wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
BUDŻET 2014 - ROZWÓJ? CZY STAGNACJA I TRWANIE NA STANOWISKACH?
KomentarzeNa ostatniej sesji Rada Miasta i Gminy przyjęła budżet Gminy Wleń na 2014 rok.
Dochody zaplanowano na poziomie 12.370.000 złotych, w tym wpływy ze sprzedaży nieruchomości 240.000 złotych. Wydatki  gminy 11.700.000 złotych.

 Na terenie Wlenia zostanie zrealizowana zaledwie jedna inwestycja infrastrukturalna - remont ulicy Chopina i chodników za kwotę 177.000 złotych i jest to zamierzenie "wymuszone" przypadającą w tym roku rocznicą  800-lecia Wlenia. Dla porównania modernizacja i remont świetlicy w Bełczynie będzie kosztowała 233.000 złotych, a za samą dokumentację planowanej świetlicy w Radomicach zapłacimy 30.000 złotych. Ponad pół miliona wyniesie  remont ratusza, a około 200.000 złotych przeznaczono na remont budynku OKSiT.

Eksperci samorządowi zwykli powtarzać, że budżet jest taki jakie wydatki majątkowe, to znaczy wydatki przeznaczone na inwestycje. Reszta to zwykłe rachunki uwzględniające aktualną sytuację finansową gminy. Czyli wydatki na szkoły, pomoc społeczną i administrację. Niestety wydatki inwestycyjne w naszej gminie są od lat na żenująco niskim poziomie. W 2011 roku wyniosły 9,29% ogółu wydatków, w 2012 roku zaledwie 2,7% , w 2013 planowano niewiele lepiej bo tylko 12%. Jak widać około 90% budżetu jest zwyczajnie przejadane i w żaden sposób nie wpływa na poprawę jakości życia mieszkańców gminy.

Nie trzeba być wybitnym fachowcem, żeby nie zauważyć, że nawet skromne środki na inwestycje są wydawane bez żadnej logicznej strategi mającej na celu zrównoważony rozwój. Wydawanie setek tysięcy złotych na kolejne świetlice przy dosłownie sypiącej się nie tylko we Wleniu, ale niemal całej gminie infrastrukturze wodno-kanalizacyjnej, fatalnym stanie dróg i chodników we Wleniu, zupełnym brakiem chodników na wsiach, przystankach autobusowych nie spełniających norm bezpieczeństwa itd. jest podyktowane nie rzeczywistymi potrzebami mieszkańców tylko próbą kupienia głosów elektoratu wiejskiego. Dlatego nie dziwi prawie 30.000 złotych przeznaczone  na imprezy w sołectwach. Taka struktura wydatków uderza we wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego czy mieszkają na wsi czy w mieście.  
Władze gminy i rada miasta po raz kolejny zafundowała mieszkańcom nie budżet gwarantujący rozwój, ale budżet stagnacji i trwania na stanowiskach nawet kosztem zapaści całej gminy.
Doskonale widać to na przykładzie KZOM.

