wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Bezcenne relikwie świętych odnalezione w Lubomierzu
Kościół
Przez pięć wieków siostry Benedyktynki, założycielki klasztoru w Lubomierzu gromadziły relikwie świętych błogosławionych i męczenników. Kilka miesięcy temu „skarb” ten został odnaleziony w zakamarkach budynków należących do parafii. Zbiór jest prawdopodobnie największy w Europie i składa się z relikwii I stopnia, są to głównie elementy układu kostnego.


Lubomierz to małe senne miasteczko na pogórzu izerskim. Od lat kojarzone przede wszystkim z Ogólnopolskim Festiwalem Filmów Komediowych. Przez ponad dwie dekady Sami Swoi byli motorem napędowym tego miasteczka. Turyści przyjeżdżali tu głównie w celu odwiedzenia miejsc, gdzie kręcone były kultowe filmy i gdzie, co roku przyjeżdżają najznakomitsi filmowcy. Warto jednak pamiętać, iż Lubomierz powstał ponad 725 lat temu i jego bogata, wielowiekowa historia związana jest Klasztorem i siostrami Benedyktynkami, które go założyły.

Pierwsza zachowana wzmianka piśmienna na temat Lubomierza pochodzi z przywileju wydanego przez Henryka IV Juttcie von Liebenthal w 1278 roku, który to przywilej zawierał zgodę na budowę kościoła i klasztoru sióstr Benedyktynek. Trzynaście lat później książę Bolko I nadaje osadzie prawa miejskie.

Od czasu powstania klasztoru Benedyktynki gromadziły w nim relikwie świętych. Po sekularyzacji i ich odejściu w 1810 roku opiekę nad zbiorami przejmowały kolejne zakony, aż do 1998 kiedy Lubomierz opuściły ostatnie z sióstr – Karmelitanki bose. Po latach siostry te w rozmowie z proboszczem zasugerowały, że takie znalezisko znajduje się w którymś z poklasztornych budynków. Pierwsze 30 relikwii odnaleziono w małej szkatułce w dawnym domu sióstr. Wówczas jedna z karmelitanek powiedziała, że zbiór był, co najmniej 10 razy większy, jednak siostra nie była w stanie przypomnieć sobie, gdzie to zostało schowane. Członkowie Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz wraz z księżmi z parafii św. Maternusa rozpoczęli na strychach i nieodwiedzanych dotychczas zakamarkach kościoła i plebani prace porządkowo – poszukiwawcze.

Księża spodziewali się, że w końcu uda im się odnaleźć relikwie, jednak chyba nie zdawali sobie sprawy z ogromu i wartości znaleziska. Poszukiwania szybko przyniosły efekt i we wnęce w pomieszczeniu dawnego archiwum parafialnego na plebani znaleziony został stary kufer z, jak się później okazało, bezcennym zbiorem. Dziś cały zbiór, ok. 300 relikwii można podziwiać w tutejszym kościele.
Bez wątpienia jednym z najcenniejszych eksponatów jest relikwiarz, który na odwrocie ma ręcznie spisaną listę znajdujących się w nim 62 relikwii świętych, a wśród nich św. Maternusa - patrona lubomierskiej parafii, Świętych Apostołów: Piotra, Filipa, Jakuba, Bartłomieja, Tadeusza, Mateusza, Macieja, są tam również doczesne szczątki Marii Magdaleny, Benedykta i Scholastyki, Bonifacego, Erazma, Jerzego, Hermenegildy i Blandyny.fot. Parafia Lubomierz

O to, czym dla wiernych są odnalezione zbiory i znajdujące się w nich setki relikwii zapytaliśmy proboszcza parafii w Lubomierzu, ks. kan. dr Erwina Jaworskiego:
Wiadomo, że relikwie były zawsze elementem pobożności ludowej, bez którego oczywiście wiara i katolicyzm są w stanie funkcjonować ale one wyrażają naszą bliskość ze świętymi, przypominają o ich obecności w religii i kulturze, życiu człowieka wierzącego i myślę, że tym samym będzie ten zbiór tutaj dla nas. To znalezisko jest niewątpliwie wyrazem religijnego bogactwa, duchowym depozytem, który przejęliśmy po tych, którzy tu przed nami żyli. Myślę, że ekspozycja ożywi kult świętych, przypomni o tych „drogowskazach”, bo święty ma być dla nas właśnie takim drogowskazem, ma nam przypominać o tym, że powinniśmy zmierzać do świętości, a to dla nas katolików to jest najważniejszemówi proboszcz.

