wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Głupota? Czy celowy akt wandalizmu?
Okolica

Kilka miesięcy temu w artykule „Ginące dziedzictwo”: pisaliśmy: „Przydrożne pomniki, kapliczki czy miejsca upamiętniające bitwy bądź ważne wydarzenia historyczne, stały się celem ataków wandali i złodziei. To, co stanowiło zapis dziejów naszej okolicy powoli przestaje istnieć. Co cenniejsze egzemplarze „prywatyzowane” są na zamówienie, inne bezmyślnie niszczone. Zastanawia mnie, jak nieczułym i prymitywnym człowiekiem trzeba być, by to, co stanowi o kolorycie i historii własnego zakątka lekką ręką unicestwiać” Niestety temat ten ciągle pozostaje aktualny. Głupota, bezmyślność, lub celowy akt wandalizmu doprowadziły do zniszczenia krzyża pokutnego znajdującego się przy drodze z Kleczy do Radomic. Ustawiony 1562 roku jako zadośćuczynienie za popełnione na bracie morderstwo przetrwał w tym miejscu przez 448 lata, do zimy 2010 roku.

 Jeszcze dwadzieścia lat temu przy polnych drogach można było napotkać niewielkie kapliczki. Budowane przy dawnych traktach nadawały naszemu krajobrazowi niepowtarzalny charakter. Dzisiaj większość z nich zamieniła się z smętne ruiny. Niestety tego, co nam pozostało również nie potrafimy chronić i szanować.

 Krzyże pojednania (pokutne) są reliktami dawnego wymiaru sprawiedliwości. Ustawiane przy rozstajach dróg, w pobliżu dawnych traktów, kościołów były zadośćuczynieniem za popełnione zbrodnie. Wszystkie tego typu obiekty są chronione prawem. Niestety jak widać nie zawsze skutecznie.

