wleninfo.pl wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z wleninfo.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na stosowanie plików cookie. więcej w Regulaminie
Nazwa Użytkownika   Hasło      Zapamiętaj mnieKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galeriiKliknij aby wejść do pełnej galerii
Po ciemku przez obwodnicę!
Roboty drogoweJak już wcześniej informowaliśmy rozpoczęła się budowa obwodnicy miasta Wleń. Koszt inwestycji to ponad cztery miliony. Na jej realizację Starostwo Powiatowe otrzymało dofinansowanie w wysokości trzy i pół  miliona złotych. W ramach projektu na koronie wału przeciwpowodziowego powstanie jezdnia o szerokości sześciu  i długości prawie siedmiuset metrów.

 Praktycznie od podstaw wybudowane zostaną dwa nowe skrzyżowania. Pierwsze  w okolicach mostu umożliwi zjazd w kierunku Rynku, ulicy Jana Pawła II i Jeleniej Góry, natomiast drugie w kierunku Lwówka Śląskiego, na ulicę Wojska Polskiego i  Szkolną. Wzdłuż drogi od strony miasta zaprojektowano ciąg rowerowo – pieszy. Oraz ekrany akustyczne. Panele o wysokości 4 metrów zamocowane na stalowych słupach zostaną zamontowane  od skrzyżowania z ulicą Kościuszki na przestrzeni prawie 200 metrów.

Co ciekawe  na całym odcinku nowo powstającej drogi nie przewidziano  oświetlenia. Okazało się, że zlecając projekt drogi o wartości  czterech milionów złotych zapomniano o lampach! Jeszcze w styczniu tego roku burmistrz Bogdan Mościcki chwalił się mediom (posłuchaj w Muzycznym Radiu), że to gmina Wleń zamówiła i sfinansowała dokumentację. W chwili rozpoczęcia inwestycji okazało się, że Urząd Miasta za kilkadziesiąt tysięcy kupił „kota w worku”.

O tym fakcie sekretarz  Marcin Fluder poinformował radnych dopiero 27 maja bieżącego roku.  W trakcie posiedzenia Rady Miasta oznajmił, że w planach budowy nie zostało uwzględnione oświetlenie. Zwrócił się więc do Rady o pilne wystąpienie do starostwa w kwestii uzupełnienia planów o oświetlenie nowej drogi.  Burmistrz Bogdan Mościcki dodał, że interweniujący radni powiatowi usłyszeli wyjaśnienia, że jest to remont i wybudowanie oświetlenia leży w gestii gminy. Poprosił Radnych o zajęcie ostrego stanowiska w tej kwestii!

O wyjaśnienia poprosiliśmy Starostwo Powiatowe we Lwówku Śląskim.
 To gmina Wleń kilka lat temu zamówiła projekt obwodnicy – mówi kierownik ZDP Marek Makowski.

Dokumentacja została wykonana zgodnie z wymogami przedstawionymi przez władze Gminy. Przez kolejne lata na żadnym ze spotkań poświęconych budowie, Burmistrz nie wnosił zastrzeżeń do projektu w kwestii oświetlenia. Nie padła również żadna sugestia dotycząca potrzeby jego budowy. Natomiast żądanie wprowadzenia do realizowanego już projektu zmian jest na obecnym etapie niemożliwe. Ogłoszono, bowiem przetarg, wyłoniono firmę i rozpoczęto prace.

NASZ KOMENTARZ:

O tym, że budowa obwodnicy jest niezbędna większości mieszkańców miasta raczej nie należy przekonywać. O opinię wystarczy zapytać osoby mieszkające przy ulicy Kościuszki czy pl. Bohaterów Nysy. Okazało się jednak, że dokumentacja inwestycji jest nie doróbką i to najprawdopodobniej z winy władz samorządowych . Apel Rady Miasta  (na wniosek Burmistrza) o ujęcie w już realizowanym projekcie  budowy oświetlenia można traktować  raczej jako próbę  usprawiedliwienia się i zrzucenia odpowiedzialności za taki stan rzeczy na powiat, niż faktyczne działanie mające na celu zmianę planów.  

