wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Drugie życie starych fotografii.
Artykuły historyczneGdy jakiś czas  temu na wleninfo opublikowałem kilka zdjęć przedwojennego Wlenia (Lähn),  wydawał się, że młody chłopak i dziewczyna z fotografii  na zawsze pozostaną anonimowi. Jednak życie czasami płata figle. Po siedemdziesięciu latach od ich wykonania, zdjęcia  i związane z nimi historie powtórnie ożyły.

W styczniu 2014 roku pani Doris Baumert zbierając materiały na wystawę poświęconą jubileuszowi 800-lecia odwiedziła w Niemczech panią Kolbe. Pani Kolbe urodziła się we Wrocławiu (Breslau). Ale wyszła za mąż za mieszkańca Lähn i tu się przeprowadziła.
 
"Przeglądając albumy ze zdjęciami rodzinnymi na jednym z nich zobaczyłam młodego chłopaka siedzącego u podnóża szczytu Śnieżki". – opowiada pani Baumert. "Zapytałam panią Kolbe czy zna tego chłopca? Bo ja to zdjęcie już widziałam. To mój mąż odpowiedziała pani Kolbe. Przy kolejnym zdjęciu nie mogłam ukryć ekscytacji. Czy to zdjęcie przedstawiające wnętrze kościółka w Lennhaus (na zamku) zrobił twój mąż zapytałam? Tak on je zrobił odpowiedziała pani Kolbe." Doris Baumert -" Ja widziałam w Polsce negatyw tej fotografii."


 Hubert Kolbe
Hubert Kolbe chłopak z fotografii i autor zdjęć urodził się w Lähn przy ulicy Jubiläumstraße 3  w 1923 roku. Przed wybuchem wojny pracował w drogerii  Maxa Bese w pobliskiej Jeleniej Górze. Od najmłodszych lat pasjonował się fotografią. W1941 roku został zmobilizowany i prawdopodobnie trafił na front wschodni. Hubert Kolbe wrócił po zakończeniu działań wojennych do Lähn . W 1946 roku opuszczając rodzinne strony zabrał ze sobą zdjęcia i pamiątki rodzinne. Ale nie wszystkie.

W 1981 roku z grupa ministrantów porządkowaliśmy jedno z pomieszczeń dzwonnicy kościoła św. Mikołaja. W kącie stał stary zniszczony kufer. Po opróżnieniu ze starych szpargałów i śmieci na jego dnie ukazało się niewielki kartonowe pudełko. Intrygujące było to, że przeleżało tu od 1946 roku i służyło jak informował napis po polsku jako opakowanie margaryny. Wewnątrz znajdowały się stare negatywy i zdjęcia. Dalsze losy fotografii to odrębna historia.

Negatywy przeleżały w szufladzie biurka kolejne trzydzieści lat.
W  2013 roku pan Kazimierz Bełc podjął się ich digitalizacji. Zeskanowane i staranie oczyszczone po siedemdziesięciu czterech latach zyskały drugie życie.
Jubiläumstraße 3 (Obecnie Jana Pawła)
Drogeria Maxa BaseHindenburgstrasse (obecnie 1 Maja)
Przy tej ulicy w Germania Drogeria pracował Hubert Kolbe.

Koperty z negatywami zdjęć.A.Jaśkiewicz


Komentarze
STEFANIA KRAWIEC dnia marzec 03 2014 14:46:40
jest to wsi.I miło pooglądać
. dnia marzec 03 2014 16:43:46
Takie to były czasy.Jeden pakował do walizki pamiątki we Wleniu, drugi w Drohobyczach.Hichot historii... .
Dodaj komentarz
Nick:3 + 2:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Festyn
Festyn
Festyn sportowy


j2374 weeks
Administrator342 weeks
tender342 weeks
jasiek343 weeks
admin344 weeks
gisia345 weeks
jordan346 weeks
enisia346 weeks
lekul346 weeks
Maskonp346 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12219124 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.