wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
"Zasznurowany" Bóbr.
WędkarstwoRozpięte nad korytem rzeki sznurki mają za zadanie zniechęcić kormorany do żerowania. W takich warunkach stado ptaków ulega rozproszeniu. Obszary "sznurkowane" są też szybciej opuszczane przez ptaki, co w efekcie znacznie zwiększa szanse zimujących w takich miejscach ryb.
Ta nowatorska metoda, stosowana była w ubiegłych latach przez wędkarzy czeskich. Uchodzi za jedną z bardziej skutecznych. Na Bobrze planowane jest połączenie "sznurkowania" z płoszeniem skupisk kormoranów przy pomocy petard hukowych. Wszystkie działania prowadzone są stosownie do udzielonego PZW zezwolenia.

W  akcji wzięło udział kilkanaście osób - spinningistów i muszkarzy związanych z Kołem Grodzkim w jeleniej Górze oraz Fishing Center TARTAK. "Zasznurkowano" trzy odcinki Bobru pomiędzy Nielestnem, a Wleniem. W miejscach tych, w ubiegłych latach, bytowały liczne stada kormoranów co przyczyniło się do niemal całkowitego wytrzebienia lipieni.
Wędkarze zwracają się z prośbą o nie niszczenie zabezpieczeń i zwrócenie uwagi w przypadku aktów wandalizmu.Komentarze
taki sobie dnia grudzień 06 2011 21:50:26
zaraz buraki przyjdą i to poucinają, bo po co ma wisieć
tako ooO.. dnia grudzień 06 2011 22:20:27
linki zawsze sie przydadzą po pijaku:D
wojtek dnia grudzień 07 2011 08:03:09
Jest zima patologia i **** z rynku siedzi po domach, mysle ze sznury sa bezpieczne :-;p
nw dnia grudzień 07 2011 16:24:16
Czy takie zabezpieczenia nie zagrazaja łabędziom?Tak tylko pytam.
do nw dnia grudzień 07 2011 21:38:08
Nie pytaj o zabezpieczenia. Pisz bzdury aby nakręcać problem.
Skoro ktoś się wysila i robi artykuł to Ty dodawaj problem i wtedy będzie dwa problemy a nie twoje głupie pytanie. Na głupie pytanie to nawet nie ma odpowiedzi !!Q
Łabedzie na taką linkę się nie złapja głuptasie .
do sfrustrowanego (powyżej) dnia grudzień 08 2011 10:17:57
człowieku zaparz melisę i postój godzinę na deszczu to ci przejdzie

Łabędzie są pod ochroną i warto się poważnie zastanowić czy takie sznurki nie zagrażają ich bezpieczeństwu
nw dnia grudzień 08 2011 15:34:29
Rzeczywiście, nie mozna na tym portalu grzecznie zapytać...Ale,
" jak Nas widza , tak nas piszą".........mówią. bez komentarza.Chamstwo górą.
orlnitolog. dnia grudzień 09 2011 09:25:57
faktycznie goscie z PZW nie mysla racjonalnie,tylko ryby i ryby a co z ptactwem wodnym.Kto widzial choc raz,jak labedz woduje na rzece,nikty by nie pomyslal o takiej bzdurze,jak rozciaganie lin nad woda.W czasie podchodzenia do siadania na wodzie,biorac pod uwage ciezar labedzia i szybkosc,o jego kalectwo lub smierc nietrudno.Panowie z PZW wlaczcie myslenie,przeciez to nie jest trudne,chyba ze macie z tym problem.
Tartak Fly Fishing Center dnia grudzień 09 2011 15:31:10
ptaki są zupełnie bezpieczne, nie lądują w takich miejscach, metoda używana od wielu lat w krajach ościennych, kompletnie nie inwazyjna dla ptactwa wodnego, jedynym uniedogodnieniem dla ptaków jest przeniesienie się w inne rejony rzeki.

pozdrawiam
Anka dnia grudzień 27 2011 14:08:27
Niszczenie żerowisk gatunku chronionego (nie wspominając o innych), silna, bezpośrednia ingerencja w naturalne sieci pokarmowe dla zwiększenia wygody wędkarzy? Pomysł jest chory, wandalizmem jest tutaj nie niszczenie takich sznurkowań, ale właśnie ich tworzenie.

