wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
WLEŃSKA MASAKRA PIŁĄ MECHANICZNĄ!
FelietonWraz z początkiem wiosny postanowiono zadbać we Wleniu o zieleń. Ale jak to we Wleniu, burmistrz, żeby nie odstawać zbytnio od swojego poprzednika, najwyraźniej podjął decyzję nie ruszając się zza biurka o przycięciu krzewów rosnących w północnej części rynku. Krzewy rosły sobie od blisko trzydziestu lat, zbytnio nie absorbując sobą naszego poprzedniego włodarza. Ale nowy wypatrzył przez okna urzędu, że krzewy zaczęły sobie śmiało poczynać i wystają już poza obręb kamiennego murka, którego miały się trzymać. Może czując z ich strony zagrożenie, w końcu rozrastały się również w kierunku odnowionego ratusza, niewiele myśląc podjął decyzję o ich przycięciu.

 Podjęcie decyzji o zleceniu takiej pracy wielbicielowi kultowego już filmu „Teksańska masakra piłą mechaniczną” nie mogło skończyć się dobrze. Formy, jakie usilnie próbował, za pomocą piły nadać jałowcom, każą przepuszczać, że jest również zagorzałym wielbicielem kubizmu i na nic mu wiedza o tym, jak wyglądają systematyczne tzw. cięcia odmładzające w celu zachowania naturalnego pokroju i kształtu krzewów. Okazało się jednak, że ta prymitywna przycinka to być może tylko wstęp do całkowitego wykarczowania tych krzewów.


Na ostatniej sesji z wnioskiem o usunięcie krzewów wystąpiła radna p. Zofia Bielat, argumentując, że mieszkańcy załatwiają w tym miejscu swoje potrzeby fizjologiczne. Ale czy winne są temu krzewy? Przez kilkadziesiąt lat w ratuszu mieściła się toaleta publiczna i komu to przeszkadzało? W budżecie nie ma pieniędzy na wiele „potrzebniejszych” rzeczy, a toaleta pewnie nie jest wg decydentów wleńskich najważniejszą pierwszą potrzebą. Tylko jak w XXI wieku, wytłumaczyć to turystom szukającym toalety we Wleniu ?


Na pytanie dotyczące dalszego „być albo nie być" krzewów iglastych na rynku, burmistrz swoją decyzję uzależnia od wyników konkursu na koncepcję zagospodarowania terenu przestrzeni publicznej ogłoszonego dla studentów. Może wówczas zniknie ta czarna folia z rynku, która pozostała jedynym efektem projektu Partnerstwa Lokalnego. Nie na takie efekty działań w Partnerstwie czekaliśmy jako mieszkańcy.

Nasze miasteczko nie jest jakieś wyjątkowe czy oryginalne, podobnych miejsc jest dużo w Polsce. Jednak wiele z nich miało więcej szczęścia i wykorzystując środki unijne przeszły gruntowne rewitalizacje, nie ograniczające się tylko do poprawy wyglądu elewacji kilku kamienic. Wydano w nich miliony złotych na przebudowę i modernizację rynków. Mogą się pochwalić fontannami, których nie mieli i ciekawie zaprojektowaną zielenią miejską.
We Wleniu nie musimy wydawać pieniędzy na to, co ich tak drogo kosztowało. Nie tylko dlatego, że po te pieniądze nikt z poprzedniej władzy nie sięgnął, ale dlatego, że już mamy i fontannę, którą otrzymaliśmy w spadku po poprzednich mieszkańcach i wytyczone optymalnie miejsca na zieleń w rynku. Trzeba tylko odpowiednio zadbać o to dobro, które już posiadamy i go nie zmarnować.

Kończąc chciałabym złożyć życzenia zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych dla wszystkich Mieszkańców Wlenia i Powiatu Lwóweckiego, bo o pogodzie nie ma co nawet mówić :)