Pozostałe, mniejsze relikwie są owinięte bogato zdobionym materiałem i opatrzone karteczkami z imionami świętych. Znaleźć tu możemy relikwie św. Franciszka z Asyżu, św. Urszuli, czy św. Barbary. W zbiorze znajduje się także olej św. Mikołaja, czy krew św. Maurycego. Relikwie wyeksponowane w nawie bocznej to tylko część bezcennego zbioru. Oprócz nich w ołtarzu bocznym przy wejściu do prezbiterium znajdują się relikwie św. O. Pio, św. Franciszka z Asyżu i św. Teresy z Lisieux. Na marginesie warto wspomnieć, iż takim ciekawym eksponatem jest tu pontyfikał, którym niegdyś błogosławiły zakonnice. Nie mogły one czynić tego dłonią, dlatego wykorzystywały do tego celu krzyż. Ten natomiast jest wyjątkowy, gdyż ma 6 komór, w które wkładało się relikwie świętych. Ponadto w ołtarzu na „Chórze Mniszek” znajdują się relikwie św. Jana Nepomucena. Natomiast w górnej części ołtarza głównego znajdują się dwa duże relikwiarze; w jednym z nich jest św. Benigni Męczennik a w drugim św. Victoris Męczennik. 
Do samych mieszkańców Lubomierza, wiernych tutejszej parafii chyba nie dociera jeszcze fakt posiadania tak cennego zbioru. – Ze swojej strony zauważyłem, że do wielu ludzi chyba jeszcze to nie dotarło, bo jest to dla nich tak duża sensacja i niewyobrażalne doświadczenie, że w Lubomierzu, w kościele parafialnym, w którym się wychowywali nagle znajduje się cała historia kościoła od Świętych Apostołów i szczątki tak wielu świętych – mówi Michał Pater, pracownik Informacji Turystycznej w Lubomierzu, który dodaje, iż przed odnalezieniem tego zbioru lubomierska parafia zabiegała o relikwie św. Maternusa, wszczęta została już procedura pozyskania relikwii patrona z kościoła w Kolonii, a okazało się, że relikwie świętego przez wieki były tu schowane.

Proboszcz parafii w Lubomierzu, ks. kan. dr Erwin Jaworski wierzy, że szczególnie teraz świadomość obcowania ze świętymi natchnie wiele osób. – Teraz też w kontekście uroczystości Wszystkich Świętych pobudzi to wiele osób do jakiejś refleksji i zadumy. Obchodząc uroczystość Wszystkich Świętych nie do końca zdajemy sobie sprawę, co to święto też oznacza, że to jest też wspomnienie tych wszystkich, którzy byli przed nami, którzy do tej świętości próbowali dochodzić a relikwie są dowodem, że oni byli, istnieli i może spowoduje to takie poczucie bliskości z nimi – mówi proboszcz.

Wszystkich relikwii zgromadzonych w lubomierskim kościele jest ok. 300 i niemal wszystkie to relikwie I stopnia. Zbiór ten jest najprawdopodobniej największym tego typu zbiorem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego wartości materialnej nie da się oszacować, duchowa jest nie do przecenienia.

Relikwie to nie jedyne z odkryć ostatnich lat. W przepastnych zakamarkach kościoła, starych szafach i skrzyniach odnaleziono wiele starych ornatów. W jednej z sal proboszcz utworzył swoiste muzeum. Znajduje się tam 50 zabytkowych ornatów większość z nich jest opisanych. Najstarsze pochodzą z 1550 r. a najmłodsze z 1939 r.
W skład kolekcji wchodzą jeszcze zabytkowe kapy (13 szt.), 2 welony, ponad 70 stuł oraz 30 manipularzy (zwanych również sudarium) używanych w liturgii do reformy liturgicznej w 1969 roku; jest to rodzaj przepaski, ok.1 – metrowej „mini – stuły” (symbolizującej kajdany lub sznur założony Chrystusowi – zachęcający do pokuty i służby Bogu w pocie czoła) tego samego koloru, co ornat, którą kapłan zawieszał na przedramieniu lewej ręki. Uzupełnieniem wystawy w tej sali są sztandary z naszytymi, ręcznie malowanymi obrazami oraz welony kielichowe. Zachowane w dobrym stanie (także kolorystycznym), bogato zdobione, haftowanie (zapewne przez Benedyktynki) i malowane eksponaty, jak i miejsce ich prezentacji, robią wrażenie doprawdy imponujące – czytamy na stronie lubomierskiej parafii.

Kolejne salki to wystawy zabytkowych paramentów liturgicznych i eksponatów ołtarzowych, czy ekspozycja cierpiałek Aleksandra Rafała Hołogi. Parafia współpracuje także ze Stowarzyszeniem „Klasztor Lubomierz”, które udostępnia zwiedzającym wystawę habitów. Osoby zaangażowane w odkrywanie piękna Lubomierza nieustannie odkrywają kolejne tajemnice skrywane w murach kościoła. Na odczytanie czekają odnalezione starodruki, które być może odsłonią kolejne tajemnice.