Raz: bezpośrednie obrażenia, o których pisał ornitolog. Dwa: zaburzenia równowagi w miejscu ingerencji: eliminując drapieżnika (ptaki) prowadzimy do niekontrolowanego wzrostu zjadanych przez niego gatunków, co z kolei prowadzi do nadmiernej eksploatacji gatunków wykorzystywanych przez nie, efekt domina. Ponadto, sznurowania nie wpływają jedynie na gatunek, przed których chcemy lipienie "chronić", ale na wszystkie zwierzęta korzystające z Bobru na tym odcinku.
Trzy: ptaki, które przeniosą się na inny odcinek rzeki, będą z kolei wpływać na nadmierną eksploatację tego odcinka, nasilenie konkurencji między lokalnymi populacjami.
Cztery: takie osznurowanie jest najzwyczajniej w świecie szpetne, co także niezgodne jest ze wszelkimi ustawami dot. ochrony obszarów parku krajobrazowego - którym Dolina Bobru, przypominam, jest.

Swoją drogą, mówiąc o ochronie lipieni przed kormoranem warto też pamiętać, iż to, że gatunek nie jest chroniony w tej chwili nie oznacza bynajmniej, że takim się stać nie może przy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniu przyrody.

Chętnie jednak poczytałabym opracowania dotyczące stosowania tej metody. Czy można prosić o takie materiały? Prosiłabym także w miarę możliwości o podanie angielskiej nazwy metody, po powrocie na uczelnię postaram się przejrzeć literaturę do której we Wleniu nie mam niestety dostępu. Pozdrawiam.
Tartak Fly Fishin Center dnia grudzień 29 2011 00:56:46
Pani Anko, w chwili obecnej lipień jest gatunkiem wymierającym, został wprowadzony zakaz zabijania lipieni na całym odcinku Bobru, od źródeł do granic województwa.
Jeśli chodzi o kormorany zapraszam do artykułu autorstwa dr.inż. Bogdana Wziątka który ukaże się w najnowszym nr magazynu Sztuka Łowienia w połowie stycznia. Co do szpecenia rzeki, trudno się nie zgodzić, miejmy nadzieję, że zima będzie łaskawa i ptaki pozostaną w swoim naturalnym środowisku,czyli obszarach północnej europy. Problem z Kormoranami jest bardzo złożony i przedsięwzięte kroki są jedynymi, które pozwalają na bezkrwawe próby rozwiązania problemu.( w większości krajów Europy strzela się do ptaków po ówczesnej zgodzie władz). Sznurki zostaną usunięte najszybciej jak to możliwe.

pozdrawiam
Tartak Fly Fishing Center dnia grudzień 29 2011 01:02:59
Jeśli jest pani zainteresowana źródłem informacji proszę o kontakt
tartakflyfishing@gmail.com

pozdrawiam
jomenq dnia maj 30 2014 13:41:55
2NriPm <a ***="http://egsiqnreldpw.com/">egsiqnreldpw</a>, gkmccoldojam, [link=http://yuofqqoxxqmm.com/]yuofqqoxxqmm[/link], http://mwvxmkonmvbh.com/
Ndtaiktj dnia czerwiec 05 2014 15:27:25
heet free credit score
Dodaj komentarz
Nick:1 + 3:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Pokazy Działań Ratowniczych
Pokazy Działań Ratowniczych
Pokazy Działań Ratowniczych


j2374 weeks
Administrator342 weeks
tender342 weeks
jasiek343 weeks
admin344 weeks
gisia345 weeks
jordan346 weeks
enisia346 weeks
lekul346 weeks
Maskonp346 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12216024 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.