ANDRZEJ JAŚKIEWICZ

Komentarze
Taki-tam dnia luty 03 2014 10:18:26
Sami swoi- w tym najbardziej niszczącym dla Gminy Wleń wydaniu dzielą i RZĄDZĄ. CO PO NICH POZOSTANIE-JAKA PERSPEKTYWA ŚWIATŁEGO ROZWOJU >To jest pokłosie zwycięstwa tej ekipy..............................
:))) dnia luty 03 2014 21:21:07
I kogo to we Wleniu obchodzi ważne,że burmistrz nie będzie miał gorzej.
lolo dnia luty 03 2014 22:52:39
czemu się czepiacie imprez? W Nielestnie działają imprezy są i ludzie zadowoleni i nikt nikomu nie broni przyjść nawet z Wlenia ,Wstęp tani ,dj fajny we Wleniu się nic nie dzieje ale to nie wina władzy w ratuszu tylko w goku poproście może coś będzie
inny wymiar dnia luty 04 2014 06:17:45
a to trzeba sie prosic zeby cos bylo?? hmmm ciekawe podejscie
zawias. dnia luty 04 2014 09:53:47
sprzedaz nieruchomosci-wplyw do budzetu gminnego.Jestem bardzo zainteresowany,co by tu jeszcze mozna bylo sprzedac.(chyba ogolny syf i totalny brod).
? dnia luty 04 2014 12:24:43
Kiedy najbliższa impreza w Nielestnie.
do autora dnia luty 04 2014 15:31:19
Panie Jaskiewicz jeżeli coś pan piszesz to się zapoznaj z faktami (ale czego ja od pana wymagam...). 30 tyś. złotych z tego co uzyskałem informacje są przeznaczone na fundusze sołeckie. Obraża pan wszystkich uczestniczących w organizacji życia na wsiach. Z tego co wiem sołectwa nie przeznaczają danych środków na imprezy i kiełbasę wyborczą. Pana ignorancja wobec ludzi pracujących na rzecz swoich społeczności woła o pomstę do nieba. Przepraszam, że pominąłem ma pan jednego idola "społecznika" nazwiska nie muszę pisać bo wszyscy wiedzą o kogo chodzi. Wracając do pana artykułu 2% a 12% to nie jest niewiele więcej przynajmniej tak mnie uczono, ale pan wielki organizator i menadżer oczywiście wie najlepiej. Pozdrawiam wszystkich którym żółć jeszcze nie zalała oczu.
Do poprzednika. dnia luty 04 2014 18:19:01
Może cie kolego i uczona, ale nie wiele z tej nauki wyniosłeś.
Wysokość rzędu kilku procent Budżetu Gminy przeznaczonego na inwestycje jest żenująca.
Średnia z trzech lat to zaledwie 7,99% Budżetu.
Totalna nieudolność .
Nie dziwmy się ,że pijemy brudna wodę warunkowo dopuszczono do spożycia, a miejsce naszego zamieszkania wygląda jak po apokalipsie.
Jeżeli ci żółć nie zalała oczu to przypomnę ci hasło wyborcze i deklarację głoszone przez kawiarenke internetowa.

Moscicki, konkretny, multifunkcjonalny. Zna sie na administracji, technice i bardzo wielu rzeczach. Dobrze gospodarowal finansami gmny i potrafil zainwestowac z malego gminnego budzetu az do 35 procent.

Może ty i chodziłeś do szkoły , ale o profilu politycznym, gdzie głownie uczono informacji politycznej i szkolenia politycznego co w sumie dawało 90% wszystkich zajęć.
W twojej szkole zabrakło miejsca na matematykę.
Dlatego ciężko Ci zrozumieć
Ja odróżniam ta różnice i dlatego żółć mnie zalewa , jak pomyśle jak bezczelnie oszukano Mnie obiecując inwestycje w wysokości 35% i rozwój Gminy, a mamy zaledwie 8% inwestycji i zacofanie Gminy.
Mówiąc krótko Gmina Wleń przez ostatnie osiem lat stała się zapadłą dziurą ze świetlicami.
A.Jaśkiewicz dnia luty 04 2014 18:30:25
Zamiast zasięgać informacji u osób niekompetentnych radziłbym zapoznać się z załącznikiem nr.11 uchwały budżetowej. "Wydatki w ramach funduszu sołeckiego na 2014 rok". Łącznie fundusz sołecki to 119.530,00 złotych z tego sołectwa na tak zwane "imprezy integracyjne" przeznaczają prawie 30.000 zł. (Dla przykładu Marczów - Imprezy okolicznościowe 2682,75 zł. Nielestno - Integracja mieszkańców 3000 zł.)

Niestety 3 czy 12 procent z prawie 12 milionowego budżetu przeznaczane na inwestycje to tak jak napisałem żenująco mało. Bardzo źle świadczy to zarówno o władzach jak i Radzie Miasta.

Fakty możesz ignorować, możesz próbować zakrzyczeć je inwektywami. Wystarczy jednak popatrzeć na księżycowy krajobraz po Zakładzie Komunalnym i zadłużeniu które po sobie pozostawia żeby zobaczyć do czego prowadzi nieudolne zarządzanie.