Oświetlenie niezależnie od tego, kto za nie zapłaci prędzej czy później powstanie. Gdyby zostało ujęte w przygotowanej przez gminę dokumentacji,   jego budowa została by zrealizowana z dofinansowaniem środkami unijnymi. Teraz najprawdopodobniej w 100 procentach zostanie sfinansowana ze środków własnych – powiatu lub gminy.

Nie jest to jedyna wpadka władz samorządowych Wlenia.
Dla przykładu, w 2008 roku Wleń  jako jedna z nielicznych gmin nie aplikowała o środki na budowę nowego ośrodka zdrowia. W tym roku inwestycja ta został w całości sfinansowana z budżetu gminy i pieniędzy SPZOZ we Wleniu . Inaczej mówiąc z środków , które NFZ przeznacza na opiekę zdrowotną mieszkańców . +

MASZ GŁOS – MASZ WYBÓR
pod takim hasłem odbył się kilka dni temu happening zorganizowany przez PARTNERSTWO LOKALNE  nota bene  przy udziale władz samorządowych. Przed następnymi wyborami radzili byśmy dobrze zastanowić nad tym hasłem.


A.JAŚKIEWICZ
M.DRAL
Komentarze
majaska dnia lipiec 07 2013 21:06:23
Dziwne,że jeszcze nikt tego nie skomentował. Czyżby wszyscy mieli już dosyć takich sensacji? A może zobojętnieliśmy i nic już nas nie dziwi.
zawiedziony mieszkaniec dnia lipiec 07 2013 21:14:15
No cóż burmistrz Bogdan Mościcki i zarazem sekretarz Fluder przechodzą sami siebie. Brak mi słownego określenia na tego typu zachowanie i ignorancję. Tyle lat czekano na obwodnice i teraz okazuje się nagle ,że urzędnicy opłacani z naszych podatków nie raczyli przed zatwierdzeniem projektu i wypłaceniem pieniędzy za projekt zobaczyć czy faktycznie wszystko zostało dopięte na ostatni guzik w kwestii oświetlenia 700m. obwodnicy i ścieżki rowerowej. Co oni mają do powiedzenia???
Skład Komisji Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa i Bezpieczeństwa
Zbigniew Lebiedź Przewodniczący Komisji
Stanisław Kwolik Członek Komisji
Stanisław Mikulicz Członek Komisji
Stanisław Malinowski Członek Komisji
Waldemar Birulo Członek Komisji
Paweł Zamożniewicz Członek Komisji
Sklad Komisji Budżetu, Finansów i Rozwoju Gospodarczego:
Andrzej Czapski Przewodniczący Komisji
Katarzyna Kotołowska Członek Komisji
Zbigniew Lebiedź Członek Komisji
Łukasz Markowski Członek Komisji
Próba wysłużenia się Radą Miasta w tej kwestii to jest skandal i rzecz obrzydliwa, wstrętna.

