wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Zarządzanie obszarem chronionym – doświadczenia użyteczne dla innych organizacji.
Okolica
Zarządzanie obszarem chronionym – doświadczenia użyteczne dla innych organizacji.

Gmina Wleń jest terytorialnie powiązana z Parkiem Krajobrazowym Doliny Bobru. W niedalekiej odległości leży Karkonoski Park Narodowy i szereg innych obszarowych form ochrony przyrody. Sprawia to, że dla samorządu, lokalnych mieszkańców i przedsiębiorców jednostki te stanowią naturalny element otoczenia.  Czy mogą zatem stanowić wartość w zakresie wymiany doświadczeń z zakresu zarządzania?  


Obszarowe formy ochrony przyrody kojarzone są zarówno z unikatową przyrodą jak i ograniczeniami w wykorzystaniu przestrzeni i wiążącymi się z tym problemami dla lokalnej społeczności. Pośrednio kreowany przez ustawodawcę model zarządzania obszarową formą ochrony przyrody z własnym zarządem ulega w ostatnich intensywnym przemianom – zdecydowanie w stronę organizacji otwartej na otoczenie. Przykładem są chociażby zmiany w zakresie funkcjonowania parków narodowych – od dyrektora parku nie wymaga się już wykształcenia o charakterze przyrodniczym. Gwarancji poprawnego funkcjonowania obszaru chronionego nie upatruje się zatem tylko w wiedzy z zakresu biologii, geografii, geologii, leśnictwa, ochrony środowiska, czy rolnictwa. Podobnie zmiana formy organizacyjno prawnej parków narodowych – z jednostki budżetowej na państwową osobę prawną – wskazuje na modyfikację w opisywanym zakresie. Otwiera to drogę dla menedżerów w ochronie przyrody i z pewnością nie pozostanie bez wpływu na kontakty z innymi podmiotami m.in. gminami.  


Istnieje wiele typów podmiotów funkcjonujących na rynku, różniących się między sobą m.in. formą organizacyjno-prawną, celem i zasięgiem działania, wielkością, źródłami finansowania działalności a także rolą jaką pełnią w gospodarce lokalnej, regionalnej czy narodowej. Są tak różnorodne, że wskazanie łączącej je wartości wydaje się niemożliwe. Globalny kryzys ekologiczny i jego konsekwencje sprawiają, że dla ogółu ww. obowiązująca stała się zasada równoważenia procesów rozwoju. W tym momencie doświadczenia płynące z zarządzania podmiotami od lat kreującymi własny rozwój przy przyjęciu zasady poszanowania wartości środowiska wydają się warte uwagi.

Ochrona przyrody ściśle związana jest z przestrzenią. Dobro to ma charakter ograniczony, stąd konkurowanie o przestrzeń stale się nasila coraz mocniej wskazując na konieczność rozważnego zarządzania. Organy i instytucje zaangażowane w proces zarządzania ochroną przyrody są dość różnorodne – można je uporządkować wyodrębniając następujące grupy:
  • organy administracji publicznej (do tej grupy zalicza się: ministra środowiska, generalnego dyrektora ochrony środowiska oraz dyrektorów regionalnych, wojewodów, starostów, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz dyrektorów parków narodowych)
  • urzędy,
  • instytucje.
W odniesieniu do przestrzeni podstawową jednostką nią gospodarującą jest gmina. Gmina ma stały kontakt z przedstawicielami obszarowych form ochrony przyrody zlokalizowanych w jej granicach administracyjnych. Wynika to zarówno z obowiązujących przepisów jak i terytorialnej bliskości, a wręcz terytorialnej jedności, bo przecież obszary chronione nie są wyłączane z granic gmin, lecz nadal w nich podostają. 


Aby określić środowisko pracy, zakres zadań i pól aktywności menedżera obszarowej formy ochrony z własnym zarządem, a co za tym idzie zakres doświadczeń jakie można wymieniać, wyodrębniono podstawowe filary na jakich opiera się funkcjonowanie tych organizacji. Dla obszaru chronionego istotne są:  przestrzeń i jej komponenty, wiedza i doświadczenie pracowników oraz finanse niezbędne realizacji działań. 

Przestrzeń postrzegana jest w dwóch wariantach: atrakcyjnego turystycznie obszaru oraz unikatowego ekosystemu – konflikt przestrzenny jest w powyższej sytuacji bardzo prawdopodobny. Turystyka masowa wiąże się z antropopresją zagrażającą ekosystemom. Jej ewolucja w kierunku turystyki zrównoważonej jest trudna i czasochłonna – wymaga nie tylko zmiany oferty kierowanej do odbiorów, ale i zmiany potrzeb tychże odbiorców i ich zachowania. Jakkolwiek obszary chronione mają znaczną możliwość – poprzez prowadzone działania edukacyjne oraz współpracę z samorządami – bezpośredniego wpływu na społeczności lokalne, tak do zmian ogólnonarodowej świadomości ekologicznej ich działalność nie wystarczy.

