wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Czy dojdzie do katastrofy ekologicznej?
OkolicaZaporę w Pilchowicach trapi plaga awarii.

Zaledwie miesiąc temu, z powodu awarii napędu zasuwy zapory znacznie obniżono poziom wody w jeziorze. Wówczas jak relacjonowali wędkarze zaledwie w przeciągu dwóch godzin woda opadła aż o pół metra. Panująca od kilku tygodni susza sprawiła, że z powodu niewielkiego dopływu średnio około 2 m3/s stan wody utrzymał się na bardzo niskim, niemal nie zmienionym od kilku tygodni poziomie.

Przy tej rekordowo małej rezerwie jak utrzymuje Zbigniew Sasin, Dyrektor Departamentu Wytwarzania, TAURON Ekoenergia spółka z o.o.  doszło do kolejnej awarii i zrzutu wody jednym z upustów dennych.

- Ze względu na awarie turbozespołu nr 6, którego praca, w przypadku niskich dopływów,  zapewniała odpływ wody ze stopnia piętrzącego Pilchowice I otwarto częściowo jeden z dwóch upustów dennych. Dzięki tym działaniom zachowany został przepływ w korycie rzeki zgodnie z pozwoleniem wodno – prawnym. Powstała sytuacja nie zagraża środowisku naturalnemu.

Większych problemów nie widzi również pani Leokadia Mazur z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu

- Otrzymaliśmy zgłoszenie od spółki Tauron. Tam jest sytuacja taka, że z powodu suszy wyłączone zostały turbozespoły na elektrowni Pilchowice I, jeszcze jeden pracował, ale też uległ już awarii i doszło do przepływu upustem dennym, żeby zapewnić biologiczny przepływ wody w rzece poniżej zapory w Pilchowicach.
Skutek jest taki, że przez, jak to określiła pani Inspektor - jakiś moment - popłynęła zanieczyszczona woda. Inspektorzy WIOŚ-u byli na miejscu, przeprowadzili badania i jak uspokaja  pani Mazur – nic złego tam się nie dzieje, nie ma żadnego zagrożenia.


Zupełnie inny pogląd na to co dzieje się na rzece mają wędkarze.
- Jest bardzo ciepło w wodzie jest niewielka ilość tlenu, wypływ zamulonej wody upustem dennym może spowodować masowe śnięcie ryb w biegu Bobru poniżej zapory i zanik życia biologicznego.
Z rzeki utrzymuje się kilka gospodarstw agroturystycznych. Jak będzie martwa nikt tutaj nie przyjedzie.


Jeszcze bardziej emocjonalnie reagują okoliczni mieszkańcy - Na nasza ukochaną Dolinę Rzeki Bóbr leżącą na obszarze NATURA 2000, został dzisiaj wydany wyrok !!!! –  możemy przeczytać  na facebookowym profilu mieszkanki Pilchowic, która dość jednoznacznie wskazuje przyczyny zaistniałej sytuacji jak i jej winowajców. - Zapraszamy nad rzekę Bóbr smród i prawie niebieska woda CHCE MI SIĘ PŁAKAĆ JAK NA TO PATRZĘ – pisze na zakończenie postu zrozpaczona.

Około godziny 20 w piątek wypływ wody nadal odbywał się upustem dennym, a całą dolinę wypełniał trudny do wytrzymania fetor. OBEJRZYJ WIDEOANDRZEJ JAŚKIEWICZ - WLENINFO.PL
MAREK DRAL - LWÓWECKI.INFO
 

Komentarze
światowy dnia sierpień 07 2015 22:38:35
Ludzie są tak ograniczeni, że ręce opadają. Przecież ludzie z Taurona, wiedzą co robią i wiedzą jak zarządzać takim obiektem i skoro podjęto takie działania tzn., że są one uzasadnione w jakiś tam sposób. Powinni tam wyłączyć wszystkie turbozespoły, tak, żeby nie było prądu przez kilka dni, ciekawe gdzie byscie wtedy narzekali.
matteo dnia sierpień 07 2015 23:38:39
Wiedza co robią... A może poprostu tak mówią żeby stołków nie stracić? Idę w zakład ze jezeli tv by się tym zainteresowało to by wyszły nieprawidłowości. No i ta woda, która śmierdzi. W rzece jest bardzo dużo glonów i fakt Malo powietrza. Jak maja tu żyć zwierzęta wodne? To co robi zarząd zapory jest śmieszne według mnie. Jezeli kogoś poglądy obrażam to przepraszam, mogę stanowisko jest takie.
IBIZ51 dnia sierpień 08 2015 06:11:12
LUDZIE OBUDŻCIE SIĘ !!!! MORDUJĄ WAM RZEKĘ
czart dnia sierpień 08 2015 08:29:26
Pierwszy rok od wielu lat kiedy zaczyna być duże zainteresowanie kajakami i pontonami...
I na dzień dobry turystów wita śmierdząca rzeka...
Zapewne wrócą tu "niebawem" ściągając rodziny i znajomych...
Normalnie prawdziwy "upust denny".
KRAWIEC STEFANIA dnia sierpień 08 2015 13:02:11
mieszkam we wLENIU ponad 50 lat ,ale takiej niskiej widy w rzece nigdy nie było.Woda zalewała kilkakrotnie naszą gminę ,miasteczko talewa nas o były bardzo trudne chwile ,teraz ''zalewana'' słonko i też trudno nam wytrzymać.ALE DZIELNI WLENIANIE WSZYSTKO WYTRZYMAJĄ ... ONI W SOBIE WIARĘ I NADZIEJĘ MAJĄ..................
strzelec dnia sierpień 08 2015 18:48:44
co tam raki ,co tam ryby ,woda brudna poplynie dalej .prawda?
wczoraj dnia sierpień 09 2015 13:38:36
100 lat temu powstała zapora co hamuje wszystkie ścieki i tak sto lat zbierała, zbierała aby w 2015 w czasie suszy oddać 100 % tego co uzbierała. A jak CELWISKOZA syf do Bobru wrzucała to nie było katastrofy ekologicznej. Jakoś o zanieczyszczeniu zapory na wleninfo pisano już nie raz i kto jest winny my sami.
mona dnia sierpień 10 2015 21:36:59
dzisiaj Bóbr wyglądał jak ściek, tak nie powinna wyglądać rzeka
&? dnia sierpień 11 2015 12:47:36
KOMENTARZE PISANE ITD ITD ... .
ADMINISTRATOR
Dodaj komentarz
Nick:1 + 4:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Mounier
Mounier
Z Napoleonem w tle.


j2369 weeks
Administrator337 weeks
tender337 weeks
jasiek338 weeks
admin339 weeks
gisia340 weeks
jordan341 weeks
enisia341 weeks
lekul341 weeks
Maskonp341 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12138488 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.