Małgorzata Jodko-Narkiewicz

OPINIA SPECJALISTY
NA TEMAT "PRZYCINKI" KRZEWÓW

Według mnie to jest jałowiec sabiński, ale nawet jeśli się mylę, to nie ma to wielkiego znaczenia, zasady są takie same dla większości roślin iglastych. Generalnie iglaste źle znoszą cięcie (oprócz cisa), dlatego tnie się tylko tegoroczne, najwyżej ubiegłoroczne przyrosty - czyli mówiąc  prościej  młode końcówki gałązek. Wtedy wyrastają z nich nowe zielone. A cięcie starych pędów powoduje, że tam się już nic nie zazieleni. Tak samo jest na przykład z tujami - przycina się żywopłoty z tui, ale żeby były ładne trzeba to robić systematycznie 2 razy w roku i przycinać troszkę. Jak się zaniedba to efekt jest podobny jak tutaj.
Jeżeli trzeba jednak wykonać tzw. cięcie odmładzające, aby zachować naturalny pokrój i estetyczny wygląd, powinno się wycinać całe najstarsze pędy (maksymalnie 30%).
I ja bym osobiście tak zrobiła - wycięła bym część całych gałęzi, tych które najbardziej "wystawały" na chodnik ( bo to jak sądzę najbardziej komuś przeszkadzało). Ewentualnie w przyszłym roku  znów część starych gałęzi. W ten sposób zachował by się też naturalny kształt tych krzewów.
Teraz to wygląda, jakby ktoś chciał zrobić z tego żywopłot formowany :) To się raczej nie uda, obawiam się, że w tych miejscach gdzie widać brązowe przycięte gałęzie (dołem) już się nie zazieleni. No i nie wygląda szczególnie estetycznie...


KRYSTYNA MALINOWSKA

ZAGOSPODAROWANIE TERENÓW ZIELONYCH
                      IPOMEA
          GRYFÓW    UBOCZE 189
Komentarze
Wilma dnia kwiecień 03 2015 15:14:01
No to się wreszcie i krzewy doczekały! ;)
Do tej pory "opitalano" do gołego pnia tylko drzewa. Wiele z nich tego nie przeżyło, a pozostałe tak potraktowane przypominają o kanonach piękna ze słusznie minionej epoki. Taki jakiś radziecki standard estetyczny tu obowiązuje widocznie...
Pytanie do Radnej Bielat dnia kwiecień 03 2015 15:38:28
Pani radna, a kto tam sika? Widziała Pani? Zgłosiła Pani straży miejskiej? A może zamknąć cały rynek?
Ciarki przechodzą dnia kwiecień 03 2015 15:48:27
A co będzie jak Radna Bielat złoży wniosek żeby chłopom poucinali? co by po krzakach nie sikali?
heh... dnia kwiecień 03 2015 16:10:52
Jałowce jałowcami ale przecież ten kwadracik wygląda tragicznie nawet bez tego rżnięcia. A sikają tam "Panowie" z pod sklepu. A oprócz tego ląduje tam kupa śmieci. Może autorka jest fanką puszczy ale nie ma to nic wspólnego ze schludną zielenią.
Doktor z Nadwagą dnia kwiecień 03 2015 16:19:23
...W budżecie nie ma pieniędzy na wiele rpotrzebniejszychr1; rzeczy, a toaleta pewnie nie jest wg decydentów wleńskich najważniejszą pierwszą potrzebą. Tylko jak w XXI wieku, wytłumaczyć to turystom szukającym toalety we Wleniu ?...
Ekwilibrystyczna woltyżerka myślowa. Zeby od zabiegu botanicznego przycięcia krzewów tok myślowy przenieść na ekskrementy?:) Fakt, szalet miejski jest potrzebny, ale przecież nikt z przyjezdnych raczej nie załatwia w tym miejscu swoich potrzeb, a i miejscowi koneserzy win innej jakości również załatwiają te sprawy gdzie indziej. Reasumując: brak logicznej spójności w tym "wynurzeniu". Jak dla polonisty - dwa na szynach:).
Rajd Bobrowy 2015 dnia kwiecień 03 2015 18:12:25
Rajd Bobrowy 2015
Bieżąca Edycja
Termin jak zwykle zbiega się z nocą kupały. W tym roku będzie to 19-21 czerwca.
Miejscem tradycyjnie już będzie teren Schroniska Młodzieżowego w Łupkach koło Wlenia.
W tym roku rMotocyklowy Rajd Bobrowyr1; zbiega się z organizacją Jarmarku Średniowiecznego w gminie Wleń.
Urozmaici to na pewno czas i zwiększy ilość atrakcji. Jednocześnie prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się uliczkami miasta Wleń.
mam pomysł.. dnia kwiecień 03 2015 18:54:32
proponuje wyciac dziurę wewnątrz tych krzewów i tam załatwiac swoje potrzeby.
Ale poważenie krzew juz dawno trzeba było pielęgnować i co roku wycinać tam parę gałęzi..