ps W przeciwieństwie do mojego adwersarza w swoich opiniach opieram się na dokumentach, a nie na inwektywach.
Lol dnia luty 04 2014 20:07:56
wywalic mościciekgo i po sprawie .. wleń to ruina przez takich jak on !!
A.J dnia luty 04 2014 20:28:22
Dzięki poprawione. :)
MADZIA dnia luty 05 2014 09:26:24
do lol czy ty jesteś ślepy nie widzisz wyremontowanych kamienic oraz sklepu DINO gdzie ludzie mają tanie zakupy o raz piękną obwodnice już samojestchody ciężarowe nie niszczą budynków
bezpartyjny dnia luty 05 2014 18:18:24
no faktycznie gmina wyłożyła kasę na kamienice, dino i obwodnicę... Czemu zatem wszystkich kamienic nie wyremontowała? i czemu starosta na otwarciu obwodnicy ani słowem nie wspomniał o naszych włodarzach? Cichociemni, czy co? P.S kiedy zaczynają się obrady kawiarenkowe w pałacu u Łukasza?
Skorpion dnia luty 05 2014 22:10:54
Nie potrzeba być ekonomista aby dostać zawału serca jak porówna się kwotę inwestycji do zarobków Burmistrza i sekretarza i diet Radnych.
Totalna paranoja.
I tak przez osiem lat zgodnie z prawem w postaci pensji i diet przelano Gminne pieniądze na prywatne konta.
A obiecany rozwój Gminy i miliony złotych ze współpracy trans granicznej gdzie się podziały!!!
Schowano , Skradziono,
A może Nas Mieszkańców Gminy bezczelnie oszukano.
Kto wyjaśni co się stało z tyloma milionami.
Burmistrz, Sekretarz, a może ktoś z Radnych?
Oszukani wyborcy czekają na wyjaśnienie procesu braku obiecanych milionów i rozwoju Gminy.
Sławek Osiecki dnia luty 06 2014 00:02:23
do lol czy ty jesteś ślepy nie widzisz wyremontowanych kamienic oraz sklepu DINO gdzie ludzie mają tanie zakupy o raz piękną obwodnice już samojestchody ciężarowe nie niszczą budynków

Fakt, że ta para wysoko uposażonych urzędników, po 7 latach urzędowania, po fali krytyki i upomnień w końcu w niewielkim zakresie wykonała to, co inne miasta mają od lat zrobione, jest im przypisywany za zasługę nie świadczy o mądrości komentującej - o ile to w ogóle jest kobieta a nie zakamuflowany "urzędnik" z kawiarenki. Pieniądze na remonty kamienic leżały i czekały od wielu lat. Już wiele lat mogliśmy mieszkać w czystym i zadbanym mieście, ale musieliśmy czekać na kolejne wybory aby ci pracowici inaczej urzędnicy w końcu zainwestowali w coś więcej niż własne pensje.
"DINO" - dla ludzi źródło tańszego towaru i większy wybór. Ale gdzie tu inwestycja gminna? Czy gmina ma tam udziały? O co chodzi z tym komentarzem przy budżecie gminy? Dla ekonomiki biednej gminy, supermarket to zjadanie własnego ogona. Kilkanaście procent zysku, który do tej pory krążył w gminie, teraz wypływa poza nią. Oczywiście nie byłoby problemu, gdyby jednocześnie zadbano o zwiększenie dochodów gminy jako całości. Ale kto tu by sobie tym głowę zawracał?
Obwodnica - z tego co słyszałem to jest to inwestycja starostwa, gmina jedynie sfinansowała projekt bez lamp i z jakimiś głupawymi skrzyżowaniami. Do tego te beznadziejne ekrany w zabytkowym i malowniczym miasteczku - pomnik głupoty. Jak obwodnica ma się do ekonomii gminy? Tak, że ci co do tej pory jadąc przez miasto zrobili zakupy, to teraz ominą je szerokim łukiem. Dobrze dla komfortu życia, ale źle dla ekonomii, której we Wleniu niestety nie ma. Czy jest jeszcze więcej tego typu argumentów?
Do Slawka dnia luty 06 2014 09:42:42
cyt: Kilkanaście procent zysku, który do tej pory krążył w gminie, teraz wypływa poza nią....

