500 zł za odpalanie petard!
Dodane przez Administrator dnia Grudzień 27 2013 20:25:52
Mimo obowiązującego rozporządzenia wojewody o ograniczeniu użytkowania wyrobów pirotechnicznych, we Wleniu trwa dzika, niemająca żadnego związku z tradycją kanonada.
Za jego złamanie może grozić nawet 500 zł grzywny.Rozszerzona zawartość newsa
Już kilka dni przed świętami rozpoczęła się dzika, niemająca żadnego związku z tradycją kanonada. Niemal każdego wieczoru ciszę przerywa huk eksplodujących  petard. Apogeum tego szaleństwa nastąpi za kilka dni w noc sylwestrową. I tylko wówczas można legalnie używać wyrobów pirotechnicznych. Jak na razie wygląda na to, że we Wleniu rozporządzenie Wojewody Dolnośląskiego o ograniczeniach w ich użyciu nie obowiązuje! W związku z tym, że na stronach Urzędu Miasta i Gminy brak na ten temat jakichkolwiek wiadomości informujemy:

Zgodnie z Rozporządzenie nr 4 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie ograniczeń w używaniu wyrobów pirotechnicznych od 21 grudnia 2013 roku do 10 stycznia 2014 r. obowiązuje całkowity zakaz używania wyrobów pirotechnicznych.

Wyjątek stanowią 31 grudnia 2013 r. i 1 stycznia 2014 r. – w tych dniach używanie wyrobów pirotechnicznych może nastąpić jedynie z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego, Wszyscy naruszający ten zakaz powinni mieć świadomość, że zgodnie z Kodeksem wykroczeń podlegają bezwzględnej karze grzywny. (Do 500 zł.)

Jednocześnie przypominamy, że w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia używanie wyrobów pirotechnicznych może odbywać się jedynie pod bezpośrednim nadzorem osoby sprawującej władzę rodzicielską lub opiekę.

Sprzedaż materiałów pirotechnicznych nieletnim jest przestępstwem, za które grożą wysokie kary. Osoba która sprzedaje takie wyroby nieletnim, może odpowiadać przed sądem za co grozi jej kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara do 2 lat więzienia.

Przy okazji odpalając kolejną petardę warto choć chwilkę pomyśleć o zwierzetach. Pies potrafi rozróżniać dźwięki z odległości 80 m. Dla porównania człowiek zaledwie z 20m. Dla tych czworonogów huk wybuchających fajerwerków to prawdziwy horror.