Zdjęcie zostało wykonane w 2007 roku

Zdjęcia zniszczonego krzyża wykonano 27 lutego 2010 rokuKomentarze
czart dnia marzec 01 2010 08:15:11
Żeby wysłać ekipę z wiaderkiem kleju do płytek pewnie trzeba czekać na pozwolenie od konserwatora zabytków, zgodę inspektora budowlanego a do tego murarz z ZGM-u na urlopie...
Szkoda, że mnie nie ma na miejscu bo sam bym podjechał.
O ile się już ktoś krzyżem nie zainteresował...
Żal
turysta dnia marzec 01 2010 09:21:42
Pewnie przeszkadzało to miejscowym. Taki fragment piaskowca musiał być uderzony z dużą siłą np. wiechał ktoś samochodem. Przykro że tak traktuje się zabytki :(
KasiaO dnia marzec 01 2010 12:45:04
a może go lepiej jakoś zabezpieczyć zanim pierwszy lepszy "kolekcjoner - handlarz" się nim zaopiekuje? Wiadomo czy ktoś poinformował konserwatora?
Sławek Osiecki dnia marzec 01 2010 14:04:01
Wysłałem link do artykułu konserwatorowi zabytków - tak w razie czego. Przypominam, że UMiG jest zobowiązany także powiadomić Policję albo Prokuraturę o zniszczeniu zabytku. Tą drogą nie jeździ znów tak wiele osób, aby nie dało sie dojść, kto to zrobił. Jak nie będziemy z takimi zjawiskami walczyć to za parę lat zostaniemy jedynie z wiatrakami.
Sławek Osiecki dnia marzec 01 2010 14:15:54
Czart - 448-letni krzyż pokutny naprawdę zasługuje na bardziej subtelne techniki konserwatorskie.
czart dnia marzec 01 2010 14:21:23
Panie Sławku, ja tam bym wolał żeby to pokleić i żeby stało niż czekać na wyceny, ekspertyzy, przetargi, pozwolenia, zgody a przez ten czas całe 448 lat szlag trafi...
Anty K. dnia marzec 01 2010 19:36:31
Tak myślałem, że ktoś zwali zaraz całą winę na miejscowych. Szlak mnie trafia jak widzę i słyszę takie gadanie. Chcę tylko nadmienić, że po 1945 roku rozbierali Wleń nie miejscowi, chociaż co niektórzy zostali miejscowymi i mieszkają do dziś. Zauważcie państwo, że po 1995 skradziono i zniszczono wiele zabytków. Tak trwa do dzisiaj. Najłatwiej jest oskarżać miejscowych, a Wy to kto? Nie miejscowi? Tutaj wracam znowu do porządków, które należy zacząć od siebie. Kultury należy uczyć i pokazać małym dzieiciom, a dorośli muszą dawać przykład. A co pokazano dzisiejszym 15-20 latkom?
Kanty, oszustwa, zero respektu przed wszystkim. To nie jest tylko problem Wlenia! Czy nie lepiej zapobiegać, jak naprawiać? Odnoszę ciągle wrażenie, że są tutaj pokazywane tylko złe wydarzenia i żeby komuś przywalić.
A edukacji zero!!! No cóż, ręce opadają, uszy więdną i szkoda gadać.
Stanisław Kobierecki dnia marzec 01 2010 21:55:23
,,RĘCE OPADAJĄ, USZY WIĘDNĄ GDY SIĘ CZYTA TAKI KOMENTARZ, do zaistniałej sytuacji. Pytanie ,, a Wy to kto?" to kogo jest skierowane? Do Redakcji Wleninfo dzięki której dowiedzieliśmy sie o akcie wandalizmu.To dzieki nim, ,, może" zostanie zabezpieczony Krzyż Pokutny, a nastepnie ustawiony w tym samym miejscu i miejmy nadzieje, ze przetrwa następne 448 lat. Przypuszczam że gdyby nie ukazała się ta informacja zniszczony Krzyż Pokutny w ciągu kilkunastu dni zostałby zabrany.A to że,,turysta" podejrzewa miejscowych to jego subiektywna ocena. Poczekajmy na wyniki śledztwa. A co do edukacji, to tylko niznaczna część społeczeństwa wie co przedstawiają Krzyże Pokutne.
Paweł dnia marzec 02 2010 18:09:12
Tak samo park przy ogrodowej, ławki na Leśny Dwór, wiaty przystanów, jeden z pomników ścieżki św. Jadwigi ciekawe kto to poniszczył pewnie UFO. Jak się nudzą to zniszczą co kolwiek nie ma znaczenia, nawet coś z czego niedawno korzystali np. siedzieli i popijali piwko no to podpaliwy plastik wiaty i ale checa... Miejscowi tego nie robią. Wątpię. A co do wcześniejszego newsa to i infomat już rozkręcali ale nikt o tym nie wspominł i tak dalej....
slon dnia marzec 02 2010 18:33:39
O tempora!O mores!
czart dnia marzec 03 2010 08:08:11
Karać, karać i jeszcze raz karać. Najlepiej publicznie.
Sławek Osiecki dnia marzec 03 2010 19:33:18
Czy jest jakiś ciąg dalszy? Policja szuka sprawców? Zabytek został zabezpieczony?
Luk Vanhauwaert dnia marzec 04 2010 09:40:06
