wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
O żmijach i złotym spichlerzu, czyli historia wleńskiego zamku.
Felieton


O żmijach i złotym spichlerzu,

czyli historia wleńskiego zamku.

W krainie nad Bobrem życie spokojnie i dostatnie upływało a mieszkańcy czasem tylko narzekali na grasujące w okolicach zamku do smoków podobne, ni to węże, ni jaszczury, które ludziom płatały figle przeróżne; a to mleko z wiader wylały, a to kurze jaja podkradały, a narzędzia potrzebne w obejściu chowały, lecz największym utrapieniem było zboża przez nich wynoszenie. Jak się na jakiego gospodarza uwzięły to przez noc i worek żyta wynieść potrafiły. Książę jednak na skargi swych podwładnych był głuchy.
Pewnego razu, całkiem przypadkiem, rycerz z zamku w dalekie strony ruszający na tyłach warowni jamę niewielką zobaczył a z niej wypełzającego żmija dziwnego. Zaczaił się by przyłapać gada. Tuż po chwili żmij powrócił w pysku skorupkę jajka trzymał a w niej żyto przednie. Pochwycił rycerz miecza i zastawił nim wejście do jamy.

-A co ty wyrabiasz nikczemniku?!- powiedział do żmija- zboże chłopom kradniesz, zabawy i lekkiego chleba ci się zachciało?

-O nie mój Panie! – odparł wystraszony żmij- ja ciężko pracuję, znoszę przednie zboże do zamku i w podziemiach na złoto je ugniatam.

-Na złoto powiadasz?

-A tak na złoto, dla naszego króla. Jak mnie puścisz to cię złotym kruszcem obdaruję. Odparł żmij.

Rycerz zadziwiony puścił gada. Po chwilach paru ten powrócił i na powierzchnię bryłkę złota wyciągnął.

-Przyjmij Panie w podzięce to złoto, lecz przysięgnij wpierw iż tajemnicy dochowasz i nikomu o naszym spotkaniu nie powiesz?!

-Przysięgam. - Odparł rycerz i zabrawszy podarunek szybko się oddalił.

A gdy do kraju swego dotarł, licząc na zaszczyty, wprzódy do króla ruszył by o żmiju i złocie pod wleńskim grodem opowiedzieć. Król Wielki długo nie myśląc wojska kazał zebrać i na Wleń wyruszyć. Tajemnicze gady do królestwa swego przywieźć.
Tak to po tygodniach paru pod Górą Zamkową setki rycerzy stanęły. Oblężenie grodu trwało dni i nocy wiele, bo zamkowi ostro się bronili. Jednak wojowie z obcego kraju, warownię w końcu zdobyli. Odnaleźli też jamę ową, co to w niej żmije zboże ugniatały. Gady pochwycili i w klatkach pozamykali. Po czym, by wieść o złotym spichlerzu i dziwnych żmijach tajemnicą pozostała, na rozkaz wodza, zamek wysadzono.
I tak odjechali wojowie, królowi swemu zawieźć zdobycze. A na pamiątkę tej bitwy, na tarczach postać żmija wielkiego przedstawiają.

A w krainie nad Bobrem smutek zapanował. W walkach wielu dzielnych mężów zginęło, wiele wsi i miasteczek przy tym splądrowano, zamek zburzono i żmije porwano.

* * *

Tak to przez stulecia warownia w ruinie pozostawała, aż dopiero na przełomie wieków ostatnich z grodu Kraka badacza wielkiego sprowadzono, by spichlerz odnalazł. Prace z zapałem prowadzone szybko efekt przyniosły i wejście odkryły, jednak dalsza droga skałami wielkimi zagrodzona nie pozwoliła poszukiwań kontynuować. Kilka lat później od zachodniej strony próbowano drogę wyznaczyć i mury w tym celu rozebrano, jednak lita skała podziemia osłania. Tak więc wieść o jaskini w podziemiach choć już nie jest tajemnicą, to sam spichlerz nadal na odkrycie czeka.

Materiał nadesłany przez
© dr.marek@wp.pl


Komentarze
Sławek Osiecki dnia styczeń 19 2009 20:34:36
Dobre. Nie sprzedają gdzieś takich? W jakimś sklepie zoologicznym? Oj przydałby się.
Sławek Osiecki dnia styczeń 19 2009 20:57:55
Mam jeszcze jedno pytanie - Ten artykuł znajdzie się w dziale "Dzieje Historyczne" czy "Ochrona środowiska i przyroda"?
cd dnia styczeń 20 2009 08:44:58
za zdradę żmijowej tajemnicy klątwa została rzucona, mieszkańcy Wlenia do tej pory, miast zajmować się pracą wytężoną dla dobra własnych rodzin, zajmują się poszukiwaniem żmijnych skarbów, przez co zapomnieli o remontowaniu domów, i Wleń podupadł...
Wilma dnia styczeń 20 2009 10:12:53
Cudne :D !!!
wniosek dnia styczeń 20 2009 12:15:08
Przypominam burmistrzowi i jego z zastępcy aby nie zapomnieli zlożyc na czas nowego wniosku o pieniądze na remont "Baszty". Jest poczatek roku i trzeba pomysleć troche bo znów bedą pieniądze ale nie da rady ich wykorzystać bo za późno wpłyną!!!!! A przy okazji może w trakcie odbudowy "Baszty" jakaś złota żmija się trafi.
Czarny_Krzysztof dnia styczeń 20 2009 22:19:11
Ciekawie ciekawie, a może by tak o Zamku Grodziec...
jan dnia styczeń 21 2009 16:53:45
W zasadzie nic szczególnego . Większość mieszkańców wie o zamkowych podziemiach i ukrytym przejściu .A żmij faktycznie nigdy tam nie brakowało. Podobnie jak i pokładów złota .
Szukajcie Wlenianie ,kopcie !. Jedyna szansa na lepszą przyszłość .
do jan dnia styczeń 22 2009 10:47:58
hahahhaha ale z ciebie dzieciak
Piotrek dnia styczeń 22 2009 11:57:21
Bardzo fajny tekst! Każdy zamek ma swoją legendę teraz także i Wleń. Należało by jeszcze rozpropagować to tak jak Smoczą Jamę w Krakowie i turystyczny sukces murowany!
Zastanawia mnie tylko w jakim stopniu ta opowieść jest oparta na faktach? Czy ściana zamku sama się rozwaliła, czy pomogli jej poszukiwacze skarbów? Czy władze Wlenia oddały milion na odbudowę zawaliska, bo nie było czasu na ich wykorzystanie czy nie chcą odbudowywać zamku a wręcz przeciwnie. czy dzisiaj priorytetem jest poszukiwanie ukrytej komnaty?
Paweł Idzik dnia styczeń 22 2009 14:56:02
Dwie legendy o Wleniu można usłyszeć w Zamku Legend Śląskich Pana Dariusza Milińskiego w Pławnej.
* dnia styczeń 22 2009 20:34:35
A jakie to legendy, bo w ZŚL byłem bajek wysłuchałem ale nie było wśród nich żadnej o Wleniu, chyba że przegapiłem. Jeżeli możesz Paweł to oświeć mnie. Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Nick:1 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Turniej
Turniej
Turniej


j2368 weeks
Administrator336 weeks
tender336 weeks
jasiek337 weeks
admin337 weeks
gisia339 weeks
jordan339 weeks
enisia339 weeks
lekul340 weeks
Maskonp340 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12127668 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.