wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Beton i żelbet to pomysł na nowe przystanki w gminie. Czy trafiony?
Przystanki autobusowe w teorii to nie tylko miejsce oczekiwania podróżnych na środek transportu, ale również element małej architektury. Dobrze zaprojektowany będzie harmonijnie wkomponowywał się w otoczenie stanowiąc wizytówkę miejscowości i regionu.

W gminie Wleń przystanki od kilkudziesięciu lat traktowane są po macoszemu. Najstarsze   powstały jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i mocno już nadgryzione zębem czasu do dzisiaj służą mieszkańcom Bystrzycy, Bełczyny i Marczowa. Na ich tle bardzo pozytywnie wyróżnia się wybudowany w latach osiemdziesiątych przystanek w Nielestnie. Do jego budowy użyto miejscowych materiałów, kamienia, cegły i drewna. Obecnie jest remontowany przez mieszkańców wsi.
                                                                                                                                                                
 Prawdziwy architektoniczny koszmar to obiekty powstałe w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Delikatna konstrukcja z kształtowników stalowych, poliwęglanu i plexy nie wytrzymała próby czasu. Praktycznie wszystkie przystanki tego typy są zupełnie zniszczone i zdewastowane przede wszystkim z powodu starzenia się materiału i trudnych podgórskich  warunków atmosferycznych. Nie wspomnę tu o „samoróbkach” które mimo że spełniają swoją rolę z architekturą mają niewiele wspólnego.

Pewnym światełkiem w tunelu była deklaracja Burmistrza Artura Zycha o opracowaniu  jednego wzoru przystanku dla całej gminy. Na podstawie zlecenia Urzędu Gminy  został zaprojektowany system prefabrykowanych elementów żelbetowych pozwalających na
dostosowanie wielkości  wiaty do jej lokalizacji i sposobu wykorzystania. W zamyśle inwestora miały służyć ujednoliceniu małych form architektonicznych w całej gminie.

Tyle teorii. W praktyce projekt ze względu na użyte materiały beton i żelbet, oraz formę - prostopadłościany stanowiące moduły służące do konstrukcji obiektu może budzić szereg wątpliwości. Na ile „ciężka” betonowa  konstrukcja będzie nawiązywał do charakteru tradycyjnej  zabudowy w której dominuje kamień, cegła i drewno. Jak  prefabrykowane żelbetowe prostopadłościany stanowiące moduł konstrukcyjny wpiszą się w otoczenie. Niestety, wydaje się, że koncepcja zastosowania betonu i żelbetu na terenie Parku Krajobrazowego nie do końca została przemyślana. Równie nietrafiony wydaje się pomysł wykorzystania żelbetowych modułów na terenie Wlenia, do jak to ujęto w projekcie konstruowania małych form architektonicznych (np. stoisk handlowych na placu targowym).

Pierwszy tego typu przystanek miał powstać na terenie sołectwie Bystrzyca. Do wykonania został wybrany  wariant TYP 1 – MP + słup. Na przeszkodzie realizacji tego pomysłu stanęła  cena zaproponowana przez wykonawcę - prawie trzydzieści tysięcy złotych.  Ile będzie kosztował najbardziej złożony obiekt? Szacunkowo koszt można wycenić na około sto dwadzieścia - sto pięćdziesiąt tysięcy złotych.
Dlaczego zdecydowano się na tak moim zdaniem kontrowersyjny i kosztowny projekt?  To pytanie do Burmistrza Artura Zycha oraz radnych miasta i gminy.ZUPEŁNIE ZDEWASTOWANY PRZEZ WIATR PRZYSTANEK WE WLENIU
PRZYSTANEK W PILCHOWICACH
PRZYSTANEK W STRZYŻOWCU
PRZYSTANEK W NIELESTNIE ZDECYDOWANIE NAJLEPIEJ WPISUJE SIĘ W OTOCZENIE.DOKUMENTACJA PROJEKTOWA UMIG WLEŃ

PROJEKT ŻELBETOWYCH PRZYSTANKÓW MAJĄCYCH DOCELOWO ZASTĄPIĆ OBECNIE ISTNIEJĄCE.