Teraz moim zdaniem jest całkiem do usunięcia..
Sorry ale artykuł.. napisała osoba która chyba nawet ogródka koło domu nie ma... ALE poczucie współwłasności i partycypacji....
łał...
zero logiki , zero praktyki i wiedzy w temacie ...
do wilma.. dnia kwiecień 03 2015 19:08:02
krzewy usunięto .. bo jak ktoś się potknie.. to zaraz wrzeszczy ze trzeba mu płacić.....
poczucie piekna... no cóż ... de gustibus non est disputandum.... jesli lubi Pani radziecki standard to należy współczuć...
zawiedziony dnia kwiecień 03 2015 19:32:33
Ot problem i gdzie teraz bedziemy się odlewać?
super dnia kwiecień 03 2015 21:14:32
zawiedziony słusznie podsumował.... problem..
wesołych świąt
wlenianin. dnia kwiecień 04 2015 09:28:48
I bardzo dobrze,ze wycieli,ja bym je wycial calkowicie i zasadzil tulipany,(bylo by pieknie).Brawo Panie Burmistrzu.
marzyciel dnia kwiecień 04 2015 10:18:36
Ach! jak było by pięknie! Wyciąc wszystko co wyrosło wyżej kolan! I krzewy i drzewa! Wszystko! a potem wyłożyć super nowoczesną czarną folią! Brawo Panie Burmistrzu! Tulipany też czarne posadzić, pięknie będą się prezentowały na tle czarnej, brudnej, zarzuconej petami foli!
Ach jak będzie pięknie.
kontrowersyjny temat... dnia kwiecień 04 2015 16:11:12
jaja sobie robicie...
brawo podoba mi sie ta przycinka..
wyciął bym dwa razy wiecej...
opinia specjalisty powyżej to jakaś kpina.. pewnie nie widział krzewu...przed...strzyżeniem
Pani Autorko!!! Pani zajmie sie poważanymi sprawami ..
sugeruje zakup sekatora ... i samodzielną pielęgnację..
? dnia kwiecień 04 2015 21:13:42
krzewy krzewami, ale czy burmistrz nie mógł sprawdzić jak posprzątali po tej robocie? Mamy Święta a na rynku syf po tym zostawili, ale z płakowic nie widać
Irys dnia kwiecień 04 2015 21:58:05
Mam takie pytanie czy Wam mozna dogodzic
my na wsi sami sprzątamy dnia kwiecień 05 2015 09:26:39
my na wsi sami sprzątamy wiec i wy mozecie przed domami mieszczuchy
mix dnia kwiecień 05 2015 12:03:51
a za co burmistrz bierze niezły hajs?
%^% dnia kwiecień 05 2015 16:34:48
na formowanie to już chyba za późno hahahaha
wyciąc te krzewy całkiem dnia kwiecień 06 2015 09:47:46
przynajmniej ładnie by wyglądało ..
gdzie dopuścić zeby taki olbrzym tam tyle lat rósł....
Wilma do "do wilma" dnia kwiecień 06 2015 21:27:27
jesli lubi Pani radziecki standard to należy współczuć...
A to ja te wleńskie drzewa bezmyślnie z gałęzi ogołacam? :) Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
bo jak ktoś się potknie.. to zaraz wrzeszczy ze trzeba mu płacić.....

Zależy na czym się potknie. Bo jeśli na czyimś niedbalstwie, to słusznie wrzeszczy. :)
kibic dnia kwiecień 07 2015 07:31:51
zamist tych krzaków powinien być parking
do kibica dnia kwiecień 07 2015 12:51:33
a dlaczego nie basen?
kibic dnia kwiecień 08 2015 10:13:01
basen na miejscu ratusza,a we wleniu sołtys
i dnia kwiecień 08 2015 19:03:09
tak by mogło zostać !
Dodaj komentarz
Nick:5 + 1:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

WIECZÓR TRZECH KRÓLI
WIECZÓR TRZECH KRÓLI
WIECZÓR TRZECH KRÓLI


j2369 weeks
Administrator337 weeks
tender337 weeks
jasiek338 weeks
admin338 weeks
gisia339 weeks
jordan340 weeks
enisia340 weeks
lekul340 weeks
Maskonp341 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12135266 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.