Zyski nigdy nie krazyly w gminie kolezko...splywaly do kieszeni Pana P., ktory mial monopol (piekarnia, sklepy spozywcze itd.). A jakie ceny konkurencyjne byly...same oszczednosci....
Sławek Osiecki dnia luty 06 2014 11:02:18
To znaczy, że co? Że "Pan P." Nie tankuje samochodu, nie chodzi do fryzjera, nic nie remontuje, nie kupuje nieruchomości, nie kupuje lekarstw itp?
Osiecki dnia luty 06 2014 17:40:40
O czym TY bredzisz czleku? Co to ma wspolnego z otwarciem DINO? Kto jest wlascicielem stacji paliw i apteki we Wleniu? na pewno nie mieszkancy Wlenia...Jakie materialy budowlane mozna kupic we Wleniu? Czepiasz sie wszystkiego! Sprowadzil sie madrala z jakies wichury na Pomorzu i pluje jadem. Zajmij sie lepiej palacykiem...ilu gosci odzwiedzilo Twoj palacyk "biznesmenie"?
Komentarz powyzej dnia luty 06 2014 17:41:42
"Do Osiecki" oczywiscie
Sławek Osiecki dnia luty 06 2014 19:31:40
Przeczytaj człowieku co napisałeś i sam sobie odpowiedz - Kto tu pluje jadem?
xxx dnia luty 07 2014 09:03:30
Najlepszy pomysł podnieśc podatki do maksymalnej kwoty i będzie na inwestycje...
miki dnia luty 07 2014 14:13:51
Pisanie, że obwodnica to sukces Mościckiego to brednie. Obwodnica to inwestycja powiatowa, do której burmistrz się przykleił. Każdy burmistrz skorzystał by z takiej okazji. Dino? Zasługa Mościckiego? Pamiętam jak na spotkaniu wyborczym zarzekał się, że on nie jest zwolennikiem marketu we Wleniu, bo zniszczy on małych sklepikarzy. Wtedy jakoś nie pamiętał o mieszkańcach. Wyremontowane kamienice bardzo fajnie kontrastują z Basztową, ruiną w centrum Wlenia. O tym problemie burmistrz mówił, że nie da się go rozwiązać. Burmistrz nie rozwiązał także :
1. problemu niskiej jakości wody
2. naprawy KZOM
3. zarządzania mieniem komunalnym
4. bardzo niskiej jakości usług medycznych
5. kup psich w mieście
i wielu wielu innych.
Pewno usłyszę, że się nie dało, bo przecież zajęci byli budową pomników głupoty jakimi są świetlice wiejskie prawie w każdej wsi.
Mieszkaniec Gmniny. dnia luty 07 2014 16:33:47
Przerażenie człowieka bierze jak patrzę na kwotę przeznaczono na inwestycje w Gminie.
Pensje Burmistrza i sekretarza są nie wiele mniejsza od funduszy przeznaczonych na inwestycje.
Gdzie są Radne, Radni !!!
Czy te kilkaset złotych diety pozbawiło Was zdrowego rozsądku.
Który z Was zastanowił się nad sensem budowania ( remontowania ) kolejnych świetlic , w których za kilka lat będą harcowały myszy i szczury..
Czy te kilkaset złotych diety ma aż taką siłę ,że zapomnieliście języka w gębie.
A może się myle i mam wielka nadzieje, że na komisjach lub na sesji gdy uchwalano Budżet chociaż kilku Radnych było przeciw wydawaniu pieniędzy na kolejne świetliczki.
A może to tylko złudna nadzieja i jednogłośnie dano przyzwolenie Burmistrzowi na wyrzucenie nastepnych kilkuset złotych w remont kolejnej świetliczki.
Jeśli tak, to nie dziwmy się ,że Gmina w kwestii rozwoju gospodarczego osiągnęła dno.
do : dnia luty 11 2014 08:37:18
A my wieśniaki jesteśmy zadowoleni z naszych świetlic, i będziemy głosować na B.M. i co nam zrobicie? Nas jest więcej!
mieszkaniec wsi. dnia luty 11 2014 20:35:44
Zrozum kochany wieśniaku, że głosując na B.M. robisz sobie nam i naszym dzieciom krzywde.
Rolnik dnia luty 11 2014 20:50:36
Mieszkam taż na wsi i rzygać mi się chce jak słyszę o budowaniu następnej świetlicy.
Nigdy nie zagłosuje za zacofaniem, zadłużeniem , niekompetencja.
wjzxugx dnia maj 30 2014 13:41:36
d5YC2Y <a ***="http://mkkiueqrfjgw.com/">mkkiueqrfjgw</a>, cnwxteqzqkbq, [link=http://xusiuozekkkb.com/]xusiuozekkkb[/link], http://uuahogkxeqea.com/
Jqicracf dnia czerwiec 05 2014 15:09:45
roenick free credit scores from all three bureaus
Dodaj komentarz
Nick:2 + 5:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Statystyka
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Dożynki Bystrzyca 2009
Dożynki Bystrzyca 2009
Dożynki Bystrzyca 2009


j2374 weeks
Administrator342 weeks
tender342 weeks
jasiek343 weeks
admin344 weeks
gisia345 weeks
jordan346 weeks
enisia346 weeks
lekul346 weeks
Maskonp346 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12216011 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.