DOKUMENTACJA PROJEKTOWA UMIG WLEŃ

PRZYSTANEK TEGO TUPU MIAŁ POWSTAĆ W BYSTRZYCY. KOSZT - OKOŁO 30.000 ZŁOTYCH. WYMIARY POMIESZCZENIA PRZYSTANKU - OKOŁO 150X150 cm
DLA PORÓWNANIA. PRZYSTANEK W GMINIE GRYFÓW ŚLĄSKI. KOSZT OKOŁO 6000 ZŁOTYCH


Radny Marek Krzysztof Dral - Wielokrotnie zwracałem uwagę na katastrofalny stan techniczny i estetyczny naszych wiat przystankowych. W ubiegłym roku składając wnioski do Budżetu 2017 wnosiłem o zabezpieczenie w nim środków na o wymianę wiat we Wleniu. Burmistrz Zych zapewniał, że przygotowany zostanie jeden projekt architektoniczny wiat przystankowych dla całej gminy i sukcesywnie, co roku wiaty będą wymieniane. Nie sądziłem jednak, że burmistrz Zych postawi na „żelbetowe schrony”,  a już tym bardziej, że ich ceny będą tak astronomiczne! W mojej ocenie ani one ładne, ani nie stać nas na taką ekstrawagancję.


Zapraszam pozostałych radnych do wyrażenia swoich opinii na temat projektu przystanku.  Wszystkie nadesłane wypowiedzi zostaną opublikowane bez żadnych skrótów.


A.JAŚKIEWICZ


Komentarze
pytanie retoryczne dnia kwiecień 27 2017 22:28:41
Czy leci z nami pilot?
dd dnia kwiecień 27 2017 22:32:17
I dobrze, że betonowe, nikt nie poXXXpierdoli.
;) dnia kwiecień 27 2017 23:21:18
Bardzo solidne. Nie widzę tylko miejsca mocowania CKM.
widz dnia kwiecień 27 2017 23:28:04
No i te debile co je rozwalają może puste łby na nich połamią.Bo to są bardzo odważni "ludzie" ,w nocy sam na sam z przystankiem to nie każdy da radę.
Elff dnia kwiecień 28 2017 11:31:54
Czy jest na sali lekarz ?????????????

hahahahhaha

No coment.
zawias. dnia kwiecień 28 2017 15:50:31
do autora fotek-Szanowny Panie na fotce nr,1i 3 widac wyraznie,ze nie uszkodzil tego wiatr a jakis pajac po kilku piwach.
strzelec dnia kwiecień 28 2017 18:12:27
czy beda przystanki betonowe czy drewniane nic ztego zawsze i tak jaczysz debile rozklady zrywaja
Don dnia kwiecień 29 2017 18:20:29
Dla mnie beton ok ale projekt zły powinien mieć szyby lub plekse bym czuł się bezpiecznie czekając NS autobus
tx dnia kwiecień 30 2017 14:39:56
Trzynaście tysięcy za m² powierzchni przystanku, tyle to chyba nie osiąga m² powierzchni mieszkalnej w najdroższych apartamentowcach. Gdzie burmistrz wyszukuje takich wykonawców?
Don dnia kwiecień 30 2017 18:41:03
Pewnie u znajomych firm
gosciu dnia maj 18 2017 16:42:48
wszystko ok tylko kto niszczy te przystanki ,proponuje monitoring i kary za wandalizm a przystanki beda nam dlugo sluzyc w koncu wszyscy placimy podatki i to z naszych pieniedzy powstaje
Dodaj komentarz
Nick:2 + 4:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Turniej Żaków we Wleniu
Turniej Żaków we Wleniu
Turniej Żaków we Wleniu


j23126 weeks
Administrator394 weeks
tender394 weeks
jasiek395 weeks
admin396 weeks
gisia397 weeks
jordan398 weeks
enisia398 weeks
lekul398 weeks
Maskonp398 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
13862764 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.