Kreowanie idei zrównoważonej turystyki wymaga prac nie tylko na szczeblu lokalnym, ale i regionalnym oraz centralnym. Osobną kwestią jest czas potrzebny na wystąpienie zmian w mentalności ludzi – skutków edukacji ekologicznej, ewolucji potrzeb, stylu życia nie wywołuje się natychmiast.    

Atrakcyjność ekosystemów chronionych sprawia również, że przestrzeń ta może stanowić inspirację dla marketingu terytorialnego opartego o wartości przyrodnicze. Menedżer obszaru chronionego pełni wówczas rolę partnera budującego wspólny wizerunek regionu.   Przestrzeń to także zaangażowani w nią ludzie. Ludzie stanowiący otoczenie obszaru chronionego są w zasadzie grupą nieograniczoną. Są to zarówno lokalni mieszkańcy, inwestorzy prowadzący działalność przy wykorzystaniu (często pośrednim) zasobów przestrzeni chronionej, turyści, naukowcy prowadzący tamże badania, ale i osoby które nigdy na danym terenie nie były. Ostatnia grupa może wydać się kontrowersyjna – niemniej jednak obszary chronione są zależne od całego społeczeństwa, które poprzez m.in. korzystanie z prawa wyborczego ma wpływ na kształtowanie się warunków działania obszarowych form ochrony przyrody.


Wszystko to wymaga od menedżera obszarowych form ochrony przyrody częstych kontaktów z wieloma podmiotami – podejmowania kampanii informacyjnych, prowadzenia konsultacji społecznych, współpracy ze środowiskiem naukowym, samorządami i administracją centralną a także kontaktów z mediami. Może się zatem stać przyczynkiem wymiany doświadczeń między ww. grupami.

Analiza drugiego z wyodrębnionych zasobów – wiedzy i doświadczenia pracowników – wskazuje, że posiadają oni kompetencje pozwalające profesjonalnie oceniać stan ekosystemu, skutki antropopresji i konieczność kształtowania środowiska. Jednoznacznie skłania to do utrzymywania niskiej fluktuacji zatrudnienia, dbania o właściwe kontakty interpersonalne oraz stałe podnoszenie wiedzy pracowników. W pewnym sensie stanowi to urzeczywistnienie polityki kadrowej właściwej dla modelu zrównoważonego biznesu.

Charakterystykę ostatniego z zasobów – finansów – należy rozpocząć od zaznaczenia. że dla obszaru chronionego najcenniejszym majątkiem jest jego przyroda. Niemniej jednak w kategoriach ekonomicznych istotniejsze są przychody oraz koszty. Źródłem ważnych doświadczeń są procesy prowadzące do pozyskiwania środków na finansowanie działalności z różnych źródeł np. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, funduszy wojewódzkich, czy programów unijnych.

Uzyskane we wszystkich ww. filarach doświadczenia wydają się być użyteczne dla innych podmiotów i to z korzyścią dla obu stron. Potrzeba jedynie dialogu i chęci współpracy.

tekst:
dr  Alina Kulczyk – Dynowska, dr Katarzyna Przybyła, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
fot. Marek Dral
Komentarze
Zagadka dnia lipiec 26 2015 04:14:25
Hę?
Taki-tam dnia lipiec 26 2015 10:36:56
Na koniec tego opracowania czytamy-Uzyskane doswiadczenia wydają się być użyteczne i to dla obu stron.Potrzeba jedynie dialogu i chęci współpracy. ..................Prawda jest inna-To ta sama kategoria ludzi ustanawiając ograniczenia dla samorzadu terytotialnego w sprawie zagospodarowywania SWOJEGO terytorium nie ustanowiło finansowego wsparcia rekompensującego to ograniczenie.SKUTKI DZIAŁAŃ TYCH LUDZI ODCZUWAMY WSZYSCY.
czarnyroman dnia lipiec 28 2015 07:52:23
Bo ludzie na terenach chronionych, nie są chronieni. Są za to bezrobotni.
Dodaj komentarz
Nick:2 + 4:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla WleniaWKS - Miłków


j2374 weeks
Administrator342 weeks
tender343 weeks
jasiek343 weeks
admin344 weeks
gisia345 weeks
jordan346 weeks
enisia346 weeks
lekul346 weeks
Maskonp346 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12219990 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.