Koniec z KOMUNALKĄ. WODA I KANALIZACJA DO LUBOMIERZA?
Dodane przez j23 dnia Lipiec 14 2013 13:03:03
Coraz bardziej realne jest przekazanie całej gospodarki wodno - ściekowej do ZUOK IZERY w Lubomierzu. Jednak jak na razie Burmistrz  oficjalnie nie informuje o tym Rady Miasta. Całe przedsięwzięcie jest tym bardziej prawdopodobne, że Wleński KZOM jest już od lat bankrutem. Tylko w ubiegłym roku zadłużenie zakładu wyniosło prawie 600.000zł. w tym co szczególnie szokuje ponad 70.000 zł zadłużenia wobec wspólnot mieszkaniowych.

Rozszerzona zawartość newsa
Jak nieoficjalnie się dowiadujemy od pracowników wleńskiego KZOM  burmistrz Bogdan Moscicki poinformował załogę, że  jeszcze w tym roku „woda i kanalizacja” zostaną  przekazane  dla ZUOK IZERY w Lubomierzu.

O opinię w tej sprawie zapytaliśmy prezesa "IZER" Wiesława Gierusa.

- Myślę, że jest to racjonalny kierunek. My przedstawialiśmy harmonogramy przejęcia. Ze strony gminy była chęć robienia tego raz szybciej raz wolniej. Całkiem realne było by przejęcie wody i kanalizacji w połowie drugiego półrocza powiedzmy gdzieś koło 1 października.


Dodatkowego smaczku całej sprawie nadaje fakt, że jak na razie o tej strategicznej dla  mieszkańców Wlenia decyzji  nie jest informowana Rada Miasta ( przynajmniej oficjalnie). Nawet porządek obrad poniedziałkowej sesji  nie przewiduje żadnej informacji na ten temat.

Równie niewielka jest wiedza radnych o sytuacji KZOM.

 Od początku kadencji ani jedna sesja nie była poświęcona sytuacji zakładu, który w ciągu kilku ostatnich lat wygenerował kilkaset tysiecy złotych strat. Wielokrotnie pisaliśmy, że KZOM praktycznie zbankrutował. O tym, że mieliśmy rację mogą świadczyć wyniki finansowe za ubiegły rok. A te są szokujące.

 Zobowiązania Komunalnego Zakładu Obsługi Mieszkańców na dzień 31 grudnia 2012 roku wynosiły  563.469,53 zł z tego zobowiązania wymagalne 282.292,72 zł (nie zapłacone faktury które tylko w przeciągu ubiegłego roku wzrosły o blisko 40.000 zł). W tym zobowiązania wobec dostawców  183.501,23 zł, niezapłacony ZUS 28.118,01 zł. I chyba najbardziej szokujące nieuregulowane zadłużenie wobec wspólnot mieszkaniowych na kwotę 70.673,48 zł.


Nasz Komentarz

Przez kolejne lata fatalnie zarządzany Zakład Komunalny staczał się w przepaść i dawno przestał spełniać statutowe zadania. Mimo, że wielokrotnie alarmowaliśmy, informując o katastrofie finansowej, władze chowały głowę w piasek udając, że rosnące z roku na rok zadłużenie nie stanowi problemu.  Rada Miasta i Gminy tej i poprzedniej kadencji, akceptowała taki stan rzeczy dopuszczając do gigantycznych strat. Znając dane ze sprawozdania przytoczone powyżej Radni bez żadnych zbędnych pytań udzielili burmistrzowi absolutorium akceptując tym samym szokującą wręcz niegospodarność. Astronomiczne zadłużenie stanowiące blisko 10% budżetu gminy w przypadku likwidacji zakładu będzie musiało zostać przez gminę spłacone.  
Pewnie zostanie zaciągnięty kolejny kredyt. I znowu zabraknie pieniędzy na oświetlenie, na drogi, oświatę - na wszystko. Dalej będziemy biednym zapyziałym miasteczkiem. Pytanie tylko czy któraś z osób za to odpowiedzialnych poniesie z tego tytułu jakiekolwiek konsekwencje?

O katastrofie w KZOM pisaliśmy:

Krach KZOM.


WODA TANIEJE A DOSTAWCA BANKRUTUJE.

KZOM TONIE W DŁUGACH.

250 000 ZŁ NA RATOWANIE KZOM.
Wkrótce więcej informacji.

A.Jaśkiewicz