wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
ODWIECZNY PROBLEM! JAK POSPRZĄTAĆ WLEŃ?
Felieton
Wraz z nadejściem wiosny, jak co roku we Wleniu pojawia się nierozwiązywalny problem sprzątania śmieci zalegające na ulicach i chodnikach.

Skąd się w ogóle biorą się śmieci i dlaczego ludzie śmiecą? Odpowiedz wydaje się prosta. Brak  społecznej świadomości tego że przestrzeń publiczna wokół  jest własnością nas wszystkich i wszyscy powinniśmy o nią dbać.
 I tu zaczyna się ambaras. Burmistrz Artur Zych z jednej strony uważa, że należy rozmawiać z  mieszkańcami o problemie śmieci i śmiecenia z drugiej strony jak sam przyznaje zupełnie nie ma pojęcia jak się do tego zabrać.
 
Póki co z brudem walczy brygada remontowo - budowlano – sprzątająca. W ramach porządków został nawet przeprowadzony eksperyment.
 - Bardzo dokładnie posprzątaliśmy kilka ulic- mówi  na sesji rady miasta Artur Zych, a jak na drugi dzień tam pojechałem to ulica była pełna śmieci! Jest kwestia śmieci na ulicy Jana Kazimierza które pojawiają się co weekend. Użalał się na mieszkańców z powodu nieudanego eksperymentu Burmistrz.
- Ale na Jana Kazimierza  nie ma koszy! Zauważył przytomnie jeden z radnych
- Nie ma koszy na śmieci, bo te kosze są permanentnie niszczone. Jeżeli ja mam tam wieszać  kosz na śmieci który będzie wisiał tydzień to nie ma najmniejszego sensu twierdził z rezygnacją  Artur Zych.
I tak zamyka się błędne koło. Ludzie śmiecą bo nie ma koszy. Koszy nie będzie bo ludzie je niszczą! Bądź tu mądry i pisz wiersze!

W tym przypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się pomysł sołtysa Strzyżowca pana Stanisława Mrówki, który apelował do Wlenian o to żeby wzorem mieszkańców sołectw sami sprzątali swoją miejscowość i nie zawracali głowy burmistrzowi, który ma ważniejsze sprawy niż śmieci na ulicach!
 - Wleń jest dużą miejscowością i można to zorganizować okręgami wyborczymi,  mówił na sesji pan sołtys.

Wobec kwadratury koła wydaje się to jedynie sensowne i logiczne rozwiązanie. Osobiście w pełni je popieram i proponuje, żeby na każdej sesji burmistrz ogłaszał które rodziny z danego okręgu wyborczego będą odpowiedzialne za sprzątanie przydzielonych rejonów. Z góry należy założyć, że żadnych zwolnień nie będzie. Do świadczenia pracy zobowiązani będą wszyscy mieszkańcy od lat trzech do lat siedemdziesięciu pięciu. Do świadczenia prac społecznie użytecznych zobligowani zostaną również turyści. W zależności od długości pobytu będą  np. zbierali papierki, jeżeli tylko przez miasto przejeżdżają, albo pograbią trawniki jeżeli zostaną na dłużej. Tym sposobem nasza miejscowość stanie się oazą czystości i porządku!

Wszystkie wypowiedzi pochodzą z sesji  RMiG Wleń

Andrzej JaśkiewiczWjazd na rynek od strony Lwówka Śląskiego
Spacer chodnikiem wzdłuż obwodnicy jest niczym przejście przez pole minowe.
Kultowe miejsce we Wleniu - ZAKAŹNY
dzisiaj zostało posprzątane, zazwyczaj przez większą część roku wygląda tak jak na zdjęciu
Andrzej Jaśkiewicz


Komentarze
zuzia dnia kwiecień 12 2016 22:35:55
bardzo dobry pomysł ale trzeba mieszkanców zwolnić z podatku tak jak jest w bolesławcu jestem za
hihi dnia kwiecień 12 2016 23:49:14
Czemu za niemca było czysto i zielono,ciekawe czy posadzą nowe drzewa w miejscu tych ściętych
Wilma dnia kwiecień 13 2016 10:56:48
- Bardzo dokładnie posprzątaliśmy kilka ulic- mówi na sesji rady miasta Artur Zych, a jak na drugi dzień tam pojechałem to ulica była pełna śmieci!