Co do Ośrodka Zdrowia to wielki menadżer z ukrytymi wnioskami znajdującymi się w szufladzie pokazał jak się pozyskuje pieniądze. Za to szanowna komisja Edukacji, Zdrowia, Spraw Społecznych, Kultury i Sportu nie miała nic do powiedzenia w tej kwestii. I to jest ciekawe??
Maciej Rybiałek Przewodniczący Komisji
Grzegorz Skrobuk Członek Komisji
Ewelina Wójcik Członek Komisji
Grażyna Tomoń Członek Komisji
margo dnia lipiec 07 2013 22:53:07
dlaczego to mnie nie dziwi? od naszych władz nie można żądać zbyt wiele, to są ludzie "myślący inaczej" i dziwne by raczej było, gdyby cokolwiek zrobili dobrze, no chyba że przez przypadek :)
gaga dnia lipiec 07 2013 23:06:03
Ciemno jak zresztą wszędzie we Wleniu. Trzeba oszczędzać :)
xxx dnia lipiec 07 2013 23:06:35
Cieszcie się wyłączą 4 km uliczek i będzie tam oświetlenie...
kat dnia lipiec 07 2013 23:19:56
czyli dzień jak codzień,czemu się dziwić ,że zapomnieli o oświetleniu obwodnicy skoro samo miasto po 24 g jest czarne,tylko rynek jest oświetlony??????? a członkowie komisji to ludzie których nie wybrali mieszkańcy,bo nie poszli do wyborów tylko ich rodziny ściągane z najdalszych zakątków, i to wiemy .Pytanie czemu Ci ,którzy przed wyborami mysleli racjonalnie .PO nich zgubili się w diecie i zostali tylko członkami.pytanie jest retoryczne ,bo wiadomo o co chodzi....
aa dnia lipiec 07 2013 23:23:54
a jakie pojęcie o " Edukacji, Zdrowiu, Sprawach Społecznych, Kulturze i Sporcie"mają Rybiałek Przewodniczący Komisji
Grzegorz Skrobuk Członek Ewelina Wójcik Członek Grażyna Tomoń Członek ?????????????????????
aa dnia lipiec 07 2013 23:25:43
aa takie ,że cokolwiek by się nie działo to dietka pokrywa koszty lenistwa umysłowego.. :D
kat dnia lipiec 07 2013 23:29:29
a to ,że M.Fluder cokolwiek się odznaczać zaczął to znaczy ,że Kampania się właśnie zaczęła .Wyborcza :D
niki dnia lipiec 08 2013 10:05:32
A za co ta gmina to oświetlenie by utrzymała? Oni zachowali się racjonalnie i z premedytacją. Nie zaplanowali oświetlenia, bo może kusiłoby żeby czasem je włączyć, a może jakieś protesty spowodowałyby, że musieli by je włączyć. A tak nie ma lamp, nie ma pokus i nie ma kosztów. A przecież każde auto ma reflektory. Poza tym może dzięki temu trafimy na łamy prasy, jako jedyna inwestycja tego typu, gdzie nie ma oświetlenia i będzie darmowa promocja kilku gęb w mediach. Kiedyś znany kabareciarz użył zdania, że życie przerosło kabaret. Do Wlenia to stwierdzenie pasuje bardzo dobrze!
patent dnia lipiec 08 2013 13:32:00
A może by tak co 50m rozstawić na obwodnicy wszystkich radnych, burmistrza i sekretarza.
Niech palą się z wstydu!
Mieszkanka. dnia lipiec 08 2013 14:14:20
wstydu brak ..
margo dnia lipiec 08 2013 14:14:41
patent - pomysł świetny, ale niestety oni wstydu nie mają :(
czarnyroman dnia lipiec 08 2013 16:00:05
A czego się spodziewaliście się po przybocznym (inż. elektryku) skoro zajmował się inicjatywą ustawodawczą i ściganiem Gargamela, ściganiem Czarnego Romana. Zajmował się także reklamą kiełbasy na poprzednich i owocną promocją gminy na ostatnich targach Turtec.
A właściwie, to po co to oświetlenie, skoro bramy do miasta zawarte przed turystami. Jeszcze kto skręci i co wtedy?
Co wtedy?
STEFANIA KRAWIEC dnia lipiec 08 2013 16:13:13
A PO CO NAM Oświetlane drogi , kupimy latarki lub zapalimy świece , będzie ronmantycznie,DZIWI PRZECIEŻ NAS MIESZKAŃCÓW JUŻ NIC NIE DZIWI
Taki-tam dnia lipiec 08 2013 16:55:03