Ludzie, ktorzy bezsensownie niszcza sa bezmozgimi debilami. Ale tu, jak ja patrze na to zdjecie krzyza pokutnego widze na prawo od dolu taka czarna zyle. I zastanawiam sie, czy to zlamanie nie moglo byc naturalnym fenomenem, bo w tym miejscu mogla od lat penetrowac woda i jak przyszedl silny mroz, ktory byl tej zimy, spowodowal, ze w tym wlasnie miejscu ten piaskowiec wyszczelil. Oczywiscie, to tylko teoria, bo jestem chory i leze w lozku i nie moge sprawdzic na miejscu. Moze Andrzej Jaskiewicz, ktory zna sie na budowie, pojdzie tam i sprawdzi pod tym katem.
Teoria uderzenia samochodem czy zniszczenia przez wywrocenie musialaby byc podparta sladami opon czy butow na mokrym gruncie albo na samym krzyzu, a na zdjeciach nie widac zadnych sladow.
Sławek Osiecki dnia marzec 04 2010 11:40:36
Luk - Z pewnością winne było silne przyciąganie Księżyca ;). Gdyby to była żyła, to przełom nie byłby taki bielutki. Najlepiej jakby sprawdzili to fachowcy. Ciekaw jestem, czy ktoś z UMG powiadomił odpowiednie instytucje?
Luk Vanhauwaert dnia marzec 04 2010 15:42:02
Slawomir, pewnie Ty i wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jaka sile ma zamarznieta woda. Widzialem dokumentacje, gdzie skala byla wiercona w odpowiednim miejscu. W proporcjach wiercenie w tej skale bylo nieporownywalnie mniejsze jak ta ciemna zyla na piaskowcu krzyza, otwor zostal zalany woda, ktora zamarzla i zupelnie rozsadzila te wielka skale. Nie mowie, ze jestem 100% pewien, ze ten fenomen zdarzyl sie w przypadku tego krzyza pokutnego, ale ten fakt, ze nie widac sladow niszczenia wokol, pozycja, w jakiej ten krzyz lezy i ta ciemniejsza zyla, daly mi do myslenia.
Jak Sherlock Holmes zwykle mawial: Itr17;s Deduction Watson!!!
Watson dnia marzec 04 2010 16:49:41
Panie Luk, ale po co ktoś miał nawiercać ukradkiem krzyż pokutny???
Sławek Osiecki dnia marzec 04 2010 17:35:04
Luk. Idąc Twoim tokiem myślenia - na drugim zdjęciu widać coś jakby koleiny prawie pod sam krzyż. Dedukcja ;). Ale oczywiście nie dowiemy się co się stało, dopóki Twoje kochane władze nie poinformują Policji i UOZ. Twoje wyjaśnienie jest doskonałą wymówka dla nich aby jak zwykle nic nie robić z niszczonymi krzyżami i kapliczkami.
- Ot - siła wyższa. Samo się rozpadło.
Może by jednak to sprawdzić? Konserwatora powiadomiłem, niestety jest na urlopie. Policji powiadamiał nie będę, bo ani nie jestem na miejscu, ani nie znam szczegółów.
P.S. W podobny sposób "rozpadł się od mrozu" słupek z mojego ogrodzenia, kiedy uderzyła w niego ciężarówka, kiedy zrobili nam objazd przez park.
Komentarz dnia marzec 04 2010 19:29:36
Zatem Redakcjo, prosimy o więcej zdjęć, będziem dedukować dalej:). Mi się na przykład wydaje,że przeoczony został jasny ślad na cokole za krzyżem. Jakby ślad uderzenia piaskowca o piaskowiec?Żadnych kolein nie zauważyłem, choć w momencie uderzenia podłoże mogło być twarde z racji tego,że mamy sezon zimowy, który nas nie rozpieszcza w tym momencie. Reasumując,dzięki temu że każdemu lepiej jest siedzieć przed kompem niż ruszyć du...ko i zrobić z tym porządek,cokolwiek by to oznaczalo tego krzyża może juz nie być, lub ewentualne ślady jeżeli byly powinny być już dawno być zatarte. Taką mam koncepcję... .
Luk Vanhauwaert dnia marzec 04 2010 20:06:17
do wleninfo: znow jedna z moich wypowiedzi jest zatrzymana przez Wasza bariere kontrolna. Pojawia sie zawsze tekst dotyczacy bezpieczenstwa. Juz prosilem i nawet dostalem odpowiedz, ze redakcja wpisze mnie na whitelist (biala liste), ktora powoduje, ze moje teksty nie beda przekontrolowane. Widocznie nie dotrzymaliscie slowa. Kiedy pytam na okolo innych uczestnikow wleninfo, to slysze, ze nikt z nich nie ma takiego problemu. To bardzo mnie dziwi. Prosze poinformowac mnie, kiedy bede mogl swobodnie, bez bariery wstawic z powrotem kompletny moj tekst. Z gory dziekuje.
Komentarz dnia marzec 04 2010 20:25:18
Eno, ja nie mam takich protekcji u Redakcji. To nie jest demokratyczne... . Zazdroszcze:D.
Kubek dnia marzec 04 2010 20:39:50
Panie Luk