Może należałoby się przyjrzeć, jak te śmieci są sprzątane? Ja widziałam. :) Po prostu "ekipa" zmiata wszystko z pobocza i chodnika w trawę obok, a wiatr wywiewa to z powrotem na chodnik i pobocze. I tak bez końca...
kim dnia kwiecień 13 2016 14:21:10
Wprawdzie mamy kwiecień, ale nie prima aprilis:)
? dnia kwiecień 13 2016 15:25:59
burmistrz nie ma na śmieci pomysłu? ale pomysł, żeby startować na burmistrza to miał
pytanie dnia kwiecień 13 2016 16:28:11
Panie burmistrzu kiedy zatrzyma pan tę stagnację? To już półtora roku, a zmian na lepsze nie widać
krawiec Stefania dnia kwiecień 13 2016 19:09:26
DO WLENIA PRZYJECHAŁAM 13 MARCA 1964 R;,SPRZĄTAŁA MIASTO 1 OSOBA PANI STOLICOWA [NIE WIEM CZY TO NAZWISKO CZY PRZEZWISKO]ALE W MIASTECZKU BYŁO CZYSTO[POTEM JUŻ NIGDY TAK NIE BYŁO MIMO ,ŻE SPRZĄTAJĄCYH OSÓB BYŁO DUŻO...GDYBY NIE INWALIDZTWO SCHWYCIŁA BYM ZA MIOTŁĘ
madi dnia kwiecień 13 2016 21:14:34
Gdyby każdy sprzątał "na swoim podwórku" oraz po sobie gdziekolwiek jest, nie byłoby problemu. Niestety zbyt trudne to do zrozumienia...
Wilma dnia kwiecień 13 2016 21:29:52
Gdyby każdy sprzątał "na swoim podwórku"

To nie jest żadna łaska, a obowiązek. Od dyscyplinowania (opornych -mandatami) "miasto" ma odpowiednie służby.
gdziekolwiek

A "gdziekolwiek" to jednak powinni sprzątać (skutecznie) ci, którzy za to kaskę biorą.
j23 dnia kwiecień 13 2016 21:55:46
ciagle tylko rynek sprzataja,a moze by tak podworka;placimy podatki; oplaty za smieci;wspolnoty placa za spratanie ; cos tu nie rozumie;moze, ktoś mi wytłumaczy?????&
czart dnia kwiecień 14 2016 05:56:30
Odwieczny problem nie polega na tym, że nie jest posprzątane. Odwieczny problem polega na tym, że ludzie maja nasrane w głowach i tak samo srają naokoło siebie nie bacząc na nic. Ile razy widziałem niepełnosprytnych którzy a to kiepa a to papierek a to jakiś inny śmieć bęc za siebie. Przecież śmieci to nie śnieg. Z nieba się nie biorą. Nawet koty zakopują po sobie gówna.
A dewastacja to oddzielny problem.
Płacimy podatki, więc możemy sobie rzucać papierki na ulicę? Ten kto tak myśli powinien stuknąć się porządnie w czółko... Jesteśmy kulturalni i nie chcemy żyć w syfie, dlatego nie wyrzucamy śmieci byle gdzie i dbamy o wspólne dobro. Tam gdzie nagminnie niszczą kosze postawić kamerkę pułapkę. Złapać i niech sprząta przez miesiąc ulice.
Trzeba zacząć od wychowania i reagowania.
A podwórka samemu trzeba sobie posprzątać i dbać o czystość na nich.
Tytuł artykułu powinien raczej brzmieć. WSTYD I ŻENADA. WLEŃSKIE ŚWINIE TAK BRUDZĄ, ŻE WŁADZE NIE NADĄŻAJĄ SPRZĄTAĆ.
ola dnia kwiecień 14 2016 06:55:57
Nie wiem kiedy zamiatano ulicę Jana Pawła II ale dzisiaj jadąc do pracy widzaiłem na niej porobione małe kupki z piasku. Od wczoraj pada deszcz i rozmywa wszystko, piach rozpływa się po ulicy spływa do kanalizacji. Jaka w tym logika? Może zamiast srać na mieszkańćów wlenia wystarczy, żeby odpowiedzialni za porządki zaczęli myśleć? Pewnie dzisiaj a może jutro ktoś pozbiera to co zostało z tych kup piachu, tylko, że większość nadal będzie na ulicy i znowu trzeba będzie zamiatać.
Pracownicy zmarnowali dzień na posprzątanie ulicy, która nadal jest w piachu! W Jeleniej Górze takie sytuacje wydają sie niemożliwe, natomiast we Wleniu jest to normą. W tym mieście nie będzie dobrze do póki władze nie zaczną logicznie myśleć i dbać o porządek.

Syf na ulicach, syf i gnijące resztki wokół kubłów na śmieci, brak koszy na śmieci, krzywe dziurawe chodniki, deszczówka która wraz z piachem spływa do kanalizacji, chaszcze i chwasty, które lada dzień opanują miasto, a ppomysłem rządzących na porządek jest palenie gałęzi w centrum miasta! SZOK!
Wilma dnia kwiecień 14 2016 09:02:44
Jesteśmy kulturalni i nie chcemy żyć w syfie, dlatego nie wyrzucamy śmieci byle gdzie i dbamy o wspólne dobro. Tam gdzie nagminnie niszczą kosze postawić kamerkę pułapkę. Złapać i niech sprząta przez miesiąc ulice.

