pisałem wielokrotnie. W związku z katastrofalną sytuacją finansową 31 stycznia 2014r. zadałem burmistrzowi w formie pisemnej pytania odnośnie zadłużenia Zakładu Komunalnego. W piśmie datowanym na dzień 12 lutego 2014r. otrzymałem odpowiedź w której Bogdan Mościcki  informuje mnie, że wystąpił z prośbą do  KZOM o opracowanie informacji (do dnia 19.02.2014r.) postawionych przeze mnie pytań. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż takie same pytania skierowałem do dyrektora Zakładu Komunalnego Pana Zdzisława Kostki. O dziwo pełną i wyczerpującą odpowiedź otrzymałem już 11 lutego 2014 r.Trudno to nazwać inaczej jak kompromitacją Burmistrza Bogdana Mościckiego.
 
Jak bardzo dla władz gminy są to niewygodne informacje może świadczyć fakt, że na sesję rady miasta na której ma zostać podjęta uchwała likwidująca Komunalny Zakład Obsługi Mieszkańców burmistrz Bogdan Mościcki przedstawia radnym dane z 2012 roku! (w dodatku niekompletne) chociaż sprawozdanie finansowe z działalności zakładu za ubiegły rok powinno leżeć na jego biurku już od 31 stycznia.

 
 
Trudno się temu dziwić jeżeli na koniec kadencji obecnych władz i wdrożeniu słynnego programu naprawczego dyrektora KZOM Zdzisława Kostki:  „Po przeanalizowaniu sytuacji finansowej oraz zasobów Zakładu należy   stwierdzić trudno mówić o naprawianiu ponieważ nie można stwierdzić, że coś zostało zepsute”

Zadłużenie Komunalnego Zakłady  Obsługi Mieszkańców na dzień 31 grudnia 2013 roku wyniosło gigantyczną  kwotę półtora miliona złotych!!!!! (DOKŁADNIE 1 559 054,85 zł)


W tym zadłużenie zakładu względem wspólnot mieszkaniowych – 30 tys złotych, niezapłacony ZUS za pracowników za miesiąc październik i listopad kolejne ok. 30 tysięcy złotych. Niezapłacone w terminie faktury ponad 200 tysięcy złotych. Ponad 300 tysięcy złotych to zobowiązania niewymagalne. Dosłownie utopiona przez gminę pożyczka w wysokości 250 tysięcy złotych i prawie 700 tysięcy zaległości podatkowych dopełniają obraz zapaści w jakiej znalazł się zakład.

 O likwidacji KZOM było wiadomo od wielu miesięcy. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych wszelkie zobowiązania likwidowanego zakładu przejmie gmina Wleń. Jak się okazuje w budżecie gminy uchwalonym niespełna dwa miesiące wcześniej nie zabezpieczono na ten cel żadnych środków! Teraz albo gmina zaciągnie kolejny kredyt albo pokryje zadłużenie KZOM z pieniędzy których później zabraknie  na niezbędne mieszkańcom  inwestycje np. w sieć wodno – kanalizacyjną.

Kto odpowiada za te kosztujące mieszkańców setki tysięcy złotych niedbalstwo?
Bogdan Mościcki w uzasadnieniu do projektu uchwały likwidacyjnej KZOM pisze
Brak działań w kierunku zmiany zarządzania i zmian organizacyjnych w zakładzie w celu zmniejszenia kosztów w realizacji zadań statutowych sprawiają, że podjecie uchwały jest uzasadnione”

Nieczęsto zdarza się, by osoba odpowiedzialna za doprowadzenie do  gigantycznych zaniedbań wprost przyznawała się do złego zarządzania powierzonym majątkiem
.


Niestety odnoszę wrażenie, że to nie urzędnicy, nie radni ale tylko ja jestem zainteresowany tym co dzieje się z naszymi podatkami.

                                                            ANDRZEJ JAŚKIEWICZ
 


WNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI
ZŁOŻONY W KZOM
(KLIKNIJ ŻEBY POWIĘKSZYĆ)ODPOWIEDZ DYREKTORA KZOM UJAWNIAJĄCA ZADŁUŻENIE ZAKŁADUWNIOSEK O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI
PUBLICZNEJ DO BURMISTRZA
(KLIKNIJ ŻEBY POWIĘKSZYĆ)ODPOWIEDŹ BURMISTRZA
(KLIKNIJ ŻEBY POWIĘKSZYĆ)UZASADNIENIE BURMISTRZA DO PROJEKTU
UCHWAŁY W SPRAWIE LIKWIDACJI
KZOM


ZA DZIAŁALNOŚĆ KZOM ODPOWIADA BURMISTRZ.

O katastrofie w KZOM pisałem:

Koniec z KOMUNALKĄ. WODA I KANALIZACJA DO LUBOMIERZA?

Krach KZOM.

WODA TANIEJE A DOSTAWCA BANKRUTUJE.

HORROR W ZAKŁADZIE KOMUNALNYMKZOM TONIE W DŁUGACH.

250 000 ZŁ NA RATOWANIE KZOM.


REDAKCJA: A.JAŚKIEWICZ