Odrzucenie komentarza mogło być spowodowane użyciem angielskich słów (choć nie mam pewności), nie wiem też z kim Pan się kontaktował w sprawie dodania na "whitelist" bo skrypt który broni nas przed spamem nie ma takiej opcji, a przynajmniej ja o niej nic nie wiem (a skryptu nie usuniemy bo jest zbyt przydatny - ponad milion prób spamu w ciągu roku i kilkaset prób włamań zostało przez niego zablokowanych)

Proszę próbować dodać komentarz, Pana wpis powyżej pokazuje że filtr nie jest nastawiony na nick czy nr IP, jeśli próby dodania się nie powiodą proszę wysłać komentarz to go dodamy.

Pozdrawiam
Kubek
Andrzej Jaśkiewicz dnia marzec 04 2010 20:45:55
Prawdopodobieństwo, że było to działanie wody i mrozu jest naprawdę niewielkie. Wskazują na to biały czysty przełom kamienia i odpryski piaskowca w dolnej części trzonu krzyża. Śladów na ziemi nie było, bo po pierwsze jak wynika z rozmów z okolicznymi mieszkańcami zniszczenie nastąpiło, co najmniej kilka tygodni temu, a po drugie jeszcze kilka dni temu leżał tam śnieg. Ślady znikły wraz z nim. Renowacją tak jak pisze Pan Sławek powinni zająć się fachowcy.
Luk Vanhauwaert dnia marzec 04 2010 21:04:56
Kubek, proponuje w google poszukac BS-Fusion Security System white/blacklist. Prosze podac mi adres mailowy, na ktory moge wyslac moj tekst.
Kubek dnia marzec 04 2010 21:12:25
adres standardowy

redakcja@wleninfo.pl
Kubek dnia marzec 04 2010 21:29:22
Tekst Nadesłany przez Luk Vanhauwaert

My dear Watson, nie trzeba wiercic. Piaskowiec nie jest struktura monolityczna, ma twarda i miekka teksture. Przez wiele lat miekka zylka erodowala i najpierw penetrowala ja wilgoc, pozniej nawet woda. Wystarczy woda, ktora zamarza, i w pewnym momencie.... ping!!! i moze rozbic nawet najsilniejszy kamien.
Slawomir, ale jestes zlosliwy, znowu musisz swoj osobisty zal przeciwko Moscickiemu pomieszac z losem tego biednego krzyza pokutnego i na jeden machem skompromitowac Luka. Patrze na te zdjecia i chyba jestem slepy, bo nie widze zadnych sladow samochodowych.
Wandalizm tez jest mozliwy, ale rozsadzic tez mogla woda. Napewno przyciaganie ksiezyca nie jest mozliwe, jak Sherlock mowi;"when you have eliminated the impossible, whatever remains, however improbable, must be the truth?
* dnia marzec 04 2010 21:38:18
A ja myślę iż trop zniknął wraz ze zniknięciem śniegu, zaprzestano już odśnieżania więc spokojnie można zająć się naprawą krzyża
Sławek Osiecki dnia marzec 04 2010 21:39:48
Luk,
Niestety dalszy los "tego biednego krzyza pokutnego" zależy teraz właśnie od pana Mościckiego i nie da się tego obejść.
tracer dnia marzec 04 2010 23:48:41
...Pan Mościcki raczej w sprawie krzyża nic nie zrobi - jest ateistą !
A tak a propos krzyża ... a może to jasny pierun w niego strzelił ?
..znak jskiś, czy cuś ?!
czart dnia marzec 05 2010 09:42:42
Taki stary polski utwór był. Kłótnia między panem Wójtem i plebanem. A krzyż jak leżał tak leży.
*** dnia marzec 05 2010 14:56:16
"Krótka rozprawa między trzema osobami - Panem, Wójtem a Plebanemr1;, autorstwa Mikołaja Reja - czy to miałeś na myśli???
kok dnia marzec 05 2010 18:29:54
a moze ktos przechodził oparł sie i upadł.
Kogut dnia marzec 06 2010 07:38:09
Panie Sławku pan Mościcki nie ma czasu gdyż w chwili obecnej zajął się Ptactwem Ozdobnym jedyną szansą aby uratować Wleń-patrz Nowiny Jel. A po drugie skąd ma wiedzieć o Krzyżu przsciesz nie zagłąda na strone Wleńinfo
biedny jak wlen... dnia marzec 06 2010 13:21:08
...bedzie wlen jesli ptactwo to jedyna atrakcja
Dodaj komentarz
Nick:3 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 6
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Maszt w Strzyżowcu
Maszt w Strzyżowcu
Maszt w Strzyżowcu


j2367 weeks
Administrator336 weeks
tender336 weeks
jasiek336 weeks
admin337 weeks
gisia338 weeks
jordan339 weeks
enisia339 weeks
lekul339 weeks
Maskonp339 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12118522 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.