wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego w Pilchowicach.
OkolicaW sobotę, 9 maja, punktualnie o godzinie 11-stej, uroczystym podniesieniem bandery i wybiciem pierwszych „szklanek”, otwarto sezon żeglarski na zalewie w Pilchowicach. W uroczystości udział wzięło kilkadziesiąt osób, członków i przyjaciół Stowarzyszenia Klubu Żeglarskiego „Horyzont”.
 
Marek Dral - Lwówecki.info
- Kiedy powstał Klub Żeglarski Horyzont?

Zbigniew Rzeszutek - Komandor SKŻ „Horyzont”
- Jeżeli mówimy o Klubie Żeglarskim „Horyzont”, to trzeba cofnąć się trochę wstecz, ponieważ to co w tej chwili tu jest w tym miejscu jest pokłosiem klubu zakładowego w SIMECIE, który formalnie powstał w `80 roku, zakończył swoją działalność w 2006 roku a w 2008 roku powołaliśmy Stowarzyszenie Klub Żeglarski „Horyzont”. Na bazie tej kadry i tych żeglarzy, którzy funkcjonowali w SIMECIE, aczkolwiek muszę powiedzieć, że nie był to wyłącznie klub zakładowy zamknięty, ale to był klub otwarty i wielu ludzi spoza SIMETU funkcjonowało w tym nowym klubie.


 
SKŻ „Horyzont” w Pilchowicach nad zalewem rozpoczął swoją działalność 30 października 2008 roku. Wówczas był to niemal dziewiczy teren. Stromy brzeg poniżej dworca kolejowego w Pilchowicach, brak jakiejkolwiek infrastruktury, były tylko marzenia i zapał. Jak widać po tych kilku latach marzenia są po to aby je realizować. I w tym przypadku tak się stało. Dzisiaj przystań nabrała kształtu. Jest tu miejsce do cumowania żaglówek, łódek, kajaków i rowerów wodnych, jest pomost widokowy, jest miejsce do odpoczynku i podziwiania wspaniałych widoków.

Marek Dral - Lwówecki.info
- Jesteśmy w wyjątkowym miejscu, zapora pilchowicka, pogórze izerskie, w tle mamy Śnieżkę, Karkonosze i tutaj w tym miejscu mówimy o żaglach.

Zbigniew Rzeszutek - Komandor SKŻ „Horyzont”
- Tak, to prawda. Takich miejsc w Polsce nie jest dużo, nad Czorsztynem i jeszcze kilka, natomiast to jest szczególne, bo jest nasze. Ja osobiście z Pilchowicami jestem zżyty od wielu lat, aczkolwiek pochodzę z Jeleniej Góry to młodość tu spędzałem bardzo często.
Pilchowice są bardzo urocze, ale niestety bardzo brudne i to jest chyba mankament tego miejsca i powiem tak szczerze, że kto przyczyni się do opanowania tych nieczystości tu na Pilchowicach, powinno mu się postawić pomnik. Przez 60 lat nikt nie potrafił tego zrobić.
Oczywiście różne są tego przyczyny, ale jedną upatruję w jednej rzeczy – braku spójnego działania.


Marek Dral - Lwówecki.info
- Co możemy w tej chwili robić w Pilchowicach, po co tutaj przyjechać, po co odwiedzić tę przystań?

Zbigniew Rzeszutek - Komandor SKŻ „Horyzont”
- Przede wszystkim warto przyjechać dla samego miejsca i widoków, które z tego miejsca są widoczne i są…, aż człowiek chłonie tę panoramę, tę przestrzeń. Tam powyżej przystani jest dworzec, na który przyjeżdża wiele osób i godzinami patrzy się przez jezioro na ośnieżone Karkonosze i zieleń wokół.


Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć młodych adeptów żeglarstwa, dzieci z miejscowych szkół podstawowych, pod opieką pani Marty Sawko-Wachowicz, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej we Wleniu, filia w Pilchowicach.
 

 
- Szkółka żeglarska „Horyzont” funkcjonuje już od bodajże trzech lat, albo czterech, a jeżeli chodzi o Pilchowice dopiero jest od dwóch lat – mówi pani Marta - Do szkółki uczęszczają dzieci ze szkoły z Wlenia, z Pilchowic, w tym roku również z Czernicy, a także z Wojciechowa, również z Jeleniej Góry jako dzieci członków Klubu. Szkółka liczy na dzień dzisiejszy 13 dzieci, większość dzieci są to dzieci z naszej gminy (Wleń).
Działalność prowadzimy różną, bo zajmujemy się i ekologią i nauką pływania i żeglowania i spotykamy się w szkole w Pilchowicach w niedzielę o godzinie 9:30, wtedy są zajęcia teoretyczne, a następnie jeżeli się rozpoczyna sezon żeglarski, tak jak dzisiaj, zaczynamy z dziećmi wychodzić nad wodę.
Dzieci są pod opieką pana Piotra Wawrzyniaka, który tutaj jest instruktorem, a ja zajmuję się taką opieką na potrzeby z dziećmi szkolnymi, czyli dowożeniem dzieci, poszukiwaniem sponsorów i czuwam nad ich bezpieczeństwem
– dodaje pani Marta Sawko-Wachowicz.

Sezon w Pilchowicach rozpoczęty, żagle postawione, kajaki i rowery wodne czekają na gości spragnionych ciszy i spokoju, relaksu nad wodą w otoczeniu przyrody, z przepięknymi widokami na ośnieżone jeszcze Karkonosze.
OBEJRZYJ RELACJĘ WIDEO ORAZ WYPOWIEDZ PANI MARTY SAWKO -WACHOWICZ.Ze swojej strony zapraszamy Państwa do Pilchowic.

Marek Dral, Lwówecki.info
Andrzej Jaśkiewicz, Wleninfo.pl


 Więcej o Pilchowicach i atrakcjach okolicy na stronie www.wlen.org.pl

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Nick:1 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

PRZEJŚCIE ŚCIEŻKĄ ŚW. JADWIGI
PRZEJŚCIE ŚCIEŻKĄ ŚW. JADWIGI
PRZEJŚCIE ŚCIEŻKĄ ŚW. JADWIGI


j2368 weeks
Administrator336 weeks
tender336 weeks
jasiek337 weeks
admin337 weeks
gisia339 weeks
jordan339 weeks
enisia340 weeks
lekul340 weeks
Maskonp340 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12128500 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.