Pełna zgoda. Co nie wyklucza oczekiwania na "urzędowe" sprzątanie dokładne i skuteczne. Niechlujstwo usankcjonowane działa demoralizująco na jednostkę. :)
zaciekawiony dnia kwiecień 14 2016 12:53:49
a kto miałby sprzatac zakazny?
Wilma do "zaciekawionego" dnia kwiecień 14 2016 13:40:19
Może wystarczyłoby raz i drugi pociągnąć do odpowiedzialności "użytkowników" tego miejsca? Bo, póki co, robią tam, co chcą - bezkarnie. Jakby musieli odpracować grzywnę za łamanie prawa (zanieczyszczanie miejsc publicznych - że o spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych nie wspomnę - podpada pod kodeks wykroczeń), może problem by zniknął?
Pmb dnia kwiecień 14 2016 14:16:13
Proboszcz się nie szczypie i co tydzień cały świat może przeczytać, kto jest grzecznie wymuszoną prośbą do sprzątania kościołów. Czy ktoś odmówił? Można? Można.Nie wiem czy to jest zgodne z ustawą o danych osobowych ujawnianie imion i nazwisk. Zgadzam się, że trzeba uczyć opornych na czystość. Czy burmistrz też może taką prośbę o sprzątanie na urzędowej stronie napisać? Wątpię, ale może proboszcz uliczkami wyczytać i tych z zakaźnego również, a strażnik miejski nie byłby taki czerwony, gdyby pośmigał na nóżkach. Kondycja by była i wstydu by nie przynosił.
zawias. dnia kwiecień 14 2016 16:50:17
Pani Stefania,w tamtych czasach byla inna mlodziez,dzieci,gdy starszy zwrocil uwage na zasmiecania,byla reakcja.Prosze,taraz zwrocic uwage na niewlasciwe zachowanie lub zasmiecanie,to taka wiazke sie otrzyma,ze bedzie sie zalowalo,ze zwrocono takiemu lobuzowi uwaage za zasmiecanie.A nie daj Boze,ze matka takiej pociechy bedzie w poblizu,to dopiero bedzie sie dzialo.
malec dnia kwiecień 14 2016 21:40:28
śmieci śmieciami, ale piachu po każdej zimie nikt z kieszeni nie wysypuje na ulice, kurzu i liści też nie, zamiatanie na kupki, żeby potem deszcz i wiatr znowu rozsypał i zwalać na mieszkańców, że brudno ? ci, którzy sprzątają szanują swoją pracę, dbają, żeby im starczyła na długo, ale ktoś kto powinien ich nadzorować, nie szanuje ani swojej pracy ani nas mieszkańców, ten kurz wdychamy (nie licząc smogu) i niszczymy sobie płuca i oskrzela, a burmistrz może jakąś ankietę sobie przed wyborami zrobi, czego oczekują mieszkańcy, bo chodzenie jak widać nic nie dało do myślenia
walizki same mi sie pakują dnia kwiecień 16 2016 00:12:48
Dzisiaj rano obudziły mnie odgłosy z szafy. okazało się, że to moje ubrania same pakują się do walizki. Znalazłem też bilet w jedna strone, gdzieś daleko stąd.
To miasto umiera. Same podatki, nakazy, zakazy i jeszcze miałbym społecznie (pod przymusem) sprzątać za kogoś? Śmiech na sali.
Poniekąd rozumiem ludzi, którzy śmiecą - dlaczego? Bo żeby we Wleniu wyrzucić papierek do kosza to czasem trzeba przejść połowe miasta. Śmietniki są niszczone? A jaki to problem zainstalować jeszcze kilka kamer i wyśledzić wandali? Zainstalowano dwie kamery i wleń sie szczyci, że miasto monitorowane.
czart dnia kwiecień 17 2016 12:35:22
Oj ja też ostatnio miałem wielki problem. Zjadłem cukierka i musiałem nieść papierek w kieszeni aż do domu... Myślałem, że umrę ze zmęczenia... Oazy jak na lekarstwo żadnej po drodze nie było, ani napić ani zjeść ani kosza żeby pozbyć się niebotycznego ciężaru. Ale dałem radę. DONIOSŁEM PAPIEREK DO DOMU. Nie wszystkim się jednak udaje taki bohaterski wyczyn. Po drodze minąłem wiele ciał ludzi o mniejszej tężyźnie fizycznej.
Doprawdy. To, że nie ma akurat kosza w miejscu gdzie chcemy wyrzucić papierek czy cokolwiek w pełni usprawiedliwia nas do zostawiania po sobie syfu... Tak samo jak wyrzucanie kiepów, czy opakowań z samochodów...
Nick dnia kwiecień 17 2016 14:16:51
Ido lasu tez nie chodzcie ,bo stamtad z papierkiem Was przyniosą, bo to taki cieżar
malec dnia kwiecień 19 2016 21:56:50
myślę, że nawet gdyby nikt we Wleniu papierka nie rzucił żadnego na ulicę, to i tak ulice byłyby brudne, piasku czy kurzu i pyłu jest tutaj pełno, raz przed wyborami były już burmistrz rzucił na ulice oczyszczarkę, która jeździła i robiła porządek, szkoda, że wybory są tak rzadko, może częściej byśmy ją na ulicach widzieli. Bo o myciu ulic to można tylko pomarzyć
Dodaj komentarz
Nick:4 + 4:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaPuchar Tymbarku 2014


j2368 weeks
Administrator336 weeks
tender336 weeks
jasiek337 weeks
admin337 weeks
gisia339 weeks
jordan339 weeks
enisia339 weeks
lekul340 weeks
Maskonp340 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12127675 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.