Sami Swoi w pijackim widzie robią u nas za siłę wiodącą i śmieją się z motłochu który nic nie moze -bo nie wypada przecierz dobrze pracować,myśleć perspektywicznie o naszej przecierz gminie,nie wypada być uczciwym,nie wypada mówić prawdę.HOMO SAPIENS to coś dla innych bo........nie wypada.
patent dnia lipiec 08 2013 18:43:17
Wstydu nie mają to niech chociaż świecą przykładem!
Przykładem - jak ie należy rządzić!
czart dnia lipiec 08 2013 19:10:16
Aż chce się powiedzieć, nie bez dozy złośliwości. Drodzy "ciemnogrodzianie", jak wybraliście tak macie...
Mieszkaniec Gminy dnia lipiec 08 2013 21:55:19
Tak tak wszyscy mamcie rację.
Ale nic nie robicie w tym kierunku aby tą fatalna sytuację zmienić.
My Mieszkańcy Gminy obudźmy się.
Czas najwyższy zakończyć ten niechlubny okres.
Nie przyglądajmy się bezczynnie przejadaniu naszego dobra.
Krzykiem i żalami na forum wleninfo nic nie zmienimy.
ZRÓBMY REFERENDUM W SPRAWIE ODWOŁANIA OBECNEGO BURMISTRZA .
Mam nadzieję, że zrozumiemy powagę sprawy i wszyscy przyłączymy się do słusznej sprawy.
Podaję swój adres e-mail :referendum-ratujmy-gmine@wp.pl
Mam wielką nadzieje, że nie tylko mnie bulwersuje sprawa:
nie spełnionych obietnic wyborczych, zadłużenia Gminy, pobierania niebotycznie wysokich pensji, tak w stosunku co do wielkości Budżetu Gminy, jak i co do pracy burmistrza i sekretarza na rzecz rozwoju Gminy Wleń i wiele wiele innych spraw.
Zmieńmy tą chorą sytuację.
Z poważaniem zwolennik referendum w sprawie odwołania Burmistrza.
czart dnia lipiec 09 2013 09:40:40
"Drogi" mieszkańcu.
Referendum to kolejne koszty dla i tak zrujnowanego budżetu gminy.
Zostało półtora roku do kolejnych wyborów?
Poczekajmy i miejmy nadzieję, że obecne władze nie zdążą na przykład zrobić jakiegoś kosmicznego zadłużenia.
Bo obawiam się, że im bliżej wyborów tym ich aktywność rośnie... A jak to było w rozmowie pesymisty z optymistą:
Pesymista - Już gorzej być nie może.
Optymista - Może, może...
A mnie jest wsio rawno. dnia lipiec 09 2013 10:17:17
Pilnujcie swojego bużetu. Powtórka z rozrywki. To wszystko już było.
Bajo bongo. W głowach siedzi komuna, a chcielibi demokracji.
xxx dnia lipiec 09 2013 14:45:39
Tak naprawdę możecie mieć żal do siebie jak była niska frekwencja i wasz wybór kandydata a teraz marudzicie.
mieszkanka Wlenia dnia lipiec 09 2013 18:44:20
z tymi światłami to jakieś jaja-zamiast świecić się co druga lampa ale wszędzie,to całe ulice ciemne jak w d...,,jest lato i często zostaje się dłużej u znajomych i co??TAK CIEMNO ,ŻE NAWET PRZY GWIEŹDZISTYM NIEBIE NIE WIDAĆ GDZIE JEST CHODNIK-CIEKAWE KTO TEN IDIOTYZM WYMYŚLIŁ???? I CIEKAWE KTO BĘDZIE ODSZKODOWANIA PŁACIŁ JAK KTOŚ ZŁAMIE NOGĘ LUB COŚ INNEGO-SKANDAL!!!!!!!
mila dnia lipiec 09 2013 19:03:13
Wleń mógłby służyć za przykład bezradności władzy i mieszkańców.
lolo dnia lipiec 09 2013 20:46:59
w koncu to ciemnogrod !!!!!!
alibi dnia lipiec 09 2013 21:15:52
Latarni nie będzie ponieważ burmistrz wkrótce wstrzyma słońce!
Mieszkaniec Gminy dnia lipiec 10 2013 07:11:48
Szanowny kolego Czart
To nie My mieszkańcy doprowadziliśmy Gminę na skraj bankructwa.
I Koszt referendum to kropla w morzu w porównaniu z zarobkami burmistrza i sekretarza.
Gdzie są miliony pozyskane ze współpracy trans granicznej !!!!!.
Optymista - mam nadzieje , że gorzej być nie może.
Pesymista - może może, gdy mieszkańcy gminy dalej biernie będą stali i przyglądali się jak burmistrz i sekretarz pobierają niebotyczne pensje w stosunku do niespełnionych obietnic wyborczych, zapaści Gminy oraz jej zadłużenia.
Taki-tam dnia lipiec 10 2013 09:42:35
