Unikalne zdjęcia Kościoła Św Jadwigi Śląskiej
Dodane przez j23 dnia Sierpień 29 2013 21:36:07

Kaplica pod wezwaniem Św Jadwigi Śląskiej w obecnej została konsekrowana w 1662 roku po przebudowie dokonanej przez osiadłego w pobliskim pałacu pułkownika króla francuskiego Adama von Kuhlhausa. W 1937 roku uroczyście obchodzono 275 – lecie poświęcenia kościoła. Dzięki niemal benedyktyńskiej pracy Kazzika ze starych negatywów udało się uzyskać dobrej jakości zdjęcia przedstawiające świątynie i jej wnętrze w latach 30 ubiegłego wieku.


Rozszerzona zawartość newsa
Kaplica pod wezwaniem Św Jadwigi Śląskiej w obecnej została konsekrowana w 1662 roku po przebudowie dokonanej przez osiadłego w pobliskim pałacu pułkownika króla francuskiego Adama von Kuhlhausa. W 1937 roku uroczyście obchodzono 275 – lecie poświęcenia kościoła. Dzięki niemal benedyktyńskiej pracy Kazzika ze starych negatywów udało się uzyskać dobrej jakości zdjęcia przedstawiające świątynie i jej wnętrze w latach 30 ubiegłego wieku.Brama główna i ściana frontowa. Kamienne sklepienie łukowe nad bramą zostało zniszczone w latach 80. Jakiś czas później  odtworzone ale w nieco zmienionej formie. Ściana frontowa  jeszcze nie otynkowana. Doskonale widoczna struktura kamieni.Kolejne zdjęcie przedstawiające kaplicę od strony dziedzińca pałacu Lenno. Na wieży widać zegar. Najprawdopodobniej w trakcie remontu na początku lat siedemdziesiątych po przejęciu kościółka przez parafię we Wleniu "cyferblat" został zdemontowany. Do dzisiaj we wnętrzu wieży zachowały się oryginalne elementy mechanizmu zegara.Mechanizm zegara stan obecny.


Wnętrze kościoła w 1937 roku. Cyfra 275 pod sklepieniem i dekoracje mogą sugerować, że uroczyście obchodzono 275 lecie konsekracji kaplicy. Po obu stronach ołtarza dwie stelle  w których podczas nabożeństw  zasiadała rodzina właścicieli pobliskiego pałacu. W ołtarzu bocznym po prawej stronie siedemnastowieczny obraz Św. Jadwigi Śląskiej.Ołtarz w stanie niemal niezmienionym od momentu powstania. Dzisiaj brakuje wielu elementów wystroju a przede wszystkim pięciu figur.
Jeden z dwóch siedemnastowiecznych obrazów zdobiących wnętrze świątyni. Ten przedstawiający Trójcę Świętą został ukradziony lub zniszczony jeszcze przed przejęciem kaplicy przez parafię we Wleniu. Drugi przedstawiający Św. Jadwigę w latach siedemdziesiątych został odrestaurowany. Niestety kilka lat później został skradziony.A.Jaśkiewicz
Zdjęcia: KAZZEK