ZAPAŚĆ W SŁUŻBIE ZDROWIA!
Dodane przez j23 dnia Listopad 18 2013 20:13:59
Brak pediatry, Brak ginekologa, jeden lekarz internista obsługujący wszystkich mieszkańców gminy u progu sezonowego wzrostu zachorowań. To ponury obraz Służby Zdrowia we Wleniu. Do tej pory ok. 1000 osób zrezygnowało z usług SPZOZ. Każdego miesiąca odchodzą kolejne.

Rozszerzona zawartość newsa
Historia  wleńskiej służby zdrowia w przeciągu kilku ostatnich lat to raczej ciąg porażek niż spektakularnych sukcesów.
  Jeszcze w 2007 roku w ramach projektu „Poprawa zdrowia Dolnoślązaków” gmina mogła wystąpić o środki unijne na modernizację budynku przychodni. Wleń jako jedna  z nielicznych gmin nie skorzystała z tych możliwości i całość prac została sfinansowana ze środków własnych. Z czego  gmina wydatkowała ok pół miliona złotych. Drugie  pół miliona dołożyła przychodnia. Władze gminy na to zadanie nie pozyskały ani złotówki ze środków unijnych!

 Natomiast sfinansowanie przez SP ZOZ remontu i rozbudowy budynku który nie jest jego własnością wywołało kontrowersje nawet wśród  zazwyczaj spolegliwej Rady Miasta.
To są pieniądze ( 500.000 zł wydane na remont budynku)  z naszego zysku, zaoszczędzone przez ileś tam lat. A zysk jest do naszej dyspozycji. Skierowania do specjalistów są wydawane ile kto chce. Oszczędzaliśmy na pracownikach ". - Tłumaczyła radnym główna księgowa SPZOZ pani Wiesława Konewczyńska.

 Wygląda jednak, że te oszczędności „na pracownikach” nie wyszły na zdrowie ani pracownikom ani tym bardziej mieszkańcom gminy.
Brak pediatry, brak podpisanego kontraktu na świadczenie usług ginekologiczno – położniczych, jeden lekarz internista obsługujący mieszkańców całej gminy to ponury obraz w jakim dzisiaj znalazła się służba zdrowia we Wleniu.

- „Nie ma pani doktor Kamer, do końca stycznia będzie na zwolnieniu. Od ponad miesiąca próbuję zaangażować pediatrę” - Mówił na ostatniej sesji kierownik SPZOZ  Czesław Romaniuk.
- "W związku z tym, że pani doktor Kuklińska nie wypełniała obowiązków w wymiarze zatrudnienia, rozwiązałem z nią umowę (…) Na to miejsce będę poszukiwał jakiegoś lekarza. Ja prowadzę przychodnię sam".

W  sytuacji w której moim zdaniem dochodzi do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców  wydawało by się, że priorytetem dla Burmistrza i Rady Miasta i Gminy będą natychmiastowe działania mające na celu zapewnienie mieszkańcom opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie i standardzie.
Nic bardziej mylnego. Sprawą która szczególnie zajęła radnych i burmistrza był nowy płot wokół budynku ośrodka zdrowia.

Burmistrz Bogdan Mościcki – Pan Doktor zażyczył sobie okazania szczegółowych granic działki (…) bo On będzie chciał stawiać nowy płot i dopóki nie ma wytyczonej dokładnie granicy. On nic nie będzie robił.

Pytanie tylko. Od kogo zamierza się pan Kierownik Sp. ZOZ  jak rozumiem za zgodą i aprobatą władz odgrodzić? Czyżby od zbyt nachalnych pacjentów? Chyba raczej nie, bo z roku na rok maleje liczba osób objętych opieką medyczną przez SPZOZ we Wleniu. Na chwilę obecną około tysiąca mieszkańców gminy zrezygnowało z usług miejscowej służby zdrowia i korzysta z podstawowej opieki medycznej w sąsiednich miejscowościach. Tylko w ubiegłym roku z ewidencji ubyło kolejnych 70 osób. Ile osób odejdzie w tym roku? Czy nowy płot powstanie z oszczędności na pracownikach?

O zapaści w służbie zdrowia pisałem w 2011 roku. Już wówczas jej stan był katastrofalny.
-” Nie podpisano umowy na usługi ginekologiczno – położnicze, każdego miesiąca wypisuje się 10 osób „ Mówiła na komisji  pani Wiesława Konewczyńska. Czy burmistrz Bogdan Mościcki oraz radni rady miasta wyciągnęli z tego jakieś wnioski?WYPOWIEDZ PANI WIESŁAWY KONEWCZYŃSKIEJ
KLIKNIJ ŻEBY OBEJRZEĆ


WYSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BURMISTRZA BOGDANA MOŚCICKIEGO NA TEMAT BUDOWY PŁOTU.

Tak wygląda nowa przychodnia w Gryfowie Śl.

A tak w Lubomierzu.  Kliknij i obejrzyj ofertę ośrodka zdrowia w Lubomierzu.

Tak wygląda przychodnia we Wleniu. Różnice widać gołym okiem. Niestety nie tylko w wyglądzie ale przede wszystkim w ofercie dla pacjenta. PYTANIE W CZYM SĄ GORSI MIESZKAŃCY GMINY WLEŃ OD SĄSIADÓW Z ZA MIEDZY.


Wszystkie wypowiedzi pochodzą z sesji Rady Miasta i Gminy Wleń.

A. Jaśkiewicz