W tym roku inwestycja ta został w całości sfinansowana z budżetu gminy i pieniędzy SPZOZ we Wleniu . Inaczej mówiąc z środków , które NFZ przeznacza na opiekę zdrowotną mieszkańców . To stwierdzenie redakcji.Ja mam pytanie-CZY GDYBY TE PIENIĄDZE PRZEZNACZONO NA LECZENIE NASZYCH SĄSIADÓW TO MOŻE WIĘCEJ ICH DOŻYŁOBY DNIA DZISIEJSZEGO-CZY MOŻE SIĘ MYLĘ !!???????????????
do Taki-tam dnia lipiec 10 2013 19:34:06
zadaj to pytanie burmistrzowi i radnym najlepiej na sesji
Tiki Tiki dnia lipiec 10 2013 20:09:04
A jak ma zadać to pytania?
Przecież burmistrz i radni - niby przedstawiciele mieszkańców gminy uchwalili, że żaden mieszkaniec nie może zadawać pytań na sesji.
Czysta paranoja.
Kogo My wybraliśmy?
oko za oko dnia lipiec 10 2013 21:53:04
Dlatego mieszkańcy powinni odpłacić im za to w kolejnych wyborach podobnie, nie oddając im swego wyborczego głosu.
Proste!
Ted dnia lipiec 10 2013 22:10:55
Dlaczego tylko oświetlenie obwodnicy.Proponuję zrobienie oświetlenia do Nielestna albo w drugą stronę do Łupek.Pieski na spacerze nie potwafią się załatwiać po ciemku.
oko za oko dnia lipiec 11 2013 07:23:04
słusznie tak zrobię.
xxx dnia lipiec 11 2013 12:26:04
Czy mieszkańcom Wlenia potrzebne jest oświetlnie tej obwodnicy dla ruchu tranzytowego i ominięcia centrum miasta tak naprawdę no chyba że chcą jeździć sami po niej kilkakrotnie bez potrzeby dla funu lepiej dodać dodać nowe oświertlenie w miejscach gdzie jest naprawdę potrzebne i gdzie chodzą piesi a obwodnica będzie dla samochodów a nie dla pieszych chodzących nią po nocy ...
do xxx dnia lipiec 11 2013 20:16:57
oczywiście mieszkańcom Wlenia nic nie jest potrzebne,najlepiej całkowicie wyłączyć oświetlenie niech po zmierzchu siedzą w domu i niech nie zawracają głowy władzy,bo tylko ona może mieć potrzeby.
dodo xxx dnia lipiec 11 2013 22:48:04
Obwodnica to miejsce raczej dla pojazdów no chyba że ktoś z imprezy będzie nią wracać do domu aby dojść do siebie i tak powinniście się cieszyć bo tak naprawdę jednym z projektów na które pieniądze przeznaczy powiat jest wasza obwodnica choć z wypowiedzi wynika że mieszkańcy nie wszyscy ale w większości uważają że jak coś jest ich mówiąc nasza obwodnica to należy im się prawo do zarządzania i najlepiej do pobierania opłat za przejazd... Najlepszym posunięciem byłby montaż fotoradaru wreszcie młodzi poszaleją swymi furami i będą mieć miejsce gdzie się wyszaleć :)
obserwator dnia lipiec 12 2013 08:59:01
Wszyscy narzekacie na burmistrza i sekretarza i wogule jacy radni są źli i do niczego, powinni wam podnieśc podatki o 100%, sprzedawać mienie gminy bez zniżek od kilku lat to pieniądze w kasie by były, i wtedy może było by lepiej dla wszystkich i sprawiedliwie ...
niki dnia lipiec 12 2013 11:55:32
Oświetlenie obwodnicy zgodnie z kompetencjami to zadania własne gminy. I to tyle!
Bez Komentarza dnia lipiec 12 2013 17:23:33
zabrać dietę radnym i obniżyć pensje burmistrza i sekretarza do średnich krajowych a starczy nie tylko na oświetlenie
do obserwator dnia lipiec 12 2013 23:27:01
może dla twojej przyjemności powinniśmy wyjechać z Wlenia
Zbyszek Malinowski dnia lipiec 22 2013 10:03:03
Jako człowiek nie mieszkający we Wleniu muszę powiedzieć, że się mocno dziwię. Czy jesteście pewni, że chcecie płacić za oświetlenie tej drogi? Gmina Wleń jest taka bogata, że ją na to stać?
Jak oświetlicie 700 metrów ulicy to nie zrobicie jakiejś innej, pewnie ważnej rzeczy. Zawsze coś za coś. To co chcielibyście uciąć z budżetu?
Dodaj komentarz
Nick:1 + 4:
Do komentujących