W ostatnich miesiącach odkryte w Lubomierskim kościele skarby przyciągają do miasteczka Samych Swoich turystów zainteresowanych nie tylko filmami, ale i historią tego miasta, kościoła, klasztoru oraz historią skarbów. Turyści odkrywają inne oblicze tego miasteczka. Fakt ten został dostrzeżony przez władze kościelne i gminne. Dzięki współpracy parafii, Burmistrza i Informacji Turystycznej oraz grupki pasjonatów narodził się pomysł organizowania w Lubomierzu „Nocnego Zwiedzania Kościoła”, podczas którego turyści są oprowadzani po jego zakamarkach, do których, na co dzień nie mają wstępu. Poznają przy tym wiele wspaniałych historii, jak ta związana z Karolem Wojtyłą, późniejszym Papieżem Janem Pawłem II, który modlił się w tym kościele.


Zwiedzający będą mogli zobaczyć również pozostałości gotyckiej świątyni, kaplicę klauzurową, dostępną niegdyś wyłącznie dla sióstr, krużganki, wirydarz na którym kręcono sceny do filmu ZAKŁAD Teresy Kotlarczyk.

Przewodnicy pokażą zwiedzającym również bogaty zbiór: sztandarów procesyjnych, proporców, ornatów, kap, stuł, manipularzy oraz paramentów liturgicznych. Będzie można zobaczyć również ekspozycję Muzeum Klasztornego, która znajduje się w obiektach dawnego klasztoru - obecnie Internatu Zespołu Szkół w Lubomierzu, "balustradę masońską" oraz inne osobliwości dawnego klasztoru.


W kontekście uroczystości Wszystkich świętych w szczególny sposób pragniemy zwrócić uwagę na znajdujący się w naszej świątyni największy zbiór relikwii 1 stopnia świętych i błogosławionych w Polsce
- informują organizatorzy Nocnego Zwiedzania Kościoła w Lubomierzu.

MAREK DRAL - LWÓWECKI.INFOKomentarze
jajo dnia listopad 01 2016 22:09:56
Według pierwszego przykazania wśród zesłanych przez Boga w Dekalogu potępiony zostaje politeizm, czyli wiara w wielu bogów. Bóg więc domaga się od człowieka, aby nie wierzył w żadne bóstwa, ale tylko w Niego oraz by nie oddawał czci przeróżnym bożkom, ponieważ tylko Ojciec jest jedynym Bogiem.to się bałwochwalstwo nazywa.Kupczenie truchłem domniemanych świętych.Ludzie ,21 wiek jest.
DNA dnia listopad 02 2016 16:55:30
Przykazanie 2 wersja Biblijna:
1. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
2. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg Twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czyniący miłosierdzie tym tysiącom tym, którzy mnie miłują i strzegą moich przykazań.
Internet stał się dla niektórych błogosławieństwem, a dla innych przekleństwem. Ciekawe, jak wyglądałyby badania DNA relikwi tego samego świętego? Czy to skarby? Raczej pamiątki dziedzictwa kultury sakralnej. Komu wierzyć?
Yoda dnia listopad 02 2016 20:06:40
Z wiekiem mądrość przyjść raczy do Ciebie... . Na kalendarz spoglądaj a oczywiste staną się oczywistości. Większe z każdym rokiem wątpliwości mieć będziesz, jednak odpowiedzi szukaj cierpliwie.... . Ale Jedi to z Ciebie bracie raczej nie będzie:D.
do Yoda dnia listopad 03 2016 08:47:25
Z którym wiekiem? Jajo napisał, mamy 21 wiek i co? A kto lub co toto Jedi? Odpowiedź szukać? Po co i komu ma to służyć? Pamiętasz? Nie widzieć i uwierzyć? Wątpię, więc jestem. Amen.
Yoda dnia listopad 03 2016 20:06:10
Pytania zadawaj, Wujka Google o radę proś a znajdziesz drogę do jasnej strony mocy... .;)
do Yoda dnia listopad 03 2016 21:53:45
Wyraźnie napisałem do Yoda i to znaczy, że pytam Ciebie. Kto to wujek Google? Nie mam takiego wujka. Co to jest jasna strona mocy? Której mocy? Z lewej, prawej, górnej czy dolnej? Znam tylko jedną i mi wystarcza.
Moc Bożą i tylko taką. Wróć do realnego świata.
Dodaj komentarz
Nick:2 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaWKS - BOBRY


j2351 weeks
Administrator319 weeks
tender319 weeks
jasiek320 weeks
admin320 weeks
gisia322 weeks
jordan322 weeks
enisia322 weeks
lekul322 weeks
Maskonp323 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
11654958 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.