Przypominamy: Komentarze, które łamią Regulamin wleninfo.pl, nie dotyczą artykułów, newsów, zdjęć, są wulgarne, obraźliwe, naruszające prawa osób postronnych, propagujące nienawiść i przemoc, wpisywane z bramek będą usuwane!

Treci komentarzy opublikowanych na portalu wleninfo.pl są wyłącznie prywatną opinią użytkowników. Za treć opublikowanych komentarzy odpowiada ich autor. Komentarze internautów nie przedstawiają stanowiska wleninfo.pl

Statystyka
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 394
Najnowszy Użytkownik: Anton25
ogłoszenia
GLKS Pogoń Wleń

Wulkanizacja

Wulkanizacja
ARTYKUŁY HISTORYCZNE RELACJE VIDEO Z ŻYCIA GMINY

Zapomniani - Chyliński
Lähnmühle - młyn we ...
90 rocznica tragedii...
ZAMEK WLEŃ ANNO DOMI...
Komu nie bije dzwon
Skradzione herby Pał...
Dzień zwycięstwa czy...
Jak promowano Lähn (...
O żmijach i złotym s...
Zamek Lenno w opałach!

więcej artykułów

Dzik(i) Wleń
Dzwon Dorothei
27 Rajd Karkonoski
Rewitalizacja miasta?
Sprawa Tarczynki
Spływ Bobrem
Podtopienia w Łupkach
Zrzut wody w Pilchowicach
DZIUNIA
26 Rajd Karkonoski
Sesja RMiG- sprawy różne
DERBY Pogoń : Czarni

video archiwum

Brak zawartości dla tego panelu

więcej artykułów
 
LOSOWE ZDJĘCIEOstatnio widzianiPogoda dla Wlenia

Halówka Lubań
Halówka Lubań
Halówka Lubań


j2392 weeks
Administrator360 weeks
tender360 weeks
jasiek361 weeks
admin362 weeks
gisia363 weeks
jordan364 weeks
enisia364 weeks
lekul364 weeks
Maskonp364 weeks

new.meteo.pl
Copyright © Wleninfo.pl. Projekt i kodowanie : Piotr 'kintar' Kawecki - Satis sp. z o.o.
Powered by PHP-Fusion & EP IV © 2003-2005.
12773470 Unikalnych wizyt

Wszelkie materiały zawarte w serwisie zostały opublikowane nieodpłatnie oraz za zgodą ich właścicieli. Kopiowanie zawartości serwisu bez zgody redakcji zabronione.